Janusz Kokot „Poza horyzont”

W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, od 21 października do 27 listopada 2021 roku, będziemy mogli oglądać wystawę prac Janusza Kokota, związanego z Kaliszem malarza i rysownika. Tytuł „Poza horyzont”, jak sam autor tej prezentacji mówi, „jest wyrazem tęsknoty za przekraczaniem granic i odkrywaniem nieznanego… w sobie samym”.

Wystawę w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu tworzą prace, które powstały w latach 2013-2021. Są to cykle stworzone na papierze, w technice pasteli olejnej i ołówka. Tematyka ekspozycji jest rezultatem prób poszukiwania artystycznej tożsamości twórcy, po doświadczeniach życia w odmiennej kulturze, w czasie kilkuletniej działalności na polu misyjnym w Afryce. Ta głęboka refleksja skłoniła artystę do podjęcia dialogu z twórczością mistrzów sztuki współczesnej i stała się formą wielowymiarowej korespondencji, dotyczącej języka sztuki. W pracach odnajdujemy odniesienia do dzieł m.in. australijskiej artystki Rosalie Gascoigne, brytyjskiego twórcy Richarda Longa, op-artowej malarki Bridget Riley, amerykańskich mistrzów dwudziestego wieku, takich jak: Frank Stella, Jackson Pollock, Kenneth Noland, Richard Serra czy Franz Kline. Większość wyżej wymienionych łączy podobne rozumienie idei dzieła sztuki. Cykle prac „12 linii”, „5 linii” czy poliptyk „Bez tytułu”, będące częścią prezentacji „Poza horyzont”, stanowią dopełnienie tego dialogu i przekonanie o sile oddziaływania minimalizmu, tak charakterystycznego dla dorobku Janusza Kokota.

Galeria Pulsar, będąca integralną częścią Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, stała się miejscem prezentacji poliptyku „HK”. Bezpośrednią inspiracją do jego stworzenia były fotografie potężnych blokowisk w Hong Kongu, które w artyście zamiast zachwytu, budzą raczej zdziwienie i dystans. Jednak, jak sam mówi, w czasie realizacji tej kompozycji towarzyszyła mu beztroska, radość i uczucie satysfakcji, jakie widział u dzieci aranżujących według własnego uznania nowe zestawienie kolorowych kredek w pudełku.

W ramach projektu Postój ze Sztuką, prezentujemy, w wiatach przystanków autobusowych, wybrane prace z poliptyku „Message”, który w całości można zobaczyć w Galerii. Kompozycja składa się z ponad trzydziestu części i jest rodzajem korespondencji z twórczością amerykańskich artystów dwudziestego wieku. Wszystkie elementy poliptyku ukrywają litery, z których jak z ruchomych czcionek, można składać konkretne słowa. Jednakże zamysł artystyczny autora jest związany bardziej z przekazaniem wiadomości dotyczących estetyki obecnej w sztuce amerykańskiej dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku. Widzowie bez trudu odnajdą tu odniesienia do twórczości Franza Kline’a, Kennetha Nolanda, Jacksona Pollocka, Franka Stelli i wielu innych. Zadaniem poszczególnych obrazów z kompozycji, nie jest cytowanie czy naśladowanie prac tych artystów, tylko odnoszenie się do ich ekspresji i ducha.

Na wernisaż wystawy Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprasza w czwartek, 21 października 2021 roku o godzinie 19 do Galerii przy pl. św. Józefa 5 w Kaliszu. Wsparcia w organizacji tego wydarzenia udzielili Fundacja Bless oraz firma Ignaszak. Osoby, które nie będą mogły przybyć osobiście tego dnia, zachęcamy do obejrzenia wernisażu w mediach społecznościowych i wizyty w siedzibie instytucji w trakcie trwania wystawy ˗ do 27 listopada.

Wystawie „Poza horyzont” Janusza Kokota towarzyszy premiera książki jego autorstwa, zatytułowanej „Afrobiografia”, którą Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu zorganizowała w sobotę, 16 października o godzinie 17, w Akceleratorze Kultury.

Janusz Kokot urodził się w Kaliszu w 1960 r. Studiował w Instytucie Artystycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Uprawia malarstwo i rysunek. W latach 1988-2020 zrealizował 19 wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem 13 nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich.

Nagrody i wyróżnienia
• 1990 ˗ III Ogólnopolskie Triennale Akwareli, Lublin – wyróżnienie
• 1991 ˗ II Salon Plastyki EGERIA, Ostrów Wielkopolski – nagroda
• Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Częstochowa 91”, Galeria Bon Art, Częstochowa ˗ wyróżnienie honorowe, nagroda fundowana