Bądź przygotowany na falę upałów
PRZEBYWANIE W DOMU
Jeśli pozostajemy w domu w upalny dzień, to najlepszym wyjściem będzie zamknięcie i zasłonięcie okien oraz przebywanie w najchłodniejszych częściach mieszkania. By zachować przepływ powietrza, okna można otwierać jedynie w nocy, gdy temperatura spada. Warto schładzać organizm pod prysznicem lub w kąpieli, kilkakrotnie w ciągu dnia.
WYJŚCIE
Jeśli koniecznie musimy wyjść z domu, załatwić sprawy w urzędach, zrobić zakupy itp., to warto zrealizować plan bez pośpiechu i jak najwcześniej, jeszcze przed godz. 11 lub po godz. 17, unikając miejsc nasłonecznionych. Nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem to absolutne minimum, ale równie ważny jest przewiewny, jasny strój i butelka wody. Warto też, po drodze, odwiedzać miejsca klimatyzowane, by znaleźć nieco wytchnienia.
PICIE I JEDZENIE
Podczas upału należy bezwzględnie pić wodę, najlepiej często i małymi łykami. Odczuwanie pragnienia to już oznaka odwodnienia organizmu, dlatego nie ma na co czekać, trzeba pić regularnie. Oprócz wody odpowiednie będą: słaba herbata, kompot, naturalne soki owocowe i warzywne, które stanowią źródło błonnika pokarmowego, potasu i magnezu. Najgorszym wyborem w upalny dzień jest alkohol, który prowadzi do odwodnienia.
By nie obciążać organizmu w trudnej już walce z gorącem, trzeba zdecydować się na lekkostrawne jedzenie i wyrzucenie z diety tłustych i wysokobiałkowych potraw. Dużym wsparciem dla organizmu będą warzywa i owoce.
WYSIŁEK FIZYCZNY
Podczas upału najrozsądniejsze będzie unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, który może prowadzić do przegrzania organizmu, a w konsekwencji do udaru.
PODRÓŻOWANIE
Gdy konieczna jest podróż autokarem, autobusem lub samochodem, trzeba wybierać pojazdy z klimatyzacją i bezpieczną porę na jazdę. Dobre dla organizmu będą przerwy na schłodzenie. W przypadku jazdy autobusem itp. najlepiej zająć miejsce bliżej kierowcy, by w razie potrzeby uzyskać niezbędną pomoc.
PŁYWANIE
Każda kąpiel powinna być bezpieczna i odbywać się wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Nie należy skakać na głowę do zbiorników wodnych. Przed kąpielą trzeba zadbać o stopniowe schładzanie ciała, by uniknąć szoku.
REAKCJE ORGANIZMU
W czasie upału gruczoły potowe pracują na najwyższych obrotach. Pocenie się jest nieuniknione i konieczne. Organizm stara się w ten sposób radzić sobie z sytuacją i oddaje nawet 10 litrów wody na dobę.
Czasem jednak układ termoregulacji szwankuje, co prowadzić może do udaru cieplnego, którego objawy często wskazują mylnie na zatrucie pokarmowe lub przeziębienie. Najgorzej z upałami radzą sobie małe dzieci oraz osoby starsze i przewlekle chore. Ryzyko udaru jest w ich przypadku największe.
Objawami udaru cieplnego mogą być: złe samopoczucie, lęk, ból i zawroty głowy, nudności, szybki i płytki oddech, wymioty. Występuje zaczerwienienie twarzy, suchość w ustach, problemy z widzeniem, mową i poruszaniem się, nadmierne pocenie, później jego brak, wiotczenie mięśni i zaburzenia oddychania.
Gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy (bóle i zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, kurcze mięśni, zwłaszcza brzucha i nóg), trzeba zgłosić się do lekarza.
W każdej problematycznej sytuacji należy też poprosić o pomoc sąsiadów.
Nie bądźmy obojętni na los osób chorych i samotnych, które żyją w naszym sąsiedztwie.
Jeśli potrzebna jest pomoc, korzystajmy z numerów alarmowych: 112 lub 999.