Muzyczny Kalisz 2016 wczoraj, dziś i jutro

Niezwykłym „Koncertem na 21 fortepianów i Orkiestrę Symfoniczną” został zakończony całoroczny, niezwykle udany -  wręcz przebojowy -  projekt pod nazwą MUZYCZNY KALISZ 2016 WCZORAJ,  DZIŚ I JUTRO. Koncepcja przedsięwzięcia, mającego na celu promocję tradycji  kaliskiego przemysłu  muzycznego, potencjału firm działających obecnie, jak też docenienie nestorów zawodu otrzymała bogate ramy programowe.

W programie wydarzenia znalazły się "Koncert C-dur na trzy fortepiany" Jana Sebastiana Bacha w premierowej wersji na 21 fortepianów, a ponadto "Pianostaza" - skomponowany specjalnie na tę okazję utwór Pawła Przezwańskiego i Nikolet Burzńskiej. Melomani usłyszeli ponadto "Fantazję na tematy polskie" Fryderyka Chopina oraz "Koncert warszawski" Richarda Addinsella. Całości dopełniły jazzowe kompozycje Witolda Janiaka oraz fragmenty "Oratorium na Boże Narodzenie" Fryderyka Stankiewicza w wersji z 21 fortepianami do słów Katarzyny Kryśków. Partię solową wykonała gwiazda polskiej piosenki – związany z Kaliszem Mieczysław Szcześniak. Zaśpiewała także młoda, obiecująca wokalistka, kompozytorka i pianistka, Karolina Stankiewicz. Dyrygował Adam Klocek, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kaliskiej, który wraz z orkiestrą zdobył prestiżową nagrodę Grammy Award. - Nigdy jeszcze na estradzie, wraz z orkiestrą symfoniczną, nie występowało tylu pianistów – solistów, nie zgromadzono tylu światowej klasy fortepianów koncertowych. Co równie ważne, wszystkie te instrumenty dostarczyły kaliskie firmy:

  • SCHIMMEL Fabryka Fortepianów Sp. z o. o.
  • PIANO FIKS Krzysztof Fiks
  • PIANO LOGISTIC Tomasz Krakowski
  • KOWALCZYK PIANO, Sylwester Kowalczyk
  • PIANO STUDIO, Ryszard Mariański
  • SAP RENOVATION
  • PIANO VERA Arkadiusz Jakubek
  • AP PIANO Adam Piątkowski
  • WR PIANO Wojciech Rosiński,
  • K&W Mayer Katarzyna i Withold Mayer

 

Choć emocji muzycznych nie zabraknie nam zapewne również w przyszłości  z nostalgią wspominać będziemy zarówno wydarzenia minionego czasu, jak i całe grono niezwykłych ludzi, których pasje, zapał i zaangażowanie współbrzmiały, jak mistrzowsko nastrojony instrument.

Wszystkim tym osobom, działającym w orkiestrze macierzystych instytucji, jak i pasjonatom, którzy tak chętnie dzielili się swoją – nierzadko imponującą wiedzą o produkcji fortepianów i pianin w naszym mieście oraz jego tradycjach artystycznych, kłaniamy się z szacunkiem i uznaniem. Nie zawiedli również kaliszanie, którzy z  ogromnym entuzjazmem licznie przybywali do siedzib instytucji, szkół, cieszyli się wydarzeniami zrealizowanymi w malowniczych zakątkach Kalisza.

Projekt zainaugurowała wystawa pt.„Historia przemysłu Muzycznego w Kaliszu” zorganizowana w Muzeum Okręgowym ,Ziemi Kaliskiej, która w późniejszym okresie prezentowana była w gmachu kaliskiego Dworca Kolejowego. Prawdziwym przebojem była akcja pod hasłem „Znajdź mnie i zagraj na mnie”, która wzbudziła ogromne zainteresowanie i radość nie tylko kaliszan, ale i turystów odwiedzających Kalisz. Dzięki szeroko propagującym to przedsięwzięcie  mediom, głośno było o kaliskiej inicjatywie również w naszym kraju. Idee MUZYCZNEGO KALISZA doskonale połączył koncert zatytułowany „Historia czarnego skrzydła”, zorganizowany w Państwowej Szkole Muzycznej  I i II st. im. Henryka Melcera. Wykonany wówczas repertuar,  wirtuozeria wykonawców, a także brzmienie instrumentów pochodzących z czasów, gdy najpiękniejsze preludia tworzył Fryderyk Chopin, pozwoliły publiczności obcować z doskonałością. Projekt wieńczy Koncert na 21 fortepianów i orkiestrę Symfoniczną przygotowany przy udziale Filharmonii Kaliskiej, który jeszcze przed pierwszym akordem pobudził zainteresowanie ogólnopolskiego kręgu melomanów. Nie było w historii miasta imprezy, która z równą siłą przyciągnęłaby tak liczną publiczność.

MUZYCZNY KALISZ dobiega końca. Projekt pozostawił wiele niezapomnianych wrażeń i przeżyć, szeroko rozpromował nasze miasto w regionie i kraju. Jego niezaprzeczalną wartością jest również i to, że przepięknie połączył on we wspólnych działaniach kaliskie firmy, instytucje i mieszkańców. Powoli  stał się on marką, o której głośno było – i jak mniemam jeszcze będzie - na scenie ogólnopolskiej. Koncertowi towarzyszyła wystawa, dokumentująca projekt, którą do 10 stycznia można zwiedzać w Ratuszu na drugim piętrze. Autorem koncepcji  artystycznej wystawy jest Jarosław Romaniuk.

Patronat nad całorocznym interdyscyplinarnym cyklem objął Grzegorz Sapiński  Prezydent Miasta Kalisza. Koordynacją festiwalowych projektów zajął się Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki.

 

 muzyczny_kalisz_3.png [4.71 KB]