Bieżące informacje o sytuacji epidemiologicznej

Poniżej prezentujemy bieżące informacje na temat sytuacji epidemiologicznej. Będą one na bieżąco aktualizowane.

Załatw sprawy elektronicznie poprzez usługi e-urząd

 

31.03.2020
Dystans przede wszystkim – nowe obostrzenia epidemiczne

Prezes Rady Ministrów wprowadził nowe obostrzenia, które mają zmniejszyć skutki epidemii choroby wywołanej koronawirusem. Podstawową zasadą wszystkich jest utrzymanie dystansu między ludźmi.

- Mamy przed sobą wybór czy sytuacja będzie dramatycznie zła, czy trudne, ale możliwa do zarządzenia, co w perspektywie zmniejszy zasięg epidemii. Musimy zrobić wszystko, by uniknąć najgorszego scenariusza. Cały czas analizujemy sytuację i w oparciu o to wprowadzamy nowe obostrzenia – poinformował premier podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Wprowadzony zostaje obowiązek zachowania dwumetrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i osób sobie bliskich. Wyłączeni z tego obostrzenia są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia) i osoby niesamodzielne. Niepełnoletni będą mogli przebywać w przestrzeni publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej.

Ograniczony zostaje dostęp do parków, bulwarów, plaż, promenad, deptaków czy innych miejsc rekreacji. Z ruchu wyłączone zostają rowery miejskie.

Duże zmiany również w sklepach. Będzie w nich mogła przebywać liczba osób odpowiadająca trzykrotności liczby kas. Oznacza to, że jeśli w sklepie jest jedna kasa, mogą w nim w tym samym czasie przebywać trzy osoby. Zasada ta dotyczy także rynków i targów – tam także przy jednym straganie mogą stać maksymalnie trzy osoby. Sklepy spożywcze mają obowiązek posiadania jednorazowych rękawiczek dla klientów, które muszą być założone przed wejściem do sklepu. Dopiero jest uruchamiana ich produkcja krajowa, więc dobrze, żeby klient miał je z sobą. Wszystkie punkty będą mieć obowiązek dezynfekcji terminali do kart płatniczych, dystrybutorów paliwowych i innych elementów, które są dotykane, po każdym kliencie.

W przypadku urzędów pocztowych obostrzenia są jeszcze dalej idące. Przy jednym okienku mogą stać maksymalnie dwie osoby. Zamknięte zostają salony kosmetyczne, fryzjerskie, tatuażu czy pierciengu, a w weekendy – sklepy budowlane.

Co istotne, w sklepach spożywczych i drogeriach między godzinami 10:00 a 12:00 zakupy będą mogli robić tylko seniorzy powyżej 65. roku życia. Premier apeluje jednocześnie, żeby do sklepów chodzić możliwie jak najrzadziej.

Zamknięte zostają hotele i miejsca noclegowe. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Ograniczenia dotyczące komunikacji miejskiej, mówiące o możliwości przewozu liczby osób odpowiadającej połowie miejsc siedzących, wprowadzony zostaje także dla przewoźników prywatnych. Nie dotyczy to samochodów prywatnych, ale władze apelują o ograniczenia przejazdów do niezbędnego minimum.

Zaostrzony zostaje reżim sanitarny w zakładach pracy. Muszą one zapewnić półtorametrową odległość między pracownikami oraz wyposażyć ich w środki higieny i ochrony osobistej. Należy wdrożyć te zalecenia od 2 kwietnia.

Z uwagi na fakt, że kordon sanitarny na granicach nie dał wystarczającego skutku, bo transmisja jest już wewnętrzna i horyzontalna, zaostrza się zasady kwarantanny. Osoby wracające z innych krajów mają obowiązek udać się na kwarantannę w izolacji od rodziny, albo pozostać na dwutygodniowej kwarantannie w domu – wówczas będzie ona obowiązywała wszystkich domowników.

Odwołane zostają wszystkie medyczne zabiegi rehabilitacyjne, które nie są niezbędne ze względu na stan zdrowia.

----------------------

30.03.2020
Monitorujemy sytuację i wspieramy szpitale

Kaliski samorząd wspiera służbę zdrowia.

Zgodnie z informacjami przekazanymi dziś rano, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu na oddziale zakaźnym przebywa 14 osób. U ośmiu pacjentów stwierdzono zakażenie koronawirusem, sześciu pozostałych czeka na wyniki testu. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przekazała informację, że obecnie 331 osób objętych jest kwarantanną. Przestrzeganie kwarantanny pozostaje pod nadzorem policji.

Władze miasta monitorują i wspierają szpitale. 100.000 złotych na zakup respiratora i środków ochrony dla personelu medycznego Miasto przekaże Wojewódzkiemu Szpitalowi przy ul. Poznańskiej. Takie samo wsparcie otrzyma Szpital w Wolicy. Stosowne projekty uchwał w tej sprawie będą przedmiotem obrad najbliższej sesji Rady Miasta.

Obecnie przy ul. Poznańskiej wyłączone z normalnej pracy są trzy oddziały, których personel i pacjenci objęci są kwarantanną: Oddział Kardiologiczny, Chirurgiczny i Internistyczny II.

Aby wspierać służby medyczne, władze miasta wskazały również miejsca, w których można zorganizować tymczasowe punkty dla zespołów pogotowia ratunkowego – zastępcze miejsca postoju karetki. Będą to: pomieszczenie przy hali lekkoatletycznej Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji przy ul. Łódzkiej oraz obiekt OSP Dobrzec przy ul. Biskupickiej.

----------------------

30.03.2020
Maseczki dla potrzebujących

Miasto, mając na uwadze duże zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej, poszukuje sposobów ich pozyskania.

Dziś Fabryka Firanek i Koronek HAFT S.A. przekazała kaliskiemu samorządowi bezpłatnie 300 maseczek. Trafiły one do: Polskiego Czerwonego Krzyża i Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Organizacje te świadczą na terenie naszego miasta usługi opiekuńcze dla osób chorych, najbardziej podatnych na zarażenie. Miesięcznie udzielają pomocy co najmniej 500 osobom.

Miasto zakupiło materiał, który przekazany został do publicznych żłobków. W najbliższym czasie żłobki, które ze względu na sytuację w kraju zmuszone zostały do zaprzestania świadczenia usług opiekuńczych, uszyją kilka tysięcy maseczek.

----------------------

30.03.2020

KLA ograniczają kursy
Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Kaliszu informuje, że z powodu ogłoszonego w kraju stanu epidemii, liczba kursów Kaliskich Linii Autobusowych zostanie ograniczona. Zmiany wchodzą w życie od 1 kwietnia.
Zawieszenia kursów dotyczą większości linii. W przypadku części z nich będzie to tylko jeden kurs, w przypadku innych kilkanaście. Poważne ograniczenia dotyczą linii nocnej. Funkcjonował będzie tylko jeden jej kurs o godzinie 4:30 z przystanku Wyszyńskiego Słoneczna 10 do Lubelska Winiary 01. Wycofane pozostają też kursy szkolne z rozkładu jazdy linii 19E oznaczone na tabliczkach przystankowych literą „s”.

Wszelkie informacje dotyczące rozkładu jazdy można uzyskać pod numerem telefonu: 62 768 00 91 lub na stronie internetowej www.kla.com.pl (Link do innej strony). Lista zawieszonych kursów dostępna jest TUTAJ.

----------------------

30.03.2020
Nie pobiegną

Nie odbędzie się 3. Kaliski Półmaraton Nocny "Bursztynowa Hellena". Decyzja ta ma związek z epidemią.

Impreza zaplanowana była na 20 lipca 2020 roku. Organizatorzy postanowili ją jednak odwołać. Trzecia edycja półmaratonu odbędzie się więc w 2021 roku.

----------------------

27.03.2020
Miejsca kwarantanny zbiorowej

Z myślą o osobach, które objęto kwarantanną, a nie mogą odbywać jej w warunkach domowych, w całej Polsce wyznaczane są miejsca kwarantanny zbiorowej. Również w Kaliszu wskazano obiekty, które mają być przeznaczone na ten cel.

Do tej pory uruchomiono jedną lokalizację na terenie naszego miasta przy ul. Gajowej, w której dostępnych jest 28 pokoi.

W przypadku wzrostu liczby osób skierowanych na kwarantannę zbiorową, wskazane zostały dwa kolejne obiekty.

O skierowaniu osób do miejsca kwarantanny zbiorowej decyduje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

----------------------

27.03.2020
Zmiana w funkcjonowaniu Biura Obsługi Interesanta od 30 marca 2020 r.

Od poniedziałku, 30 marca 2020 r. Biuro Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Kalisza będzie dostępne w godz. 7.30 - 13.30.

Interesanci, którzy chcą załatwić sprawę w BOI, mogą kontaktować się telefonicznie z pracownikami urzędu.

Sprawy niecierpiące zwłoki, które wymagają osobistej obecności interesanta, będą załatwiane po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie:

Urząd Stanu Cywilnego
- rejestracja małżeństw: 62 504 97 83
- rejestracja urodzeń: 62 504 85 01
- rejestracja zgonów: 62 504 97 49

Wydział Spraw Obywatelskich:
- sprawy meldunkowe: 62 504 97 41 lub 73
- dowody osobiste: 62 504 97 40 lub 42
- rejestracja i ewidencja pojazdów: 62 504 97 44
- ewidencja działalności gospodarczej: 62 504 97 46

----------------------

27.03.2020
Gdzie szukać pomocy stomatologicznej?

W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa przychodnie i gabinety lekarskie ograniczają swoją działalność. Publikujemy listę poradni stomatologicznych, przygotowaną przez Wielkopolski NFZ, które przyjmują pacjentów w czasie stanu epidemii.

Wykaz otwartych gabinetów w Kaliszu:

- Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Kempska Mirosława świadczenia ortodoncji dla dzieci i młodzieży - Kalisz, ul. Makuszyńskiego 1 tel. 62 760 21 26,

- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Calisia świadczenia ortodoncji dla dzieci i młodzieży oraz świadczenia ogólnostomatologiczne – Kalisz, ul. Kwiatowa 1 tel 62 500 00 00 lub 62 500 00 01,

- Stomix S.C. Grupowa Praktyka Lekarska A. Mrowińska B. Kulpińska-Strzelczyk świadczenia ogólnostomatologiczne - Kalisz, ul. M. Konopnickiej 3-5/4 tel. 62 753 73 00,

- Kalmedica Spółka z o.o. świadczenia protetyki stomatologicznej oraz świadczenia ogólnostomatologiczne - Kalisz, ul. Częstochowska 71-75 tel. 62 502 46 61,

- NZOZ Novadental świadczenia ogólnostomatologiczne udzielane w znieczuleniu ogólnym - Kalisz, ul. Kwiatowa 1 tel. 509 893 448

Wykaz wszystkich gabinetów znajduje się TUTAJ.

----------------------

27.03.2020
Kaliski Rower Miejski - od 15 kwietnia

Ze względu na epidemię koronawirusa, start tegorocznego systemu roweru miejskiego w Kaliszu został przełożony.

Stacje rowerowe zostaną uruchomione z wtorku na środę, 15 kwietnia 2020 r.

Sezon ma potrwać do połowy listopada.

Newralgiczne elementy rowerów, takie jak kierownice, siodełka, linki, manetki oraz terminale będą dezynfekowane w ramach codziennej pracy osób serwisujących oraz relokujących rowery miejskie we wszystkich działających systemach, których operatorem jest Nextbike Polska.

W nadchodzącym sezonie w naszym mieście będzie można korzystać z 283 rowerów na 30 stacjach.

W zależności od sytuacji epidemiologicznej, termin uruchomienia systemu w Kaliszu może ulec zmianie. O ewentualnych decyzjach w tej sprawie będziemy informować na bieżąco.

----------------------

26.03.2020
Nieodpłatne porady prawne i pomoc prawna na odległość

Stacjonarna działalność punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie Miasta Kalisza została zawieszona do odwołania. Pomoc prawną i poradę można uzyskać za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, po zgłoszeniu takiej potrzeby w Wydziale Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miasta Kalisza.

W związku z ogłoszeniem stanu epidemii na terenie kraju oraz przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z COVID-19, o których mowa w art. 1 i 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374) obsługa klientów w punktach, także w zakresie nieodpłatnej mediacji, nie będzie świadczona.

Aby uzyskać poradę, wystarczy przesłać skan wypełnionego i podpisanego oświadczenia (wzór do pobrania TUTAJ) na adres: wssm@um.kalisz.pl (format pdf lub jpg). Osoby bez dostępu do internetu wyjątkowo mogą złożyć wniosek telefonicznie, dzwoniąc pod numer: 515 804 439 lub 62 765 44 88 (we wtorki i czwartki w godz. od 8.00 do 10.00). Wymienione numery służą również do umówienia daty konsultacji. W ustalonym terminie prawnik skontaktuje się z mieszkańcem.

Uwaga: zarówno w przypadku składania wniosku telefonicznie, jak i drogą mailową, wymagane jest podanie pracownikowi Urzędu Miasta Kalisza danych osobowych wskazanych we wniosku, tj. imienia, nazwiska, adresu zamieszkania oraz numeru PESEL (a w przypadku jego braku, numeru paszportu lub innego dokumentu tożsamości).

Tryb zdalny to szybki sposób na rozwianie wszelkich wątpliwości natury prawnej. Średni czas konsultacji to ok. 20 minut.

----------------------

26.03.2020
5 osób na ślubie

Villa Calisia przy al. Wolności 4 zostaje wyłączona dla interesantów. Ograniczona zostaje też liczba uczestników ceremonii ślubnych.

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta miasta wyłączenie budynku nie dotyczy radnych Rady Miasta Kalisza, zewnętrznej obsługi prawnej, urzędników wyborczych i uczestników ceremonii ślubnych. Liczba tych ostatnich nie może jednak przekroczyć pięciu osób.

-----------------------

26.03.2020
Żłobki zamknięte

Żłobki, dla których organem założycielskim i prowadzącym jest Miasto Kalisz, będą zamknięte od 26 marca 2020 r.

Wojewoda Wielkopolski wydał polecenie nakazujące zamknięcie żłobków, klubów dziecięcych i instytucji dziennego opiekuna w terminie od 26 marca do 10 kwietnia 2020 r., które odnosi się m.in. do instytucji prowadzonych przez organy samorządu terytorialnego.

Władze Kalisza zalecają jednak zastosowanie polecenia wojewody także w odniesieniu do żłobków prywatnych.

Z uwagi na potencjalną możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 polecenie Wojewody Wielkopolskiego ma znaczenie profilaktyczne i służy ochronie zdrowia dzieci.

Wychodząc naprzeciw licznym zapytaniom dotyczącym opłat, informujemy, że trwa opracowanie projektu stosownej uchwały Rady Miasta Kalisza, która umożliwi zmiany w zakresie pobierania opłat za pobyt dziecka w żłobkach prowadzonych przez Miasto Kalisz w związku z zaistniałą sytuacją.

------------------

26.03.2020
Dodatek mieszkaniowy – udogodnienia dla wnioskodawcy

Urząd Miasta Kalisza wprowadza wiele ulg i udogodnień dla właścicieli i najemców lokali. Obostrzenia związane ze stanem epidemii mogą sprawić trudności w uzyskaniu od zarządcy nieruchomości potwierdzenia wysokości czynszu, które należy dołączyć do wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego. Dla ułatwienia więc wnioski będą wyjątkowo przyjmowane bez tego dokumentu.

Warunkiem przyjęcia takiego wniosku jest wpisanie w punkcie 12. sformułowania: „brak możliwości uzyskania potwierdzenia przez zarządcę”. Należy pamiętać również, aby w punkcie 3. wpisać dokładną nazwę i siedzibę zarządcy domu. Umożliwi to pracownikowi urzędu późniejsze uzyskanie wymaganego potwierdzenia.
Wnioski o przyznanie dodatku mieszkaniowego będą rozpatrywane po uzyskaniu przez Wydział Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UM potwierdzenia wysokości czynszu od właściciela lub zarządcy nieruchomości. W sytuacji, gdy urzędnicy nie otrzymają stosownego potwierdzenia, postępowanie w sprawie przyznania dodatku zostanie zawieszone do czasu jego uzyskania.

------------------------------------
25.03.2020
Pomoc dla osób bezdomnych

W obliczu zagrożenia epidemiologicznego jednostki pomocy społecznej podległe Miastu Kalisz dokładają wszelkich starań, by zapewnić odpowiednią pomoc osobom pozbawionym dachu nad głową.
Osoby bezdomne mogą liczyć na schronienie w Noclegowni dla Bezdomnych Mężczyzn, prowadzonej przez PCK w Kaliszu przy ul. Dobrzeckiej 2 oraz w Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn im. św. Brata Alberta w Kaliszu przy ul. Warszawskiej 93 a. Podopieczni tych placówek mają także zapewnione wyżywienie.

Każda z osób przebywających w ośrodkach pomocy jest na bieżąco informowana o obowiązujących zaleceniach Głównego Inspektora Sanitarnego.

Osoby bezdomne mogą korzystać z pomocy żywnościowej PO PŻ (Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa) bez skierowania z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu. Kwalifikowanie do programu odbywa się na podstawie oświadczeń pracowników i wolontariuszy Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Kaliszu i Caritas Diecezji Kaliskiej.

Ponadto, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego przez wyznaczonych pracowników socjalnych, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu przyznaje świadczenia pieniężne.
Osobom bezdomnym może być przyznane prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na okres 90 dni. Decyzje wydaje kaliski MOPS.

Wszystkie jednostki pomocy społecznej współpracują ze sobą w taki sposób, by potrzebujący otrzymali odpowiednią pomoc.

-------------------------------------

25.03.2020
Nowe obostrzenia - pytania i odpowiedzi
Prezes Rady Ministrów wprowadził nowe obostrzenia, związane z walką z koronawirusem. Dotyczą one ograniczenia przemieszczania się i zgromadzeń oraz liczby pasażerów komunikacji miejskiej. Obowiązywać będą do 11 kwietnia.
Dlaczego wprowadzane są dodatkowe ograniczenia?
W Polsce coraz więcej osób jest zarażonych koronawirusem. Wciąż jednak mamy lepszą sytuację niż inne kraje w Europie i na świecie. Zależy nam, aby tak zostało. Podjęta przez polski rząd decyzja o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń ma za zadanie jak najszybciej zwalczyć koronawirusa w Polsce. Wierzymy, że wprowadzenie ograniczeń na wczesnym etapie pozwoli nam uniknąć sytuacji z Włoch, czy Hiszpanii.

Czy komunikacja miejska będzie funkcjonować normalnie?
Tak. Nie zawieszamy funkcjonowania komunikacji miejskiej. Dla bezpieczeństwa pasażerów wprowadzamy jednak pewne ograniczenia. Środek publicznego transportu może przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. A więc jeśli miejsc siedzących jest w danym pojeździe 70, to na jego pokładzie może być jednocześnie maksymalnie 35 osób.

Czy przez wprowadzone ograniczenie będę mógł uczestniczyć w nabożeństwie w kościele?
Tylko w zakresie limitu osób. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w sprawowaniu kultu religijnego. Wprowadzamy jednak nowe zasady - na danym terenie lub w danym obiekcie może znajdować się, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę). Dlatego zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w mszach online, lub za pośrednictwem radia i telewizji.

Co ze zgromadzeniami publicznymi?
Wprowadzamy zakaz zgromadzeń publicznych. Zakaz ten nie obowiązuje w przypadku zgromadzeń religijnych pod warunkiem, że uczestniczy w nich maksymalnie 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).

Jestem rolnikiem. Czy mogę wykonywać swoją pracę normalnie?
Tak. Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych przez rolników, czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę).

Czy sklepy spożywcze i apteki będą otwarte?
Tak. Nie zamykamy sklepów spożywczych, aptek, banków, pralni i drogerii.

Na jakiej podstawie wprowadzane są nowe ograniczenia?
Na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Opiekuję się starszą osobą. Czy przez wprowadzone ograniczenia będę mógł jej pomagać?
Tak. Nadal będzie można pomagać takiej osobie.

Nie mogę pracować zdalnie. Czy mogę przemieszczać się do miejsca pracy?
Tak. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą pracowników w drodze do i z pracy.

Pracuję na umowę cywilnoprawną, czy mogę normalnie przemieszczać się do miejsca pracy?
Tak. Wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę oraz umowy cywilnoprawne mogą bez przeszkód przemieszczać się do miejsca pracy.

Czy restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos?
Tak nadal będą mogły prowadzić tego typu usługi.

W jakim zakresie obowiązują ograniczania w przemieszczaniu się?
Do 11 kwietnia obowiązuje zakaz przemieszczania się za wyjątkiem:
- drogi do i z pracy,
- wolontariatu w walce z koronawirusem,
- niezbędnych spraw życia codziennego,
- uczestnictwa w wydarzeniach religijnych, w których nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).

Co to znaczy „niezbędne sprawy życia codziennego”?
To na przykład konieczność wizyty u lekarza, zrobienia zakupów, wykupienia leków.

Ile osób naraz może być w autobusie lub tramwaju?
W autobusie lub tramwaju może być w tym samym czasie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?
Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum. Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

Dojeżdżam do pracy. Czy muszę mieć zaświadczenie od pracodawcy w razie kontroli?
Nie. W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży - czy jadę do pracy, czy wracam z niej, a także miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.

Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?
Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

Czy mogę dojeżdżać do stajni lub szpitala czy poradni weterynaryjnej w celu opieki nad zwierzętami?
Tak. Taki dojazd wchodzi do katalogu niezbędnych codziennych potrzeb i jest dozwolony.

Czy mogę biegać?
Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

----------------------

25.03.2020
W tym roku stawki czynszu za dzierżawę gruntów i najem lokali użytkowych bez zmian

Stawki czynszu za dzierżawę gruntów i najem lokali użytkowych Miasta Kalisza, będących w gospodarowaniu Wydziału Gospodarowania Mieniem oraz Skarbu Państwa, którymi gospodaruje Prezydent Miasta Kalisza, nie zostaną w tym roku zmienione. Dodatkowo przedsiębiorcy mogą liczyć na odroczenie terminów płatności opłat za użytkowanie wieczyste gruntów Miasta Kalisza i Skarbu Państwa.
Waloryzacja i aktualizacja stawek czynszu za dzierżawę gruntów, w tym również gruntów na cele handlowe na terenach targowisk miejskich oraz najmu lokali użytkowych powinny być dokonywane w roku, w którym suma ogłaszanych przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego średniorocznych wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych, począwszy od 2013 roku, przekroczy 5%.

Suma wskaźników w latach 2013-2019 wyniosła 5,3%.

Również stawki czynszu za lokale użytkowe mogą być podwyższone raz do roku, biorąc pod uwagę wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz inne koszty zarządzania nieruchomością, w tym wysokość stawek podatku od nieruchomości.

Tak się jednak nie stanie. Zaistniała sytuacja sanitarno-epidemiologiczna w znacznym stopniu ogranicza możliwość prowadzenia działalności gospodarczej i nie pozostanie bez wpływu na sytuację ekonomiczną, stąd odstąpienie w bieżącym roku od waloryzacji i aktualizacji stawek czynszu za dzierżawę i najem gruntów oraz najmu lokali użytkowych Miasta Kalisza oraz Skarbu Państwa.

Stosowne zarządzenie podpisał wczoraj prezydent Krystian Kinastowski. Weszło w życie z dniem podpisania, z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2020 r.

Dodatkowo, na wniosek przedsiębiorców, odraczane będą terminy płatności opłat za użytkowanie wieczyste gruntów Miasta Kalisza i Skarbu Państwa.

To kolejne elementy pakietu osłonowego dla przedsiębiorców, który ułatwi przetrwanie kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa.

-------------------

24.03.2020
Oświadczenie dyrektorów przedszkoli niepublicznych

Poniżej prezentujemy treść oświadczenia dyrektorów przedszkoli niepublicznych mieszczących się w zasobach Miasta Kalisza.

OŚWIADCZENIE

W związku z ogłoszeniem stanu epidemii, który występuje w całym kraju, zajęcia w przedszkolach zostały zawieszone do dnia 10. kwietnia br.

Informujemy rodziców dzieci uczęszczających do przedszkoli niepublicznych mieszczących się w zasobach Miasta Kalisza, że w miesiącu kwietniu opłata stała zostanie obniżona o 50%. Ponieważ nie mamy pewności, co do terminu wznowienia funkcjonowania przedszkoli, o dalszych decyzjach będziemy informować publicznie w kolejnych komunikatach.
Szczegółowe informacje o indywidualnych naliczeniach otrzymacie Państwo w swoich placówkach.

Z poważaniem, dyrektorzy

Abzdykiewicz Monika - Niepubliczne Przedszkole „Pluszaki”
Adamczyk Joanna - Niepubliczne Przedszkole „Bajka”
Kęszycka Maria - Niepubliczne Przedszkole „Calineczka”
Przybylska Marzena, Winnowicz Ewa - Niepubliczne Przedszkole „Pluszowy Miś”
Ruczkowska Ewa - Niepubliczne Przedszkole „Miś Uszatek”
Rychel-Hajdziony Aneta - Niepubliczne Przedszkole „Niezapominajka”
Schlender Aleksandra - Niepubliczne Przedszkole „Zielone Łąki”
Szczerek Elżbieta - Niepubliczne Przedszkole im. Marii Konopnickiej
Zaborowska Magdalena - Niepubliczne Przedszkole „Szczęśliwa 13”
Zdyb Dorota – Niepubliczne Przedszkole „Jacka i Agatki”

-------------------------------------

24.03.2020
Nowe obostrzenia w walce z koronawirusem

Prezes Rady Ministrów ogłosił dzisiaj wprowadzenie kolejnych obostrzeń dotyczących walki z koronawirusem. Będą one obowiązywały do 11 kwietnia.
Wśród nowych restrykcji są ograniczenia w przemieszczaniu się. Przewidziane są tutaj tylko trzy wyjątki:
- droga z domu i pracy oraz z pracy do domu,
- wolontariat w walce z koronawirusem,
- niezbędne sprawy życia codziennego.

Ponadto w zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć maksymalnie dwie osoby. Nie dotyczy to rodzin. Z kolei w uroczystościach, obrzędach religijnych może uczestniczyć do pięciu osób.

Ograniczono również liczbę osób, które mogą korzystać z komunikacji miejskiej. Jej maksimum odpowiadać będzie połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

Wcześniej wprowadzone obostrzenia nadal obowiązują.

-------------------------------------

23.03.2020
Pomagamy szpitalowi w Wolicy

Miasto Kalisz przekaże 100 tysięcy złotych szpitalowi w Wolicy. Taką decyzję podjął prezydent Krystian Kinastowski po konsultacji z dyrektorem placówki.

W Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy na kwarantannie przebywa obecnie ponad 70 osób. Sama placówka jest natomiast zamknięta. Decyzję o takich środkach ostrożności podjęto po wykryciu zarażenia koronawirusem u jednej z pacjentek hospitalizowanej w Wolicy. Szpital cały czas potrzebuje jednak środków ochrony osobistej i środków dezynfekcyjnych.

Za przekazane przez Miasto Kalisz 100 tysięcy złotych zakupiony zostanie respirator oraz maseczki, fartuchy, rękawice, kombinezony, czepki ochronne ochraniacze na buty i środki dezynfekcyjne do rąk i powierzchni.

-----------------

23.03.2020
Osłona dla przedsiębiorców

Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza, wprowadził pakiet pomocowy dla przedsiębiorców. Ma on ułatwić właścicielom działalności gospodarczych przetrwanie kryzysu spowodowanego koronawirusem.

Pakiet obejmuje możliwość odroczenia lub rozłożenia na raty płatności podatków lokalnych. Są wśród nich podatek od nieruchomości i od środków transportowych. Aby uzyskać ulgi, dotyczących miesięcy od marca do maja włącznie, konieczne jest złożenie wniosku.

Można to zrobić bez przychodzenia do urzędu. Wniosek, opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, można przesłać za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP lub mailem albo poprzez tradycyjną pocztę. Do wniosku należ dołączyć dokumenty potwierdzające brak możliwości zapłaty podatku w wyniku np. spadku obrotów.

Już wcześniej wprowadzono także ulgi przy opłacie za najem miejskich lokali na potrzeby działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, którzy zamknęli lokale i całkowicie zawiesili działalność, zostaną zwolnieni z czynszu do czasu wznowienia działalności - ulga ta nie zwalnia ich od uiszczania opat za media. W przypadku lokali użytkowych, których najemcy nadal prowadzą działalność, jednak zaistniała sytuacja wpłynęła na spadek ich obrotów, będą oni mogli złożyć wniosek o zastosowanie ulgi w czynszu. Działanie takie jest zgodne z Zarządzeniem nr 226/2016 Prezydenta Miasta Kalisza z dnia w sprawie szczegółowych zasad wynajmowania lokali użytkowych stanowiących własność Miasta Kalisz.

Wszelkich informacji dotyczących podatkowych ułatwień dla przedsiębiorców udziela Wydział Finansowy pod numerem telefonu +48 62 7654484.

-----------------

21.03.2020
Szpital w Wolicy zamknięty

Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła decyzję, że Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy zostanie zamknięty. Decyzja ta podyktowana jest wystąpieniem zakażania koronawirusem u jednej z pacjentek.

Mieszkanka gminy Mycielin przez kilka dni hospitalizowana była w szpitalu na Wolicy. Następnie przetransportowano ją do szpitala w Poznaniu, gdzie zdiagnozowano u niej zakażenie koronawirusem. Rodzi to podejrzenia, że mogła zarazić innych pacjentów i personel szpitala na Wolicy. Z uwagi na ten fakt placówkę zamknięto, a osoby przebywające w niej objęto kwarantanną.

-----------------

21.03.2020
Zostańcie w domach!

Straż Miejska patroluje miasto i przez megafon podaje apel, by kaliszanie pozostali w domach. Ma to związek z wprowadzonym stanem epidemii.

Zachowanie narodowej kwarantanny jest niezwykle istotne dla powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego Straż Miejska została włączona w akcję propagowania akcji #ZostańwDomu. Funkcjonariusze, patrolując miasto, przez megafon apelują do kaliszan o pozostanie w miejscu zamieszkania. W miejscach zgromadzeń mieszkańcy są natomiast pouczani. ważne! Apel o pozostanie w domu kieruje do kaliszan Straż Miejska. Uważajcie na siebie!

-----------------

20.03.2020
Do szkoły po Wielkanocy

Prezes Rady Ministrów podjął decyzję, że placówki oświatowe nadal pozostaną zamknięte, aż do Wielkanocy. Wprowadzono ponadto stan epidemii.

Pierwsze zawieszenie funkcjonowania placówek oświatowych i uczelni wyższych trwać miało do 25 marca. Zadecydowano jednak o wprowadzeniu stanu epidemii, a tym samym o przedłużeniu zamknięcia instytucji sektora edukacji do 14 kwietnia 2020 roku.

Zaostrzono również kary za złamanie kwarantanny. Grzywna za to może wynieść nawet 30 tysięcy złotych. Premier podkreślił, że narodowa kwarantanna musi zostać utrzymana, by zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Odpowiedzialność i dyscyplina społeczne są tutaj niezwykle istotne.

Sam stan epidemii umożliwia ministrowi zdrowia i wojewodom korzystanie z zupełnie innych instrumentów administracyjnych. Wśród nich jest chociażby delegowanie personelu medycznego do pracy na obszarze, na którym jest to najbardziej potrzebne.

-----------------

20.03.2020
Place zabaw zamknięte

W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, wszystkie place zabaw, których administratorem jest Urząd Miasta Kalisza, zostały zamknięte.
Słoneczna pogoda sprawiła, że na kaliskich placach zabaw pojawiało się coraz więcej osób. W obecnym stanie zagrożenia epidemiologicznego gromadzenie się większej grupy ludzi nie jest wskazane.
Zakaz wstępu na place zabaw obowiązuje od 20 marca.

-----------------

20.03.2020
Jarmark wielkanocny odwołany

Jarmark wielkanocny, który miał odbyć się na początku kwietnia w Kaliszu, został odwołany. Decyzja taka wynika z zagrożeniem koronawirusem.

------------------

19.03.2020
Internetowe Konto Pacjenta. Wizyta w przychodni nie zawsze jest konieczna

Internetowe Konto Pacjenta ma ułatwić pacjentom wygodne korzystanie z usług cyfrowych. Udostępnia informacje o przeszłym, aktualnym lub planowanym leczeniu i pozwala załatwić szereg spraw bez konieczności wizyty w przychodni lub poradni.

Internetowe Konto Pacjenta można aktywować profilem zaufanym, który zakładamy nie tylko w ZUS lub US, ale również poprzez dostęp elektroniczny do swojego konta bankowego - co można wykonać będąc w domu i logując się do swojego banku na stronie internetowej.  

Profil zaufany możemy założyć w ciągu kilku minut stosując się krok po kroku do instrukcji bankowej.

Po założeniu profilu zaufanego logujemy się na stronę pacjent.gov.pl i aktywujemy Internetowe Konto Pacjenta swoim profilem zaufanym.

Po aktywacji wchodzimy w ustawienia „moje kont”o i wskazujemy telefon komórkowy lub adres e-mail do odbioru powiadomień, czyli odbioru recepty elektronicznej, z którą już tylko udajemy się do apteki.

Rodzice, którzy ubezpieczają dzieci powinni sprawdzić czy są one przypisane do ich konta.

Osoby starsze mogą upoważnić innych do odbioru e-recepty.

Po założeniu IKP pacjent, któremu lekarz wypisze receptę elektroniczną, otrzymuje w ciągu kilku sekund na swój telefon komórkowy kod recepty do odbioru w aptece (czyli receptę elektroniczną )lub na wskazany adres e-mail.

------------------

19.03.2020
Zostań i ucz się w domu

Od 12 marca zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach i placówkach oświatowych zostały zawieszone. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej, wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19. Dzieci i młodzież uczą się w domach. Nauczyciele kontakt z uczniami i rodzicami utrzymują głównie za pomocą dzienników elektronicznych.

Uczniowie wykonują zadania z podręczników szkolnych oraz stron internetowych. Nauczyciele dopasowują karty pracy oraz zalecenia do potrzeb i możliwości uczniów. Tworzone są zakładki dotyczące zajęć specjalistycznych - rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych, integracji sensorycznej. Uczniowie z niepełnosprawnościami są objęci wsparciem i pomocą ze strony szkół.

Ocenianie postępów uczniów w nauce będzie możliwe po wprowadzeniu rozporządzenia o zdalnym nauczaniu. Trwa modyfikacja wewnątrzszkolnego systemu oceniania. Zbierane są uwagi i opinie nauczycieli, rodziców i uczniów.

Rodzice na bieżąco są informowani o sytuacji i zmianie form nauczania.

Nauczyciele specjaliści - pedagodzy, psycholodzy, informatycy - zobowiązani są do przygotowania dla rodziców poradnika, który będzie zawierał najważniejsze wskazówki dotyczące organizacji dzieciom warunków do nauki w domu, motywowania i wspierania do systematycznego uczenia się poza szkołą, a także tego jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci.

------------------

19.03.2020
KST we wrześniu

60. Kaliskie Spotkania Teatralne odbędą się we wrześniu.

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne Festiwal Sztuki Aktorskiej został przełożony. Spektakle w ramach tegorocznych KST zobaczymy nie w maju, a w dniach 19-26 września 2020 r.

------------------

19.03.2020
Kolarze nie pojadą

35. Ogólnopolski Wyścig Kolarski Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour 2020 nie odbędzie się. Komitet organizacyjny podjął taką decyzję ze względu na zagrożenie koronawirusem.

Czteroetapowa rywalizacja miała się odbywać na drogach województw łódzkiego i wielkopolskiego. Wyścig jest jednym z najważniejszych wydarzeń kolarskich w polskim kalendarzu sportowym.

------------------

18.03.2020
Dodzwonisz się szybciej

Urząd Miasta Kalisza poszerzył swoją centralę telefoniczną. Ma to związek ze zwiększoną liczbą połączeń od mieszkańców, którzy podczas zagrożenia epidemiologicznego chcą załatwić swoją sprawy urzędowe telefonicznie.

Numer centrali magistratu - +48 62 7654300 - obsługiwany jest obecnie przez dwie osoby w tym samym czasie.

------------------

18.03.2020
Przyciski przy przejściach dla pieszych wyłączone

Przyciski uruchamiające zielone światło przy przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów zostały wyłączone. Działanie ma na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Piesi i rowerzyści nie muszą już dotykać przycisków. Zielone światło będzie włączało się automatycznie. Zmiana została wprowadzona dziś od godz. 10.00 do odwołania.

------------------

18.03.2020
Wolontariusze do dyspozycji

W ostatnich dniach Straż Miejska Kalisza zbierała oferty wolontariuszy, którzy mogą zaangażować się w działania skierowane do mieszkańców Kalisza związane z sytuacją epidemiologiczną. Na apel prezydenta Krystiana Kinastowskiego odpowiedziały zarówno pojedyncze osoby, jak i organizacje.
Wśród ofert pojawiły się: pomoc w zakupach, opieka nad zwierzętami, transport, wykupienie lekarstw, pomoc osobom niepełnosprawnym i starszym w różnym zakresie.

Każdy, kto chciałby skorzystać z propozycji wolontariuszy, powinien zgłosić ten fakt pod numerem telefonu: 62 764 69 00 (Straż Miejska Kalisza, kontakt całodobowy).

Funkcjonariusze będą przekazywali wolontariuszowi ujętemu na liście kontakt do osoby szukającej konkretnego wsparcia.

Dużą popularnością wśród kaliszan cieszy się również inicjatywa społeczna w serwisie facebook "Widzialna ręka Kalisz"(Nowe okno)(Link do innej strony), w której mieszkańcy oferują swoją pomoc w rozmaitych sprawach życia codziennego, m.in. zrobieniu zakupów, realizacji recept, czy wyprowadzaniu zwierząt. Również tu osoby przebywające w kwarantannie lub wymagające pomocy, mogą odpowiadać na propozycje wsparcia ze strony mieszkańców.

------------------

18.03.2020
Wnioski o obniżenie czynszu za lokal użytkowy

Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Kaliszu przyjmuje wnioski od najemców lokali użytkowych o obniżenie czynszu w związku ze zmniejszeniem obrotów lub zwolnienie z czynszu za okres, w którym lokal został zamknięty.
Najemca lokalu użytkowego ubiegający się o obniżkę albo zwolnienie z czynszu powinien złożyć wniosek w formie elektronicznej (sekretariat@mzbm.kalisz.pl) lub w siedzibie MZBM w Kaliszu przy ul. Dobrzeckiej 18.

Wniosek powinien zawierać podstawowe dane przedsiębiorcy, adres i rodzaj prowadzonej działalności (branża), kontakt. Najemca powinien wskazać również okres, za który chciałby uzyskać zwolnienie z czynszu lub jego obniżenie. Do wniosku należy dołączyć, w późniejszym terminie, dokumenty potwierdzające spadek obrotów bądź obrót zerowy, np. miesięczny raport z kasy fiskalnej.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych: tel. 62 598 55 00.

---------------------

18.03.2020
Kasa Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych

Kasa Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Kaliszu jest czynna w godzinach od 9:00 do 14:00.
Wpłaty można regulować gotówkowo lub bezgotówkowo (płatności elektroniczne).

----------------------

18.03.2020

Zmiany w funkcjonowaniu kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym kaliska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu wprowadza ograniczenia w funkcjonowaniu.
Odwołane zostały wszystkie zaplanowane wizyty interesantów. Urząd funkcjonuje w godz. 7.30 – 15.30, ale kontaktować się z pracownikami można wyłącznie telefonicznie i mailowo, od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00 – 14.00. Można również przesyłać korespondencję pocztą tradycyjną lub za pośrednictwem ePUAP-u.
Zawieszona zostaje możliwość osobistego składania skarg i wniosków.

Informacje są aktualizowane na bieżąco i dostępne na stronie internetowej urzędu.

Zmiany obowiązują do odwołania.

-----------------------

18.03.2020
Jak funkcjonuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna?

W związku z wystąpieniem zagrożenia zakażeniem koronawirusem SARS CoV-2 na terenie całego kraju, również Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kaliszu wprowadził ograniczenia w funkcjonowaniu placówki.
W trosce o bezpieczeństwo zarówno interesantów jak i pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu, należy ograniczyć swoje wizyty w siedzibie PSSE w Kaliszu wyłącznie do spraw, które wymagają osobistego stawiennictwa.

Przy okienku może znajdować się tylko jedna osoba. Oczekujący proszeni o pozostanie na zewnątrz.

Zachęcamy do kontaktu z PSSE drogą telefoniczną, mailową lub listowną.

W soboty, niedziele i święta oraz po godzinach pracy, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia ludzi, wywołanych złym stanem sanitarnym lub epidemiologicznym dostępny jest numer alarmowy: 660 499 682.

KORONAWIRUS - Poniedziałek - Piątek - 7.25 - 15.00

62 7677619
62 7677621
62 7677610

ul. Kościuszki 6
62-800 Kalisz

Sekretariat
tel. (62) 767 76 10
fax: (62) 767 76 42
e-mail : sekretariat@psse-kalisz.pl
epuap : pssekalisz

Punkt poboru próbek kału
tel. (62) 767 76 24
Przyjęcie - poniedziałek - czwartek: 7.30 - 11.15, Odbiór - poniedziałek - piątek: 12.00 - 15.00

-----------------------------

18.03.2020
Ogródki gastronomiczne na Głównym Rynku - zmiana terminu przetargu

Przetarg ustny ograniczony na oddanie w dzierżawę terenu przeznaczonego pod lokalizację 10 ogródków gastronomicznych na Głównym Rynku odbędzie się 15 kwietnia 2020 r.

Szczegółowa informacja poniżej:

Prezydent Miasta Kalisza informuje, że przetarg ustny ograniczony na oddanie w dzierżawę, na czas oznaczony, części nieruchomości, położonej w Kaliszu przy Głównym Rynku, stanowiącej w obrębie 025 część działki nr 143,
o łącznej pow. 640m², przeznaczonej pod lokalizację 10 ogródków gastronomicznych, w tym: 6 ogródków o pow. 40m² i 4 ogródki o pow. 100m², na czas oznaczony od dnia 01.05.2020r. do dnia 31.08.2020r., z możliwością przedłużenia do dnia 31.10.2020r. ogłoszony w dniu 4 marca 2020 r. na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta Kalisza, Główny Rynek 20, oraz na stronach internetowych Miasta Kalisza /www.kalisz.pl/, Biuletynie Informacji Publicznej /www.bip.kalisz.pl w zakładce ogłoszenia sprzedaż dzierżawa nieruchomości/ odbędzie się w Urzędzie Miasta Kalisza, Główny Rynek 20, sala nr 36, I piętro w dniu 15 kwietnia 2020r. o godz. 8:30, zamiast w dniu 23 marca 2020r. o godz. 8:30

Powyższa zmiana wynika z zaistniałej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej i podjętymi w tym zakresie działaniami zaradczymi.
Pozostałe warunki dotyczące przetargu pozostają bez zmian.

-------------------------------

17.03.2020
Miasto wspiera przedsiębiorców

Epidemia koronawirusa spowodowała spadek sprzedaży wielu towarów i zmniejszenie ilości świadczonych usług. Samorząd Miasta Kalisza podjął działania mające wesprzeć przedsiębiorców prowadzących działalność w lokalach należących do miasta.

Przedsiębiorcy, którzy zamknęli lokale i całkowicie zawiesili działalność, zostaną zwolnieni z czynszu do czasu wznowienia działalności - ulga ta nie zwalnia ich od uiszczania opat za media (ogrzewanie wodę, ścieki i odpady komunalne).

W przypadku lokali użytkowych, których najemcy nadal prowadzą działalność, jednak zaistniała sytuacja wpłynęła na spadek ich obrotów, będą oni mogli złożyć wniosek o zastosowanie ulgi w czynszu. Działanie takie jest zgodne z Zarządzeniem nr 226/2016 Prezydenta Miasta Kalisza z dnia w sprawie szczegółowych zasad wynajmowania lokali użytkowych stanowiących własność Miasta Kalisz.

--------------------------------

17.03.2020
Kalisz zamawia na wynos

Decyzją Prezesa Rady Ministrów działalność restauracji, barów, kawiarni czy pubów została zawieszona. Mogą one świadczyć tylko usługi gastronomiczne na wynos.

Kaliszanie – nie tylko w trudnym czasie – chętnie korzystają z możliwości zamówienia jedzenia. Obecnie część lokali gastronomicznych zawiesiła także tę możliwość. Dlatego na stronie miasta publikować będziemy listę tych, które nadal działają i można w nich zamówić jedzenie oraz odebrać je w lokalu lub poprosić o dowóz.

Drodzy restauratorzy, właściciele barów i pubów. Zgłaszajcie się do nas i informujcie, że świadczycie usługi na wynos. Wasz lokal umieścimy wtedy na naszej liście, żeby ułatwić kaliszanom zamawianie posiłków. Prosimy o podanie następujących informacji:
1. nazwa lokalu
2. adres lokalu
3. telefon, za pośrednictwem którego można złożyć zamówienie
4. godziny świadczenia usług
5. sposób odbioru zamówienia (odbiór w lokalu, dowóz do domu czy obie możliwości)
6. link do menu (strona www, fb, itd)
Informacje te prosimy przesyłać na adres mailowy kpm@um.kalisz.pl , w tytule wiadomości wpisując „gastronomia na wynos”.

Listę lokali, które nadal świadczą publikować będziemy w osobnym artykule.

--------------------------------

17.03.2020
Jak działa poradnia?

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kaliszu w czasie zamknięcia placówek oświatowych działa w ograniczonym zakresie. Do 25 marca prowadzone zajęcia są zawieszone.

Poradnia jednak nadal działa i udziela pomocy. Mieszkańcy mają dostęp do konsultacji telefonicznych z psychologiem, pedagogiem lub logopedą. Z ich wsparcia można korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-13:00 pod numerem +48 62 7640000. Wszystkie bezpośrednie wizyty w placówce zostają wstrzymane.

W szczególnie pilnych, uzasadnionych przypadkach możliwy będzie indywidualny kontakt z poradnią po wcześniejszym ustaleniu wizyty telefonicznie pod numerem +48 62 7640000 lub mailowo poradnia@ppp1kalisz.pl .

--------------------------------

16.03.2020
Obsługa klientów przez ZUS od 16 do 27 marca 2020 r.

W związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego - w trosce o bezpieczeństwo klientów - ZUS poinformował, że w okresie od 16 do 27 marca 2020 r. nadal funkcjonuje w ZUS w sposób niezakłócony obsługa klientów w Centrum Obsługi Telefonicznej.
Do dyspozycji jest ogólnopolska linia telefoniczna pod numerem telefonu 22 560 16 00 dostępna w dni robocze w godz. 7-18.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca również do zakładania profili na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Konto można założyć bez wychodzenia z domu – przez internet - za pomocą profilu zaufanego (ePUAP/login.gov) lub bankowości elektronicznej. Na PUE ZUS można samodzielnie pobrać potwierdzenia z danymi zgromadzonymi w ZUS oraz przekazać elektronicznie wnioski o wydanie stosownych zaświadczeń.

We wszystkich placówkach ZUS przygotowano wyodrębnione strefy, w których można samodzielnie złożyć wnioski, bez kontaktu osobistego z pracownikami Zakładu. Takie rozwiązanie ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i obsługę spraw w sposób niezakłócony.

Za: zus.pl

--------------------------------

16.03.2020
Sytuacja epidemiologiczna w Kaliszu

Prezydent Krystian Kinastowski omawia aktualną sytuację epidemiologiczną w Kaliszu.

--------------------------

16.03.2020

Zapraszamy do zapoznania z zarządzeniem nr 156/2020 Prezydenta Miasta Kalisza z dnia 16 marca 2020 r. w sprawie ograniczenia pracy Urzędu Miasta Kalisza w związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.

--------------------------

16.03.2020
Sprawdź jak obecnie funkcjonują jednostki i placówki miejskie

W związku z sytuacją epidemiologiczną jednostki i placówki podległe Urzędowi Miasta Kalisza wprowadziły szczególne środki ostrożności. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi podjętych działań.

Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych:

- ograniczony został swobodny dostęp mieszkańców do budynku MZBM,
- w sprawach wymagających obecności interesanta (podpisanie umowy najmu, porozumienia o restrukturyzacji, itp.), konieczne jest wcześniejsze telefoniczne ustalenie terminu wizyty,
- w pokoju nr 1 udostępniony będzie telefon (wraz ze spisem telefonów wszystkich pracowników), z którego interesanci będą mogli skorzystać i zadzwonić do pracownika, aby omówić sprawę. W koniecznych przypadkach pracownicy będę schodzili do Centrum Obsługi Interesantów,
- kasy będą czynne w godz. 9.00 - 14.00,
- do budynku interesanci wpuszczani będą pojedynczo,
- w celu ograniczenia dostępu osób z zewnątrz, zamknięte zostaną boczne drzwi z podjazdem dla osób niepełnosprawnych (otwierane na dzwonek), drzwi wewnętrzne piętra (pracownicy schodzą do COI) oraz drzwi zewnętrzne do COI (otwierane na dzwonek),
- ograniczona zostanie praca w terenie (tylko wyjścia związane z awariami lub przejęciem lokalu),
- ograniczone będą wyjścia do komornika (raz w tygodniu),
- zmianie ulegną godziny pracy COI, w poniedziałki (tak jak w pozostałe dni) będzie czynne w godz. 7.30 - 15.30,
- przy wejściu do budynku będzie umieszczona skrzynka podawcza, w której interesanci mogą zostawiać wnioski i pisma,
- ograniczony zostanie odbiór poczty z Urzędu Miasta do 3 razy w tygodniu (poniedziałek, środa, piątek) w wyznaczonej wcześniej godzinie.

Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Kaliszu
62-800 Kalisz, ul. Dobrzecka 18
Telefon: 62 598-55-00
E-mail: sekretariat@mzbm.kalisz.pl

Dom Seniora:
- lokatorzy mogą liczyć na pomoc ze strony pracowników Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, którzy dostarczą m.in. zakupy, czy lekarstwa.

Kaliskie Linie Autobusowe:
- każdej nocy autobusy są sprzątane, a ich tzw. powierzchnia wspólna jest dezynfekowana,
- pierwsze drzwi w autobusie, od strony kierowcy, pozostają zamknięte, wydzielono przy nich strefę buforową dla kierowców,
- zmiany wprowadzono także na dworcu autobusowym, okienka w punkcie obsługi klienta zostały zabezpieczone specjalną folią.
Kaliskie Linie Autobusowe
ul. Wrocławska 30-38
62-800 Kalisz
62 768-00-00
sekretariat@kla.com.pl

Kaliskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego:
- ograniczone zostały kontakty pracowników z interesantami. Przy wejściu do biura spółki zamontowano domofon, skrzynkę podawczą oraz umieszczono informację z numerami telefonu i mailem, dodatkowo ogłoszenie zostało umieszczone na stronie internetowej spółki oraz na klatkach schodowych w budynkach należących do zasobu KTBS-u.

Kaliskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o. o.
aleja ks. Jerzego Popiełuszki 3
62-800 Kalisz
62 766-43-60, 697 993 961
tbs-kalisz@tbs.kalisz.pl

Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
- zakaz wstępu do wszystkich obiektów PWiK,
- sprawy można załatwiać drogą elektroniczną:
Biuro Obsługi Klienta – 62 760 80 34, bok@wodociagi-kalisz.pl
produkcja wody – 62 766 34 36, chmara@wodociagi-kalisz.pl
eksploatacja sieci – 62 760 80 61, dzialsieci@wodociagi-kalisz.pl
obsługa techniczna – 62 760 80 55, techniczny-bok@wodociagi-kalisz.pl
zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnej – 994

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o.
ul. Nowy Świat 2a
62-800 Kalisz

Miejski Rzecznik Konsumentów:
W dniach 16-25 marca Miejski Rzecznik Konsumentów nie przyjmuje interesantów.
Informacje i porady w sprawach konsumenckich można uzyskać:
- pod numerem Infolinii Konsumenckiej: 801 440 220 lub /22/ 290 89 16
- pisząc pod adres: porady@dlakonsumantow.pl,
- w Inspekcji Handlowej, przy ul. Kolegialnej 4 w Kaliszu, tel. /062/ 757-44-07

Powiatowy Urząd Pracy:
- odwołane zostały wszystkie zaplanowane w marcu Giełdy Pracy, spotkania i wizyty u pracodawców,
- ograniczony został swobodny dostęp do budynku Urzędu,
- czynne jest tylko jedno wejście do budynku z dostępem do kancelarii, w której można zostawiać dokumenty,
- wszelkie sprawy można załatwiać drogą telefoniczną i elektroniczną,
- rejestracja osób bezrobotnych odbywa się drogą elektroniczną, ewentualnie dokumenty są przyjmowane w kopertach w kancelarii urzędu do godz. 11.00,
- gdy załatwienie sprawy wymaga osobistego stawiennictwa, do budynku można wchodzić pojedynczo.

Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu
ul. Staszica 47a
62-800 Kalisz
tel. +48 62 768 97 00, +48 62 766 89 40,
e-mail: poka@praca.gov.pl, sekretariat@pup.kalisz.pl,

Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności:
W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Kaliszu wykonuje jedynie zadania niezbędne, wyłączając bezpośrednią obsługę interesantów.
Staszica 47A, 62-800 Kalisz
tel. 62 766 77 47

Urząd Stanu Cywilnego:
- w ceremoniach zawarcia ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kaliszu może brać udział maksymalnie 10 osób.
Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie w Urzędzie Stanu Cywilnego, nr 62 5049 783.

Dom Dziecka w Kaliszu:
Od 11 do 25 marca obowiązuje:
- zakaz opuszczania placówki przez wychowanków,
- zakaz odwiedzin w placówce i ograniczenie wizyt osób postronnych do niezbędnego minimum (przywóz towarów przez hurtownie, itp.)

Dom Dziecka w Kaliszu
ul. Skarszewska 3
62-800 Kalisz

tel. 62 7601966
www.domdziecka.kalisz.pl

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu:
- decyzje przyznające pomoc dla podopiecznych MOPS są wysyłane pocztą,
- podopieczni otrzymują pomoc finansową przekazem pocztowym - tylko w wyjątkowych sytuacjach osobiście na terenie Ośrodka,
- dyrekcja apeluje o to, by w miarę możliwości sprawy urzędowe załatwiać drogą elektroniczną lub telefoniczną,
- klienci Ośrodka będą wpuszczani do budynku pojedynczo: osoby korzystające z Działu Pomocy Środowiskowej i Działu Asysty Rodzinnej proszone są o korzystanie z wejścia do budynku A znajdującego się po prawej stronie wejścia głównego, do przyjmowania podopiecznych wyznaczono dwa pokoje na parterze w budynku.
- pracownicy będą wychodzić w teren zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki, po uprzednim kontakcie telefonicznym z podopiecznym i rozeznaniu jego sytuacji zdrowotnej,
- czasowo zawieszono działalność klubu integracji społecznej.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaliszu
ul. Obywatelska 4
62-800 Kalisz
62 757-45-10
62 768-57-62
sekretariat@mops-kalisz.pl

Na polecenie Wojewody Wielkopolskiego, od 12 do 25 marca 2020 r. zawieszono działalność następujących instytucji:
- Dom Pomocy Społecznej,
- Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Kaliszu,
- Środowiskowy Dom Samopomocy „Tulipan”.

Biuro Obsługi Strefy Płatnego Parkowania, ul. Targowa 16-18:
- interesanci wchodzą pojedynczo,
- biuro przyjmuje wyłącznie płatności bezgotówkowe.
Biuro obsługuje klientów w godz. 10.00-18.00.

Ponadto pracownicy wszystkich jednostek m.in. dokonują pomiaru temperatury ciała, korzystają ze środków odkażających, używają płynów dezynfekujących.

-----------------------

16.03.2020
E-usługa zamiast wizyty w urzędzie skarbowym

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne dostęp do Pierwszego i Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu został ograniczony.
Do 27 marca podatki można rozliczyć na dwa sposoby:
- on-line poprzez Twój e-PIT,
e-Deklaracje, e-PUAP,
- w urzędzie, poprzez wrzucenie deklaracji, pism, innych dokumentów do wystawionych urn. W tym przypadku bez potwierdzenia wpływu do urzędu.

Pierwszy Urząd Skarbowy
PIT - 62 7681709, 62 7681712, 62 7681713, 62 7681715, 62 7681728, 62 7681729, 62 7681775, 62 7681767
VAT - 62 7681745, 62 7681749, 62 7681751, 62 7681757, 62 7681762
CIT - 62 7681730, 62 7681731
podatek akcyzowy - 62 768 29 00
spadki/darowizny - 62 768 17 47, 62 768 17 48
rejestracja podatników - 62 7681744, 62 7681760, 62 7681756
egzekucja administracyjna - 62 7681860, 62 7681720, 62 7681724, 62 7681718
rachunkowość podatkowa i komórka wierzycielska - 62 768 17 80, 62 7681781, 62 7681782, 62 7681783, 62 7681790, 62 7681789, 62 7681770
e-mail: 1us.kalisz@mf.gov.pl

Drugi Urząd Skarbowy
PIT - 62 76 82 901
VAT - 62 76 82 924
CIT - 62 76 82 942
podatek akcyzowy - 62 76 82 926
spadki/darowizny - 62 76 82 946
rejestracja podatników - 62 76 82 934
egzekucja administracyjna - 62 76 82 971
rachunkowość podatkowa i komórka wierzycielska - 62 76 82 953
e-mail: 2us.kalisz@mf.gov.pl

Informacje podatkowe oraz usługa Twój e-PIT znajdziesz na www.podatki.gov.pl

-----------------------------------

16.03.2020
Chronią pasażerów, chronią pracowników

Kaliskie Linie Autobusowe podjęły działania mające chronić pasażerów i pracowników przed zagrożeniem epidemiologicznym.

Każdej nocy autobusy są sprzątane, a ich tzw. powierzchnia wspólna jest dezynfekowana. Ma to zapewnić bezpieczeństwo zarówno pasażerom, jak i kierowcom. To jednak nie jest jedyne działanie, jakie podjęła spółka. Pierwsze drzwi w autobusie, od strony kierowcy, pozostają zamknięte i wydzielono przy nich strefę buforową dla kierowców.

Pracownicy spółki wyposażeni zostali w dostęp do środków dezynfekujących, rękawiczek i ręczników papierowych. Wprowadzono także zakaz podawana sobie ręki na powitanie. Kierowcy i dyspozytor zobligowani zostali także do mierzenia sobie temperatury.

Zmiany wprowadzono także na dworcu autobusowym. Okienka w punkcie obsługi klienta zostały zabezpieczone specjalną folią.

-------------------------------

16.03.2020
PKS zawiesza kursy do Poznania

Od 18 marca 2020 roku (środa) PKS Kalisz zawiesza kursy łączące nasze miasto z Poznaniem. Nie będą wykonywane żadne połączenia przewoźnika z lub do stolicy Wielkopolski.

-------------------------------

16.03.2020
Zmieniają się zasady ceremonii ślubnych w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kaliszu.

W ceremoniach zawarcia ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kaliszu może brać udział maksymalnie 10 osób. Taka decyzja podyktowana jest zagrożeniem epidemiologicznym. Na najbliższą sobotę zaplanowane są cztery śluby, podobnie na 28 marca. Na razie żadna z par nie odwołała ceremonii. Dodatkowe informacje można uzyskać telefonicznie w Urzędzie Stanu Cywilnego, nr +48 62 5049783.

-------------------------------

Zmiany w pracy urzędu

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w Polsce zmieniają się zasady pracy Urzędu Miasta Kalisza. Od 16 marca 2020 roku wprowadzo

Wersja do druku
Wersja PDF