Have a nice cry!

Data: 08.04 - 27.05.2022
Godzina: wg godzin otwarcia galerii
Wstęp: Wstęp wolny

Przesłanie projektu podkreśla kluczową rolę terapii psychologicznej, holistycznie traktując tematy dbania o siebie i rozwoju więzi międzyludzkich. Tytuł nie jest jedynie chwytliwym hasłem, podkreśla on egzystencjalną postawę twórców, w której płacz i okazywanie słabości jest mile widziane Projekt Have a nice cry! swój początek miał w przyjaźni, wspólnym przeżywaniu terapii, wzajemnej trosce i zrozumieniu terapeutycznych momentów psychicznego dołka. Dzięki powstałej w ten sposób więzi tradycyjne role - artysty i kuratorki - przestały być ważne, a na pierwszy plan wysunęło się wspólne działanie i dobro jego uczestników. Centrum ekspozycji jest przytulna przestrzeń do wyciszenia się i odpoczynku stylizowana na gabinet terapeutyczny. Kojący charakter wystawy podkreśla wszechobecny kolor niebieski, według naukowców stabilizujący układ nerwowy. Prezentowane prace dotykają tematu równowagi psychicznej, uzależnień, śnienia i podświadomości oraz krytyki kapitalizmu. Twórcy wystawy zapraszają do przestrzeni, w której można wygodnie usiąść, odprężyć się i wypłakać za wszystkie czasy. Wystawa dostępna będzie do 27 maja br.

Ewa Mrozikiewicz (ur. 1990) – artystka wizualna i kuratorka sztuki. Ukończyła Edukację Artystyczną (specjalności: krytyka i promocja sztuki oraz strategie kuratorskie i promowanie kultury) na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2015). Na macierzystej uczelni prowadzi zajęcia z przedmiotów związanych z kuratorstwem i organizacją wystaw. W 2016 r. pracowała na stanowisku kuratorki w Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu. Fascynują Ją momenty błędu i porażki, czego efektem jest autorski magazyn o sztuce Important Art Magazine. Jest współzałożycielką galerii FWD:, w której promuje sztukę konceptualną i eksperymenty kuratorskie. Autorka bloga Piękna Katastrofa (www.pieknakatastrofa.pl). W ciągu siedmiu lat życia zorganizowała przeszło 50 niszowych wydarzeń kulturalnych, kreatywnych warsztatów i projektów kuratorskich. Dzięki czemu udało jej się wypalić zawodowo, nadwyrężyć zdrowie psychiczne, wielokrotnie przekroczyć swoje granice i zaniedbać potrzeby. Teraz na macierzystej uczelni, w ramach Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa, stara się zachęcić studentów, aby nie szli w jej ślady. Wraz z Anią Rulecką stworzyła projekt Zapytaj Mokoszy, cykl wystaw i spotkań, których motywem przewodnim jest kobieca wspólnotowość oraz siostrzana siła. Jej prace były pokazywane na wystawach: Forward Tarot (2021), Wyczekując trzydziestego lutego w lokalu prywatnym w Poznaniu (2020), wystawie Laureatów Stypendiów Artystycznych Miasta Poznania (2018), Galerii Sztuki Rozruch w Poznaniu, podczas partyzanckiej akcji artystycznej We have no Mess/age w ramach Antwerp Art Weekend w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii (2015). Wierzy w herstory, w swoich tekstach łączy feminizm i teorię dezintegracji pozytywnej. Chaos wewnętrzny stara się zamaskować, sprzątając i segregując przedmioty domowe. Gardzi propagandą sukcesu.

Bartosz Zimniak (ur. 1991) – artysta intermedialny, wykorzystujący w swojej twórczości performance, instalacje, video-art oraz sztukę społecznie zaangażowaną. Porusza tematy związane z tożsamością, tradycją, przynależnością oraz zadaje pytania wokół szeroko rozumianego patriotyzmu i polskości. W 2013 roku ukończył kierunek Filozofia i Komunikacja Społeczna na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł magisterski obronił na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na kierunku Intermedia. Od 2014 roku nieprzerwanie mieszka w Gdańsku, czerpiąc energię twórczą i siłę z kontaktu z morzem. W 2017 roku, w nadmorskiej dzielnicy Gdańsk - Nowy Port, założył Galerię Społecznie Zaangażowaną MEWKA, gdzie wraz z mieszkańcami, artystami i artystkami organizuje: wystawy, warsztaty oraz spotkania tematyczne. Mimo wielu sukcesów na płaszczyźnie artystycznej, doświadczył poczucia porażki egzystencjalnej, które zmotywowało go do rozpoczęcia nowej drogi w rozwoju duchowym. Wybrane wystawy, festiwale oraz nagrody: Międzynarodowy Festiwal Narracje (2015), Wyspa 3.0 Mapa i Terytorium (2015), Festiwal Młode Wilki, (2016), V Dwubiegunowe Spotkania Performerów (2017), Zrozumieć Sierpień Europejskie Centrum Solidarności Gdańsk (2018), Wystawa PLaża: Galeria FWD: (2020), Kaliskie Biennale Sztuki A-Kumulacje (2017, 2019, 2021), Voyage, voyage: MEWKA. Galeria Społecznie Zaangażowana (2022), Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016), Finalista 15. edycji Konkursu Artystyczna Podróż Hestii (2016). Wyróżnienie Prezydenta Miasta Gdańska za działalność artystyczno-społeczną (2018). Laureat Głównej Nagrody na XIII Festiwalu Filmów Jednominutowych (2018). Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego (2019), Stypendysta Miasta Gdańska (2021).

wernisaż: 8 kwietnia 2022, godz. 19.00-22.00
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, pl. św. Józefa 5, 62-800 Kalisz.



Zobacz na mapie
WKST za GST
Wersja do druku
Wersja PDF