UAdnie w Wieży Ciśnień

Data: 02.09.2022
Godzina: 18.30
Wstęp: Wstęp wolny
Miejsce: Górnośląska 66, Kalisz

Irpień zniszczony w 70 procentach, katastrofa humanitarna w Izium, Charków pod ostrzałem, Kijów gotowy do walki — tyle z doniesień medialnych. Jeśli skupić się na szczególe, te słowa nabierają nowych znaczeń.

9 kobiet. 9 życiorysów, które toczą się równolegle — a jednocześnie niewspółmiernie — do wielkiej historii. Dopiero na przecięciu tego, co prywatne i tego, co zewnętrzne, można zrozumieć, że razem ze zburzonym budynkiem szkoły przepadły dokumenty Kariny, że Alina przeżyła dzięki wodzie z rynny, a Marina nie ma już przyjaciela za wschodnią granicą.

Fotografie Tomasza Wrześniewskiego i teksty Izabeli Fietkiewicz-Paszek składają się na obraz silnych, zaradnych, odnoszących sukcesy kobiet. Nie czują się bohaterkami, ale to oczywiste, każdego dnia toczą swoją walkę — o normalność, o spokojne życie dla swoich dzieci. Ta wystawa każe jednak zapytać o kogoś jeszcze — o te, których twarzy i głosów nie znamy, którym się nie udało, które nie miały dość szczęścia, siły i możliwości, żeby zaczynać wszystko od nowa w obcym kraju. O kobiety, których Marina nie zabrała na granicy do samochodu, o matkę Olesi, która nie chce zostawić domu. 

Wernisaż wystawy "UAdnie?" odbędzie się w piątek, 2 września, o godzinie 18.30 w Galerii'83, w Wieży Ciśnień.

Zobacz na mapie
Tekst: Patrycja Jarosz
Wersja do druku
Wersja PDF