Cieszą oczy w Opatówku

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówka posiada w swoich zbiorach pięć instrumentów muzycznych wyprodukowanych w Fabryce Fortepianów i Pianin „Arnold Fibiger”.

W zabytkowym wnętrzu pierwszego piętra Muzeum jest wyeksponowana kolekcja fortepianów i pianin. Gromadzone od początku powstania placówki, czyli od 1981 r., opracowywane naukowo przez prof. Beniamina Vogla, poddawane renowacji, są prawdziwą perłą podziwianą przez zwiedzających. Stanowią namacalny dowód rozwoju rodzimego rzemiosła w tym zakresie, kunsztu warsztatów, które te wspaniałe dzieła sztuki tworzyły.

Kolekcja jest również pewnego rodzaju historycznym zapisem oraz przeglądem tak możliwości wytwórczych, jak i mistrzostwa artystycznego firm, produkujących fortepiany i pianina na ziemiach polskich w XIX i XX wieku. Zbiór może ułatwić historykom, producentom, studentom uczelni muzycznych prześledzenie poszczególnych etapów rozwoju instrumentów, zobaczyć, jak postęp nauki i techniki wpływał na ich konstrukcję i brzmienie. W Roku Rodziny Fibigerów może zainteresować mieszkańców Kalisza, a także turystów swoim bogatym dorobkiem.

Opracowany przez prof. Beniamina Vogla katalog „Kolekcja zabytkowych fortepianów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku” przyczyni się do popularyzacji wiedzy na ten temat.


Na zdjęciach instrumenty (firmy Fibiger), które znajdują się w zbiorach Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

1. Fibiger Arnold, 1938-39 nr 20011 ˗ fortepian
2. Fibiger Arnold, 0k. 1902 r. nr 2715 ˗ fortepian
3. Fibiger Arnold, ok. 1933 r. nr 18274 ˗ pianino
4. Fibiger Arnold, ok. 1903-1905 r. nr 2958 ˗ pianino
5. Fibiger Arnold, 1895 r. nr 1698 ˗ pianino

Fot. Waldemar Kielichowski ©Instytut Muzyki i Tańca, Warszawa

Jerzy Marciniak, Dyrektor Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
Wersja do druku
Wersja PDF