Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

W roku 2024 w Kaliszu działają cztery punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, które zlokalizowane są w następujących miejscach:
1. Lokal Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Babina 1 od pon. do pt. w godz. 11.30 -15.30 - punkt nieodpłatnej pomocy prawnej obsługiwany przez radców prawnych wskazanych przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu.

2. Budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Granicznej 1 (wejście „A”, parter, pok. nr 2) od pon. do pt. w godz. 11.30 -15.30 - punkt nieodpłatnej pomocy prawnej obsługiwany przez adwokatów wskazanych przez Okręgową Radę Adwokacką w Poznaniu.

3. Budynek Urzędu Miasta Kalisza przy ul. T. Kościuszki 1A (I piętro, pokój nr 111) od pon. do pt. w godz. 7.30 -11.30 - punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego obsługiwany przez prawników wskazanych przez prowadzące punkt Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „WSPARCIE, INFORMACJA, ROZWÓJ”.

4. Budynek Urzędu Miasta Kalisza przy ul. T. Kościuszki 1A (I piętro, pokój nr 111) od pon. do pt. w godz. 11.30 - 15.30 - punkt nieodpłatnej pomocy prawnej obsługiwany przez prawników wskazanych przez prowadzące punkt Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „WSPARCIE, INFORMACJA, ROZWÓJ”

Uprawnieni do skorzystania z nieodpłatnej pomocy

Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie fizycznej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.
Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.
Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.

Zapisy na porady

Przyjmowanie zgłoszeń na nieodpłatne porady odbywa się telefonicznie pod numerem 797 702 486 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30.

Na wizytę można również umówić się przez stronę internetową:

https://np.ms.gov.pl/zapisy

Porady poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.

Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017 r. poz. 1824), może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.

Zakres nieodpłatnej pomocy prawnej:

poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym
lub

wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego
lub

sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2 ustawy, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym
lub

nieodpłatną mediację
lub

sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Zakres nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację.

Zadanie polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej i świadczeniu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego jest finansowane z budżetu państwa przez udzielenie dotacji celowej.

Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa:

https://www.bip.kalisz.pl/nieod_porad/lista_nieodp%C5%82atnego_poradnictwa_2024.pdf