Z wizytą w Erfurcie

Kilka interesujących dni spędził Prezydent Miasta Kalisza, Krystian Kinastowski, w partnerskim Erfurcie, na zaproszenie Andreasa Bauseweina, nadburmistrza

W stolicy Turyngii gościli również przedstawiciele innych miast partnerskich Erfurtu: Moguncji (RFN), Lovech (Bułgaria), Kati (Mali), Wilna (Litwa), Lille (Francja). Głównym celem wizyty był udział w BUGA - Bundesgartenschau – wystawie ogrodniczej o zasięgu ogólnoniemieckim, podczas której odbywają się konkursy i wystawy, która obejmuje także tematy związane z architekturą krajobrazu oraz duże projekty urbanistyczne. BUGA organizowana jest w różnych miejscach kraju w cyklu dwuletnim.

Tegoroczna edycja odbywa się w partnerskim Erfurcie, trwa od 23 kwietnia do 10 października i jest ważnym wydarzeniem dla całego miasta, a przygotowania trwały kilka lat. Wystawa obejmuje egapark, najpiękniejszy ogród Turyngii na obszarze 36 ha oraz Petersberg – cytadelę, górującą nad dachami starówki, na obszarze 7 ha. Na 87 tysiącach metrów kwadratowych można obejrzeć morze kwiatów i innych roślin. Atrakcją egaparku jest pawilon Danakil, który swą nazwę zawdzięcza pustyni położonej na północy Etiopii, a który prezentuje obszary pustynne i puszczę.

Poza zwiedzaniem terenów BUGA, w programie przewidziano też otwarcie Ogrodu Rzeźb Miast Partnerskich. Przez dwa tygodnie poprzedzające oficjalną wizytę, w ramach sympozjum artyści z 7 miast tworzyli wyjątkowe prace. Kalisz reprezentuje rzeźba pn. Rajskie jabłko, która wyszła spod ręki uznanej rzeźbiarki, Lidii Głazik.
Miasto Erfurt zaprezentowało również nowe inwestycje wzdłuż rzeki Gery: odnowione, poszerzone tereny zielone wzbogaciły się o nowe place zabaw, boiska, ścieżki rowerowe, a całość zyskała nowy blask.

Zagraniczni goście wzięli również udział w sadzeniu miłorzębów, wyhodowanych w Erfurcie z inicjatywy ruchu „Mayors for Peace” z nasion z Hiroshimy. Ceremonia sadzenia drzew poświęcona była ofiarom zrzucenia bomby atomowej na Hiroshimę i Nagasaki w sierpniu 1945 r.

Dodała A. Tomaszewska, Kancelaria Prezydenta Miasta, zdjęcia G. Ohlmann, UM Erfurt