Próba Charakteru. Sztuka młodych kaliszan

To był gorący wieczór w Bibliotece Głównej. W minioną środę, przestrzenią przy „pałacyku” oraz jego wnętrzami zawładnęli młodzi artyści z kolektywu Nasza. Twórcza. Kaliska. Przedsięwzięcie nosiło tytuł PRÓBA CHARAKTERU. Otwarcie wystawy prac twórców związanych z Kaliszem, połączone z koncertem raperów Wojtusa i Tymka Urbaniaka, przyciągnęło wielu miłośników nowoczesnej sztuki i nowatorskich brzmień, i to nie tylko młodzież, ale również nieco bardziej doświadczoną publiczność.

- Nasza. Twórcza. Kaliska jest nieformalnym kolektywem zainicjowanym przez dwoje przyjaciół z Kalisza, którzy poznali się w liceum. Artyści, których twórczość jest prezentowana, także są z Kalisza i okolic, wszystkich łączy to, że chodzili do szkół w naszym mieście – mówi Joanna Trzęsała z N.T.K.

- Jeśli jeszcze pierwsza odsłona Naszej Twórczej Kaliskiej, która miała miejsce w Akceleratorze Kultury, skupiała znajomych, to już dzisiejsza jest efektem tzw. open call in social media, czyli skrzyknięcia się w internecie. Dla mnie to fascynująca ścieżka cementowania artystycznej formacji. Na chwilę? Na dłużej? Nie wiem. I myślę, że sami zainteresowani też nie wiedzą. Ale, co ważne, w tej „chwilowości” jest pełna energia, zaangażowanie, konsekwencja. Jest dojrzałość mimo młodości – dodaje Robert Kuciński, dyrektor Biblioteki.

Publiczność miała okazję poznać szeroki wachlarz różnych mediów: kolaże, fotografie, grafikę, ilustrację, film czy muzykę. Sztukę zaprezentowali: Matylda Wolff, Paweł Ogórkiewicz, Asia Michalska, Bartek Kaźmierczak i Maurycy Sobański. Ich prace w formie wystawy plenerowej można oglądać przed biblioteką przy ul. Legionów 66.

Z kolei w Galerii 66, premierowo wyświetlany był film „The Front Runner” autorstwa Jeremiego Grocha. Obraz opowiada o procesie tworzenia płyty, a także o pragnieniach, przemyśleniach i bolączkach dotykających dorastającą w Polsce artystkę queer o pseudonimie Simi Fyda. Rzeczy które robię, są manifestacją mojej wrażliwości, próby rozmowy z wami i przekazania tego, czego się boję, wstydzę, ale też tego, co kocham i podziwiam – wyjaśnia Jeremi.

Oprócz koncertu rapu, wysłuchać można było także utwory Spopielonego, czyli Cezarego Zielińskiego. Artysta skupia się w swojej twórczości na takich gatunkach jak: ambient, indie ambient, pop i techno.
 
Organizatorzy gorąco dziękują wszystkim przybyłym, a także Miastu oraz instytucjom, które wsparły wydarzenie: Aresztowi Śledczemu w Ostrowie Wielkopolskim - Oddział w Kaliszu, Ośrodkowi Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień wraz z Akceleratorem Kultury oraz Ośrodkowi Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu.

WKST za MBP, fot. Hubert Mościpan
Wersja do druku
Wersja PDF