BELLA ITALIA - wieczór muzyki włoskiej w Filharmonii Kaliskiej
Włochy to nie tylko ziemia obiecana dla miłośników wybitnej architektury, mody, designu, kuchni czy piłki nożnej – włoska kultura muzyczna jest od wieków ceniona za swoją różnorodność, bogatą tradycję i niezwykłe osobowości. Jedną z najważniejszych postaci wśród włoskich kompozytorów XX wieku był z całą pewnością Nino Rota, którego powszechnie utożsamia się z pamiętnymi melodiami włoskiego kina z czasów jego wielkich triumfów. Autor muzyki do dzieł Felliniego (La Strada, Osiem i pół, Słodkie życie, Amarcord) czy Viscontiego (Lampart), ale również Francisa Forda Coppoli (Ojciec Chrzestny I i II) stworzył także szereg mniej znanych, choć równie pięknych utworów autonomicznych: symfonie, balet La strada, opery, utwory kameralne.
Podczas włoskiego wieczoru Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej wykona jego Sinfonia sopra una canzone d'amore, a poprowadzi ją Vito Clemente - wybitny włoski dyrygent i wykładowca słynnego Conservatorio Di Musica Nino Rota Monopoli - instytucji edukacyjnej, która kultywuje pamięć i dba o muzyczne dziedzictwo legendarnego kompozytora. Vito Clemente to postać bardzo wszechstronna - ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę orkiestrową, kompozycję, fortepian, kameralną muzykę wokalną, instrumentację zespołową, dyrygenturę chóralną i muzykę chóralną w Konserwatorium Niccolò Piccinniego w Bari, a następnie doskonalił swoje umiejętności w Akademii Chigiana. Po ukończeniu studiów humanistycznych ukończył z wyróżnieniem także dyscypliny muzyczne. Jest dyrektorem artystycznym i muzycznym Traetta Opera Festival, AMIFest, Japan Apulia Festival w Tokio, Tokyo Academy of Music oraz Idea Press Musical Editions USA w Nowym Jorku. We Włoszech dyrygował takimi orkiestrami jak m.in.: Teatro Comunale di Bologna, Arena di Verona, Teatro Petruzzelli, Filarmonica Toscanini, Teatro Marrucino di Chieti, Teatro Vittorio Emanuele di Messina, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Pro Arte, Milano Classica, Sinfonica Abruzzese, Sinfonica di Sanremo, Bergamo Musica Festival Orchestra, Philharmonia Mediterranea, Filarmonica Italiana. Od 2004 roku dyrygował w najbardziej prestiżowych teatrach w Japonii. Obecnie jest profesorem teorii i analizy harmonii w Konserwatorium Niccolò Piccinni w Bari oraz dyrektorem artystycznym I.C.O. Sinfonica della Città Metropolitana di Bari. Maestro Vito Clemente wygrał niegdyś Międzynarodowy Konkurs Franco Capuana dla dyrygentów orkiestr Wspólnoty Europejskiej, w którym utworem konkursowym była Manon Lescaut Giacomo Pucciniego. To właśnie dzieł tego mistrza opery wysłuchamy w drugiej części koncertu: obok intermezzo z opery Manon Lescaut usłyszymy także Capriccio sinfonico oraz romantyczny fragment Iaktu słynnej opery Cyganeria, w którym rodzi się uczucie pomiędzy bohaterami Mimì i Rodolfo.
W roli solistów wystąpią: sopranistka Victoria Vatutina oraz tenor Aleksander Kruczek. Pochodząca z Ukrainy śpiewaczka w Polsce zadebiutowała na scenie Opery Wrocławskiej w 2006 roku w partii Violetty w Traviacie G. Verdiego. W latach 2007–2017 była solistką Opery Nova w Bydgoszczy. Od sezonu 2017/2018 jest solistką Opery na Zamku w Szczecinie. Była dwukrotnie nominowana do nagrody im. J. Kiepury w kategorii “Najlepsza śpiewaczka operowa”: w 2019 za Fiordiligi w Così Fan Tutte W. A. Mozarta oraz w 2021 za Julię w Romeo i Julii Ch. Gounoda. W 2022 roku otrzymała od Ministra Kultury honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Tenor Aleksander Kruczek to także nietuzinkowa postać – był angażowany jako akrobata oraz kaskader do wielu projektów teatralnych i telewizyjnych, a przy tym jest wyróżniającym się śpiewakiem i utalentowanym tancerzem. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach już w takcie studiów związany był z Teatrem Muzycznym w Gliwicach. W 2015 roku debiutował w Teatrze Wielkim w Łodzi partią Caramella "Noc Wenecji". Współpracował także z Operą Kameralną w Warszawie oraz z Akademią Operową w Teatrze Wielkim. Na stałe zawodowo związał się z Narodni Divadlo Moravskoslezske w Czechach. Jest laureatem licznych konkursów krajowych i międzynarodowych m.in.: I Nagroda w Międzynarodowym Konkursie im. Imricha Godina na Słowacji "Juventis Canti" (2015), Nagroda za wykonanie arii Stanisława Moniuszki w X Międzynarodowym Konkursie Wokalnym "Złote Głosy Mazowsza" (2015), I Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Operetkowo-Musicalowym im. Iwony Borowickiej w Krakowie (2018), Nagrody specjalna VII Międzynarodowego Konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy- Zdroju (2019), II Nagroda w 54 International Antonin Dvorak Singing Competition Karlove Vary (2019).
BELLA ITALIA – WIECZÓR MUZYKI WŁOSKIEJ
8 listopada (Piątek), godz. 19.00
sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej (Aula im. prof. J. Rubińskiego WPA w Kaliszu UAM - ul. Nowy Świat 28-30).
Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Muzyk – rezydent”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
bilety: informacja w kasie biletowej Filharmonii Kaliskiej (al. Wolności 2 w Kaliszu)
tel.: +48 62 757 07 48
e-mail: bilety@filharmoniakaliska.pl