Próba 4 - Międzynarodowy Konkurs na Eksperyment w Sztukach Wizualnych

Data: 18.12 - 20.03.2021
Godzina: godziny otwarcia galerii
Wstęp: Wstęp wolny
Miejsce: pl. św. Józefa 5, Kalisz

PRÓBA – 4 WERNISAŻ ONLINE 18.12.2020 GODZ. 19.00

Zapraszamy na otwarcie Wystawy laureatów i finalistów Międzynarodowego Konkursu na Eksperyment w Sztukach Wizualnych – Próba 4

Wernisaż online: 18.12.2020 godz. 19.00

Na stronie https://www.facebook.com/GaleriaKalisz/

Po raz czwarty Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprosiła artystów do udziału w Międzynarodowym Konkursie na Eksperyment w Sztukach Wizualnych – Próba 4. Celem konkursu jest wyłonienie i zaprezentowanie wyjątkowych prac związanych z potrzebą eksperymentowania i podejmowania ryzyka a także poszukiwaniem nowych rozwiązań formalnych w odpowiedzi na uniwersalne przesłanie Jana Tarasina zawarte w słowach „sztuka ciągle ponawia próby” a „dobre dzieło sztuki zawsze pobudza”.

Na tegoroczną edycję konkursu napłynęło 315 prac 173 artystów z Polski, Chile, Danii, Grecji, Hiszpanii, Hongkongu, Litwy, Niemiec, Rumunii, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii. Jury w składzie: prof. Katarzyna Józefowicz (ASP Gdańsk) – przewodnicząca jury, prof. Szymon Wróbel (IBI Artes Liberales UW), Jakub Tarasin, Ewa Łączyńska-Widz (dyrektorka BWA w Tarnowie) oraz dr Joanna Dudek (Galeria Sztuki im. Jana Tarasina) zakwalifikowało ostatecznie do wystawy 13 projektów, nagrodziło dwóch artystów i wyróżniło trzy artystki.

Nagrody regulaminowe otrzymali:

Grand Prix – Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza 10.000 PLN:
Lukas Keysell za projekt Universal Expression / Wyrażenie Uniwersalne

 

Jury Konkursu zdecydowało się docenić podjęcie uniwersalnego problemu języka. Ten język uniwersalny, w ujęciu artysty, nie byłby już narzędziem podziału, ale łączenia wspólnot, narodów, kultur i stylów życia. W interpretacji jury, autor projektu zmierza do zaskakującego uprzestrzennienia znaków, symboli, językowych zapisów i pisma. Ponadto, autor konsekwentnie poszukuje uniwersalnych składników ludzkiej komunikacji. Nakładanie symboli językowych, w jego dziele, wytwarza swoisty archetyp języka uniwersalnego i tego co wspólne dla wszystkich kultur. Jury uznało, że nie ma bardziej aktualnego przesłania dla świata niż to, które wyraża autor pracy.

Nagroda Galerii Sztuki im. Jana Tarasina 3.000 PLN oraz wystawa indywidualna
Nagroda Galerii BWA  w Tarnowie 3.000 PLN oraz pobyt studyjny:
Dominik Ritszel za projekt Studium postaci

 

Jury konkursu postanowiło docenić projekt Studium postaci Dominika Ritszela rozpoznając w nim swoisty manifest antropologiczny. Autor, odwołując się do archiwalnych filmów z okresu zimnej wojny, wraca do czasów podziału świata spolaryzowanego na dwa przeciwstawne i wrogie sobie bieguny. Techniki dyscyplinowania człowieka, przedstawione w filmie, z punktu widzenia autora projektu, wytwarzają syndrom człowieka masowego „pozbawionego właściwości” i wszelkich cech indywidualnych. Jury odczytało projekt jako głos w obronie jednostki i jej suwerenności. Aktualność tego głosu jest szczególnie doniosła dzisiaj, tj. w okresie panowania społeczeństwa nadzoru i wielorakich urządzeń bezpieczeństwa, które skłonne są traktować jednostkę bardziej jak masę, populację lub zasób, a nie obywatela lub osobę.

 

 

Wyróżnienia honorowe:
Monika Drożyńska
Paulina Łuczak
Karolina Zielazek-Szeska

 

Z racji wyrównanego i wysokiego poziomu konkursu jury zdecydowało się wyróżnić trzy projekty:

Projekt Moniki Drożyńskiej zatytułowany Obrusy, odwołujący się do celebracji życia i symbolu stołu jako miejsca spotkań. Stół, przykryty obrusem, staje się w tym dziele, swoistym symbolem czasu przyjaźni i wspólnego celebrowania dni wolnych. Projekt Pauliny Łuczak, zatytułowany Bez tytułu, znakomicie ujawnia związek procesu tworzenia z procesem destrukcji, kryjący się w każdym zamierzeniem artystycznym. Powoływanie dzieła do istnienia i akt anulowania dzieła podążają tutaj ręka w rękę. Artystka przypomina nam także, że każde dzieło ma swój awers i rewers. Projekt Karoliny Zielazek-Szeskiej zatytułowany Śniący, w oczach jury, okazał się znakomitą demonstracją sztuki zwróconej w stronę natury. Autorski projekt artystki uzupełniany jest przez niezaprojektowaną, nieintencjonalną i trudną do kontrolowania „współpracę” świata natury.

 

Uczestnicy wystawy:

Monika Drożyńska, Lidia Głazik, Artur Janasik, Lukas Keysell, Michalina W. Klasik, Piotr C. Kowalski, Paulina Łuczak, Tadeusz Moskała, Horacy Muszyński, Dominik Ritszel, Wiktoria Walendzik, Małgorzata Wrzosek, Karolina Zielazek-Szeska

 

Patronat Honorowy
Krystian Kinastowski Prezydent Miasta Kalisza

Organizator
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Miasto Kalisz

Partner wystawy
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii

Patronaty medialne
Magazyn SZUM, Fundacja Bęc Zmiana, Notes na 6 Tygodni, TVP KULTURA, Radio Centrum, Calisia.pl, Ziemia Kaliska,

Partnerzy Galerii
Ergo Hestia, Polifarb Kalisz S.A. M&P Alkohole i Wina Świata

 

"PRÓBA 4" Wystawa laureatów i finalistów Międzynarodowego Konkursu na Eksperyment w Sztukach Wizualnych – Próba 4 (wystawa przedłużona do 20.03.2021). Możliwość wirtualnego spaceru po wystawie za pośrednictwem strony internetowej Galerii, www.tarasin.pl w zakładce „Wirtualny spacer”.

Zobacz na mapie
Wersja do druku
Wersja PDF