A-Kumulacje 2025. Kaliskie Biennale Sztuki. Zaproszenie na kolejne wydarzenia

Cztery wystawy - dwa wernisaże, rozmowy o sztuce i możliwość spotkania z twórcami to propozycja Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu na piątkowe popołudnie i wieczór. Zaplanowane na 25 kwietnia br. wydarzenia odbędą się w Laboratorium Sztuki oraz w Centrum Kultury i Sztuki.

W Laboratorium Sztuki przy ul. Śródmiejskiej 31, o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystaw zatytułowanych "Przeglądanie (się) oraz "Miejsca/Prywatne". Pierwsza z nich, pt. „Przeglądanie (się)”, jest prezentacją książek fotograficznych pochodzących z archiwum konkursu Fotograficzna Publikacja Roku, a jej kuratorką jest Joanna Kinowska, wieloletnia współorganizatorka wspomnianego konkursu. Druga – „Miejsca/Prywatne” – to wybór zinów i książek fotograficznych z kolekcji Zinteki, tę prezentację przygotował Krzysztof Orłowski. Warsztaty z zinów, które poprowadzi pan Krzysztof Orłowski, będą jedną z majowych propozycji wydarzeń towarzyszących Biennale.

W tym samym dniu, będzie miał miejsce jeszcze jeden wernisaż. Tym razem w Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Łaziennej 6,  czyli u współorganizatora tegorocznego Biennale, o godz. 19.00, otwarte zostaną dwie ekspozycje odnoszące się do dwóch zasadniczo różnych definicji miejsca. Obie, dostępne dla zwiedzających już od 16 kwietnia 2025 r. W Galerii Centrum  prezentowane jest „Ujawnienie” Agnieszki Sadowskiej, wystawa fotograficzna dotykająca trudnego tematu kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Natomiast w Galerii w Holu, oglądać można „Hometown” czyli cykl fotografii autorstwa Krzysztofa Zielińskiego powstały u progu trzeciego tysiąclecia, w Wąbrzeźnie, rodzinnym mieście artysty.

Wernisażowy wieczór w CKiS będzie okazją do spotkania się z Agnieszką Sadowską, Krzysztofem Zielińskim oraz Joanną Kinowską i przysłuchania się rozmowie, którą poprowadzi Robert Kuciński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, z udziałem Adriana Wykroty, kuratora tegorocznych biennale. Rozmowa rozpocznie się o godz. 20.00.

Wystawa Agnieszki Sadowskiej „Ujawnienie” została wyprodukowana przez Galerię im. Sleńdzińskich Miejską Instytucję Kultury.

Joanna Kinowska  - historyk sztuki, specjalizująca się w fotografii. Jako kuratorka zrealizowała ponad 100 wystaw monograficznych i zbiorowych, m.in. „Gordon Parks. Aparat to moja broń” (2017), „Kuba Dąbrowski. Film obyczajowy produkcji polskiej” (2014), „Zdobyć Księżyc” (2019). Pracę kuratorką zaczęła z Mikołajem Grynbergiem w 2007 roku (wystawa „Było, minęło” w Galerii ZPAP w Domu Plastyka w Gliwicach). Jest kierowniczką ds. edukacji kulturalnej w Służewskim Domu Kultury. Fotoedytorka książek fotograficznych. Bywa jurorką konkursów fotograficznych, recenzentką przeglądów portfolio. Autorka tekstów, współpracuje z „Przekrojem”, „Digital Camera Polska” i „Fotopolis.pl”. Założycielka bloga „Miejsce fotografii”.

Krzysztof Orłowski - fotograf, edytor, wydawca. Autor licznych publikacji realizowanych w duchu self-publishing. Absolwent Wyższej szkoły Fotografii Afa we Wrocławiu i Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie. Założyciel wydawnictwa i biblioteki publikacji Zinteka. Orłowski prowadzi autorski program warsztatów skupiających się na edycji i interpretacji fotografii Ferment Twórczy. Wykłada też we Wrocławskiej Szkole Fotografii.

Agnieszka Sadowska - fotografka i fotoreporterka. Dokumentuje wydarzenia społeczno-kulturalne w regionie podlaskim, związana z białostocką „Gazetą Wyborczą”. W 2002 jej zdjęcia pojawiły się albumie „Fotografie Gazety Wyborczej”, zaś w 2021 zaprezentowano je na wystawie zbiorowej „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” w Domu Spotkań z Historią, a sama Agnieszka została jedną z bohaterek książki o tym samym tytule autorstwa Moniki Szewczyk-Witek. Autorka nagodzonego w konkursie „Fotoreporter Roku 2022” zdjęcia uchodźczyni na granicy polsko-białoruskiej. Laureatka Grand Press Photo - Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej w 2023 r.

Krzysztof Zieliński - fotograf, artysta wizualny. Jest absolwentem Katedry Fotografii w FAMU w Pradze (Wydział Filmowy i Telewizyjny Akademii Sztuk Scenicznych), studiował również na Fine Arts Department w Middlesex University w Londynie. Od 2009 wykłada na macierzystej uczelni. Głównym źródłem inspiracji artysty jest amerykańska fotografia pejzażowa lat 70. XX wieku. Tematem swych prac uczynił przede wszystkim krajobraz Wąbrzeźna – miasta rodzinnego oraz Berlina, w którym aktualnie mieszka. Fotografie komponuje w sposób malarski, często wprowadzając surrealistyczne elementy.

Patronat Honorowy nad Biennale sprawuje Krystian Kinastowski Prezydent Miasta Kalisza

organizator: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

współorganizatorzy: Miasto Kalisz, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu UAM w Poznaniu, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

patronaty medialne: Magazyn SZUM, Notes na 6 Tygodni, Radio Poznań, Ziemia Kaliska, Radio Centrum, Calisia.pl, Fakty Kaliskie

partnerzy Galerii: Grupa MO, AR NEON, Schimmel Pianos, Polifarb Kalisz S.A. M&P Alkohole i Wina Świata

Szczegółowe informacje o wystawie konkursowej i wydarzeniach towarzyszących można śledzić na bieżąco na profilach: FB @GaleriaKalisz i IG@galeriatarasin oraz na stronie www.tarasin.pl

„A-Kumulacje 2025, Kaliskie Biennale Sztuki” zostały wpisane jako wydarzenie towarzyszące 65. Kaliskim Spotkaniom Teatralnym, Festiwalowi Sztuki Aktorskiej.

WKST za GST
Wersja do druku
Wersja PDF