Maja Janczar - projekt "Okno"

W ramach cyklicznego projektu "Postój ze Sztuką", na wybranych kaliskich przystankach zagoszczą prace Mai Janczar. Cykl jest częścią projektu "Okno", realizowanego przez Fundację Artystyczną Podróż Hestii i ERGO Hestię we współpracy z partnerami biznesowymi. Działania z cyklu można oglądać także w salonie "Optyk" przy ul. Piekarskiej 2 w Kaliszu od 1 do 13 grudnia 2020 roku.

Tematyka projektu oscyluje wokół wspólnoty doświadczenia – w dobie pandemii i kryzysu ekonomicznego. Wszyscy, niezależnie od wykonywanego zawodu, stanęliśmy przed licznymi wyzwaniami i trudnościami. Ogólnopolski projekt OKNO to 15 mini-wystaw 15 młodych artystów i artystek w miastach na terenie całego kraju. Pragniemy pokazać, że wydarzenia kulturalne nie dzieją się „wyłącznie w Warszawie”, ale również mniejsze miasta mogą być atrakcyjne dla publiczności poszukującej kontaktu ze sztuką współczesną. Sztukę prezentujemy w przestrzeni miejskiej, gdzie może natknąć się na nią przypadkowy przechodzień czy klient lokalu; gdzie jest dostępna dla każdego.

Maja Janczar od samego początku była bardzo zaangażowana w projekt ”Okno”. Starała się poznać Kalisz i problemy, z jakimi spotyka się miasto. Podczas rozmów z właścicielkami Salonu Optycznego dowiedziała się, że miasto pustoszeje - właścicielki Salonu zauważyły, że w Kaliszu brakuje rozrywek i miejsc, które na dłużej zatrzymałyby turystów, pielgrzymów, czy młodzież. Właścicielki przedsiębiorstwa winią za to przede wszystkim zbyt dużą ich zdaniem ilość centrów handlowych, które z jednej strony oferują rozrywkę (krótką i płytką) z drugiej zaś szpecą architekturę miasta. Kalisz to miasto niezwykle piękne i zabytkowe, czego przykładem mogą być choćby liczne zabytki architektury sakralnej. Mimo to, podobnie jak w wielu innych polskich miastach, zabytkowa część miasta, pustoszeje na rzecz umiejscowionych poza ścisłym centrum ośrodków handlu. Janczar w swoim projekcie, niczym w soczewce, stara się pokazać problemy mieszkańców. Bazując przede wszystkim na rozmowach z właścicielkami Salonu Optycznego analizuje problemy, pokazując świat w formie kolażu, czy też widoku z kalejdoskopu.

Maja Janczar (ur.1995) studentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiuje w pracowni malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego. Porusza się w mediach takich jak malarstwo, instalacja i kolaż. Interesuje ją polaryzacja społeczna i jej ekspresja w przestrzeni publicznej.

Prace z cyklu projekt "OKNO" autorstwa Mai Janczar prezentujemy na 7 kaliskich przystankach:
1. Parczewskiego 02 (kierunek jazdy: plac Jana Pawła II, Łódzka, Warszawska)
2. Plac Jana Pawła II 01 (kierunek jazdy: Stawiszyńska Skarszewska, Łódzka Warszawska)
3. Górnośląska Kaliniec 03 (kierunek jazdy: Górnośląska Dworzec PKS)
4. Wyszyńskiego (Sawickiej) Słoneczna 10
5. Chopina II LO (kierunek rogatka)
6. Nowy Rynek Babina 06 (kierunek jazdy: Chopina)
7. Śródmiejska Złoty Róg (kierunek jazdy: Pl. Jana Pawła 2)

WKST na podst. opracowania Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu