Wystawa "Władysława Kościelniaka wędrówki wielkopolskim szlakiem" w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu

W ramach 28. Europejskich Dni Dziedzictwa, Książnica Pedagogiczna w Kaliszu zaprasza na wernisaż wystawy „Władysława Kościelniaka wędrówki wielkopolskim szlakiem” oraz prezentację bibliofilskiego wydania książki „Szkic do portretu Władysława Kościelniaka. Dedykacje i autografy z księgozbioru artysty”. 19 września 2020 r. (sobota), w godzinach od 12.00 do 13.00.

21 września 2020 r. będziemy obchodzić 5. rocznicę śmierci kaliskiego artysty. Władysław Kościelniak był z zamiłowania historykiem Kalisza i regionu. Ze swoim szkicownikiem wędrował po całej Wielkopolsce, dokumentował, fotografował i szkicował malownicze obiekty zabytkowe, ciekawe skarby architektury. Uczestnicy wydarzenia będą mogli poznać Kościelniaka jako artystę, historyka, bibliofila. Na tę okazję Książnica przygotowuje wydanie bibliofilskiej książki w nakładzie 105. egzemplarzy ręcznie numerowanych z naklejonym ręcznie ekslibrisem artysty. Liczba egzemplarzy nawiązuje do 105. rocznicy urodzin Kościelniaka, którą będziemy obchodzić w 2021 r.

"Tegoroczne hasło Europejskich Dni Dziedzictwa „Moja droga” doskonale wpisuje się w biografię W. Kościelniaka. W zbiorach Książnicy przechowywana jest bogata spuścizna artysty. Przygotowując wystawę chcieliśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego dwie pasje: wędrówki po Wielkopolsce oraz pasje bibliofilskie. Pasje te ilustrują pewną część jego życiowej drogi. Wielkopolska zajęła w dorobku artysty szczególne miejsce. Był on bowiem, można z przekonaniem powiedzieć, nade wszystko oddany swojej małej ojczyźnie, przede wszystkim swemu rodzinnemu miastu. Dedykacje wyjęte z księgozbioru Kościelniaka są ważnym dopełnieniem wizerunku artysty".

Ze względu na obowiązujące wymogi sanitarne wystawę jednorazowo będzie mogło zwiedzać max. 10 osób z zachowaniem dystansu pomiędzy uczestnikami. Organizatorzy proszą o posiadanie indywidualnych środków zabezpieczenia się przed zakażeniem i zachęcają do indywidualnego zwiedzania wystawy, która będzie prezentowana do końca roku.

WKST, na podst. oprac. Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu