Kaliski Szlak Wiewiórek
Kaliski Szlak Wiewiórek to propozycja spacerowa łącząca walory rekreacyjne, edukacyjne i krajoznawcze. Projekt dla mieszkańców i turystów zachęca do aktywnego poznawania miasta. W Kaliszu ukrywają się małe figurki wiewiórek z brązu, zapraszające do miejskiej wędrówki. Szlak, zapoczątkowany w 2024 roku z inicjatywy Krystiana Kinastowskiego, Prezydenta Miasta Kalisza, to dziś ośmiopunktowa trasa przez charakterystyczne lokalizacje w mieście.
Rzeźby wiewiórek, zaprojektowane przez Gabrielę Michalak, uczennicę kaliskiego Liceum Plastycznego i laureatkę konkursu „Wiewiórki Miasta”, pojawiają się w miejscach ważnych dla Kalisza, często symbolicznych. Ich obecność przypomina o wyjątkowej relacji miasta z tymi gryzoniami, szczególnie zauważalnej w Parku Miejskim, uważanym za jeden z najstarszych parków publicznych w Polsce. To właśnie tam, w zielonym sercu miasta, wiewiórki czują się jak u siebie.
W każdej lokalizacji umieszczony został stempel do odbicia na przygotowanych mapkach, które można znaleźć w zaprzyjaźnionych instytucjach na szlaku lub wydrukować z załączonego pliku. Zebranie wszystkich ośmiu pieczątek to nie tylko satysfakcja z odkrywania miasta, ale też przepustka do niewielkiego upominku, który podczas trwania akcji promocyjnych będzie można odebrać w ratuszu. O takich działaniach na bieżąco będziemy informować w naszych mediach społecznościowych.
Ambasadorką szlaku została Paulina Tomaszewska, kaliszanka i mistrzyni w chodzie sportowym – doskonały przykład, że warto być w ruchu każdego dnia. Cała trasa to około 10 000 kroków, według ekspertów jest to idealny dzienny dystans dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Kaliski Szlak Wiewiórek to forma aktywnego spędzania czasu, która łączy ruch z poznawaniem miasta i jego historii.
Szlak obejmuje osiem punktów rozlokowanych w różnych zakątkach miasta. Pierwsza figurka znajduje się na Głównym Rynku, ukryta w centralnej rabacie kwiatowej, tuż przed ratuszem. Następnie trasa prowadzi przez ulicę Zamkową w kierunku plant. Tam, na ławce z widokiem na pomnik Adama Asnyka, umieszczona została druga wiewiórka. Trzeci punkt to Park Miejski. Krótki spacer w stronę Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego prowadzi do Mostu Teatralnego, gdzie z barierki spogląda figurka zwrócona w stronę zabytkowego gmachu. Dalsza część trasy wiedzie ponownie przez park. Po przekroczeniu most nad Kanałem Bernardyńskim odnaleźć można kolejną wiewiórkę – ustawioną na klombie przed kaliskim aquaparkiem. Do szósty punkt należy przejść Szlakiem Bursztynowym do Parku Przyjaźni. Tam, tuż przy tężni solankowej, jedna z wiewiórek ma swój dom. Kolejna została umieszczona na parapecie kultowej lodziarni „Marysieńka”. Najłatwiej dojść tam przez ulice Polną i Górnośląską. Siódma figurka znajduje się na skwerze Eligiusza Kor-Walczaka. Wiewiórka siedzi na murku przy Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej – spacer poprowadzi ulicami Górnośląską, Harcerską i Kopernika. Ostatnia figurka zamyka pętlę szlaku i ponownie znajduje się na Głównym Rynku – schowana pod lipą, po lewej stronie placu.
Jak znaleźć je wszystkie? Poniżej prezentujemy zdjęcia figurek i informację, gdzie w każdym punkcie dostępny jest stempel do odbicia na mapie:
1. Główny Rynek – bursztynowa mapa
Pierwsza wiewiórka siedzi pośród kwiatów na okrągłym siedzisku w sercu Głównego Rynku. Przed nią kaliski ratusz – siedziba władz miasta, zabytkowy budynek wzniesiony przed stu laty. Za nią mapa Europy, na której po zmroku złota nić pokazuje szlak bursztynowy, którym przedwieczni kupcy sprowadzali przez Kalisz bursztyn znad Bałtyku do Cesarstwa Rzymskiego. O tej historii można dowiedzieć się więcej, odwiedzając multimedialną wystawę wewnątrz ratusza. Zapraszamy!
Stempel: w Informacji Turystycznej w ratuszu, Główny Rynek 20.
2. Planty Miejskie
Siedząc na pobliskiej ławce, wiewiórka uważnie słucha historii Plant Miejskich, opowiadanej przez pomnik kaliskiego poety Adama Asnyka. W jego czasach płynął tam kanał Babinka. Podczas II wojny światowej zakopano tam polskie i żydowskie książki, co upamiętnione jest pomnikiem. Wcześniej planty były naturalną fosą za murami miejskimi, których najstarsze fragmenty wciąż są widoczne. Dziś możemy usiąść w cieniu drzew i wsłuchać się w cichą opowieść miejsca, które, choć zmieniało się przez wieki, wciąż tętni historią.
Stempel: w Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Babina 1.
3. Park Miejski
Jeden z najstarszych publicznych parków w Polsce – powstał w roku 1798. Miejska oaza roślin, ciszy i spokoju. Prawdziwy dom setek kaliskich wiewiórek, które przyjaźnie zaczepiają spacerujących przy stawie Kogutek, rzeźbie Spoczywającej czy dębie Asnyka. Nasza wiewiórka pilnuje Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, czuwając na Moście Teatralnym, tuż przy bulwarach nad Prosną. Upewnia się, że sztuka, muzyka i sport zawsze są obecne w zielonym sercu Kalisza.
Stempel: w restauracji KTW Park, Park Miejski 1.
4. Aquapark
Nawet wiewiórki potrzebują chwili relaksu. Ta znalazła swoje miejsce przy Kaliskim Parku Wodnym. Jest to centrum rekreacji, sportu i zdrowia, gdzie każdy może odkryć swój sposób na odpoczynek: od odprężającej kąpieli po aktywny trening na siłowni. Wiewiórka, obserwując bawiące się dzieci i skupionych sportowców, zdaje się rozumieć, że to miejsce to enklawa spokoju dla każdego, kto szuka chwili wytchnienia.
Stempel: w Aquaparku Kalisz, ul. Sportowa 10.
5. Park Przyjaźni
Dalej od ścisłego centrum, kolejna wiewiórka łapie zdrowy oddech przy tężni solankowej w Parku Przyjaźni. Tam, w amfiteatrze, organizowane są koncerty, festyny i wydarzenia kulturalne, a zmodernizowane place zabaw, siłownia plenerowa, korty tenisowe i strefa relaksu czynią park atrakcyjnym miejscem dla rodzin i aktywnych mieszkańców. Znajdziemy tu także ogrodzony wybieg dla psów. Szerokie alejki, duże polany i stawy, w których kaczki i łabędzie odchowują swoje młode. Kaliski Central Park to idealne miejsce na piknikowe popołudnie.
Stempel: w drewnianej skrzyneczce przy tężni solankowej.
6. Lodziarnia „Marysieńka”
Fala pozytywnych recenzji zarówno od mieszkańców, jak i turystów, zwabiła jedną z wiewiórek na zewnętrzny parapet lodziarni „Marysieńka” przy ulicy Górnośląskiej. Jest to niewątpliwie kultowe miejsce na mapie miasta. Kawiarnia, w której kolejne pokolenia kaliszan od 40 lat spędzają słodkie chwile. To właśnie ten rodzinny klimat, domowe receptury i niezmienna jakość sprawiają, że „Marysieńka” to symbol letnich wspomnień zakorzeniony w sercach mieszkańców.
Stempel: w lodziarni „Marysieńka”, ul. Górnośląska 32.
7. Skwer Eligiusza Kor-Walczaka
Jedna z wiewiórek znalazła swój dom na zielonym skwerze u zbiegu ulic Kopernika i Kościuszki. To idealne miejsce, by lepiej poznać miasto, w którym żyje. Minipark otaczają skarbnice wiedzy: z jednej strony liceum, w którym uczniowie odkrywają tajemnice świata; z drugiej Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, gdzie historia i sztuka opowiadają o regionie. Naprzeciw – pracownia, w której powstają słynne andruty kaliskie. A wszyscy wiemy, że miejsca najlepiej poznaje się smakiem.
Stempel: w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, ul. Kościuszki 12.
8. Główny Rynek – w cieniu lipy
Obok budynku ratusza, u stóp wysokiej lipy, jedna z wiewiórek hasa wśród zieleni. Słysząc melodię kaliskiego hejnału marzy o spojrzeniu na Główny Rynek ze szczytu wieży ratuszowej. My możemy wspiąć się na górę, przechodząc przez kolejne piętra pokazujące historię naszego miasta i poznając serce mechanizmu stuletniego zegara. Z tarasu widokowego zobaczymy nie tylko charakterystyczne czerwone dachówki śródmieścia, ale całe miasto i jego mozaikę zieleni, rzek, kamienic i nowoczesnych osiedli, rozciągających się prawie po horyzont.
Stempel: w Informacji Turystycznej w ratuszu, Główny Rynek 20.