Biblioteka Aleksandrze Piłsudskiej

Wystawę poświęconą Aleksandrze PIłsudskiej przygotowała Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Okazją do uzupełnienia wiedzy o działaczce niepodległościowej będzie spotkanie zaplanowane na piątek, 31 marca.

Wystawa w "szóstce" ukazuje życie i działalność Aleksandry Szczerbińskiej - działaczki społecznej i niepodległościowej, prywatnie drugiej żony marszałka Józefa Piłsudskiego. W uznaniu jej działalności Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023, Rokiem Aleksandry Piłsudskiej.

31 marca przypada 60. rocznica śmierci tej, ważnej dla historii kraju, postaci. W związku z tym Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu przygotowała wystawę i spotkanie, poświęcone Aleksandrze Piłsudskiej. - Zachęcamy do poznania wyjątkowej kobiety, która przeciwstawiała się powszechnym stereotypom - mówią organizatorzy przedsięwzięć. - Zapraszamy do filii nr 6 z Izbą Pamięci Szczypiorna, w godzinach funkcjonowania placówki oraz w piątek, 31 marca, o godzinie 11.00 na „Wspomnienie o Aleksandrze Piłsudskiej”.

Aleksandra Piłsudska w powszechnej pamięci funkcjonuje jako wierna towarzyszka życia Józefa Piłsudskiego, jednak jej udział w walce o odzyskanie niepodległości jest większy niż mogłoby się wydawać. Warto wspomnieć, że za bohaterską odwagę, którą wykazała się jako działaczka Polskiej Partii Socjalistycznej w legendarnej akcji pod Bezdanami, a potem jako aktywna członkini oddziału wywiadowczo-kurierskiego I Brygady Legionów Polskich została odznaczona m.in. Krzyżem Walecznych i Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari „za męstwo i hart ducha wykazane w pracy niepodległościowej”.

Nigdy nie akceptowała tradycyjnie przypisanej kobiecie wyłącznej roli żony i matki, nie godziła się z przekonaniem, że pozycję kobiety determinuje kuchnia i kościół. Dzięki jej namowom Józef Piłsudski, mimo iż do pomysłu kobiet żołnierek podchodził bardzo sceptycznie, w 1912 roku utworzył pierwszą w historii Polski (a prawdopodobnie także świata) kobiecą służbę w wojsku. Natomiast w 1918 roku jej ukochany Ziuk podpisał dekret przyznający kobietom czynne i bierne prawo wyborcze.

Ważnym akcentem eksponowanym na wystawie jest pobyt Aleksandry Piłsudskiej w obozie jenieckim w Szczypiornie. Aresztowana w listopadzie 1915 roku trafiła do więzienia na Pawiaku, skąd przeniesiono ją do obozu w Szczypiornie, w którym przebywała do lutego 1916 roku. Swoją obecnością uświetniała wiele uroczystości. Towarzyszyła mężowi na dorocznych Zjazdach Legionistów. W sierpniu 1927 roku, w dziesiątą rocznicę internowania legionistów w Szczypiornie, Aleksandra Piłsudska w imieniu Józefa Piłsudskiego dokonała uroczystego odsłonięcia pomnika upamiętniającego niezłomną postawę legionistów, których internowano do obozu za odmowę złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Wilhelmowi II.

WKST za Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu
Wersja do druku
Wersja PDF