Powstanie Geotermia Kaliska

Samorząd Kalisza pozyskał ponad 14,5 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wykonanie odwiertu, który ma potwierdzić obecność możliwych do wykorzystania gorących złóż wód z okresu jury dolnej i triasu górnego.

To duże przedsięwzięcie przygotowywane jest przez samorząd od kilku lat. Po przeanalizowaniu opinii ekspertów, którzy wskazują istnienie bogatych złóż pod Kaliszem, przygotowano pełną dokumentację i we wrześniu 2022 roku złożono wniosek o dofinansowanie w ramach konkursu przeprowadzanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w Warszawie w ramach programu priorytetowego 2.9 Udostępnianie wód termalnych w Polsce. Całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowano na 22 468 410,00 zł. Dotacja wyniosła 14 514 000,00 zł.

W ramach projektu zostanie wywiercony pionowy otwór o głębokości około 1700 metrów. Prace będą wykonywane w latach 2025-2026 zgodnie z projektem robót geologicznych. Odwiert zostanie przeprowadzony na terenie pomiędzy ulicą Łódzką a kaliskim aquaparkiem.

Potwierdzenie istnienia źródeł da możliwość budowy Geotermii Kaliskiej. Będzie to znaczący impuls rozwoju gospodarczego, pozytywnie wpływający na energetykę i turystykę.

- Energia geotermalna to przede wszystkim tania energia, tanie ogrzewanie naszych domów. Wykorzystanie energii geotermalnej pozwoli też na rozwój mieszkalnictwa, dalszą rozbudowę osiedli Rajsków, Tyniec i Winiary i zapewnienie nowym mieszkańcom dostaw taniej, ciepłej wody. Eksploatacja złóż i Geotermia Kaliska będzie ogromnym impulsem napędzającym gospodarkę – mówi prezydent Krystian Kinastowski.

Włodarz miasta dodaje, że rozpoczynające się przedsięwzięcie można porównać do tego, które przeprowadzono lata temu w pobliskim Uniejowie. Gmina ta również korzysta z energii geotermalnej.

Tekst: Juliusz Kowalczyk, grafika: Joanna Czajczyńska - Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza