Światowe arcydzieło w Filharmonii Kaliskiej

21 czerwca Filharmonia Kaliska oficjalnie zwieńczy sezon artystyczny 2023/2024 wykonaniem monumentalnej kantaty Carla Orffa – Carmina Burana. Wraz z Orkiestrą Symfoniczną pod batutą maestro Rubena Silvy, na scenie zaprezentują się wybitni soliści oraz cztery kaliskie chóry. Podczas wakacji, Filharmoników usłyszymy podczas 17. Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski oraz Święta Rzeki Prosny.

„Moje »dzieła wszystkie« to od dziś Carmina Burana” - tak pisał do swojego wydawcy Carl Orff, nakazując mu jednocześnie zniszczenie wszystkich swoich wcześniejszych utworów. Kompozycja zapewniła swemu twórcy nieśmiertelność, do dziś stanowi jedno z najczęściej i najchętniej wykonywanych dzieł scenicznych w historii muzyki europejskiej. Kultowy fragment „O Fortuna” doczekał się wielu cytatów, zarówno w muzyce popularnej, jak i w szeroko pojętej popkulturze, pojawiając się jako motyw w filmach, serialach czy reklamach telewizyjnych.

Carmina Burana to trzyczęściowa kantata symfoniczna skomponowana w 1937 roku w Niemczech. Nazwa dzieła pochodzi od średniowiecznego bawarskiego rękopisu (Codex buranus) zawierającego pieśni mieszczańskie z XIII wieku. Rękopis, odnaleziony dopiero sześć wieków później w opactwie Benedyktynów w Bawarii, zawierał pieśni łacińskie o tematyce miłosnej, moralizatorskiej, satyrycznej i biesiadnej, wykonywane przez wędrownych śpiewaków.

W 1934 roku, monachijski kompozytor Carl Orff otrzymał antologię średniowiecznej poezji i zachwycony muzycznością tekstów oraz ich żywiołową rytmicznością postanowił skomponować do nich muzykę. Z pomocą przyjaciela Michaela Hoffmanna wybrał 24 pieśni i opracował je muzycznie w ciągu zaledwie kilku tygodni. Premiera dzieła odbyła się jednak dopiero 8 czerwca 1937 roku w Operze Frankfurckiej, w reżyserii Oscara Wälterlina. Carmina Burana to kantata sceniczna na orkiestrę, chór i głosy solowe. Stanowi pierwszą część kantatowej trylogii Trionfi, składającej się również z Catulli Carmina (Pieśni Katullusa) i Trionfo di Afrodite (Triumfu Afrodyty). Tryptyk nawiązuje do średniowiecznych gier scenicznych i uwielbianej przez Orffa tragedii antycznej. Najsłynniejsza z tryptyku, Carmina Burana, składa się z trzech ogniw, poprzedzonych i zakończonych prologiem Fortuna Imperatrix Mundi (Fortuna, władczyni świata), z kultowym O Fortuna na chór i orkiestrę. Jest to zwrot do rzymskiej bogini losu – Fortuny. Otwarcie i zamknięcie dzieła tym samym wątkiem muzycznym stanowi symboliczne nawiązanie do koła fortuny – figury obrazującej zmienne koleje ludzkiego losu. O wyjątkowości Carminy Burany decyduje monumentalizm dzieła wyrażający się w rozbudowanej formie oraz potężnej obsadzie wykonawczej. Utwór przeznaczony jest na orkiestrę symfoniczną z powiększoną sekcją instrumentów perkusyjnych (m.in. dwa zestawy kotłów), dwa fortepiany, dwa chóry (mieszany i chłopięcy) podzielone łącznie na 8 głosów(!) oraz trzech solistów (sopran, tenor, baryton). Carmina Burana ze względu na swój monumentalny charakter jest chętnie wykonywana w największych i najsłynniejszych salach koncertowych świata.

Wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej pod batutą maestro Rubena Silvy, na scenie podczas wykonania utworu zaprezentują się wybitni artyści międzynarodowego formatu. Głosy solowe będą należały do: sopranistki Ewy Tracz, utytułowanej śpiewaczki, która występuje na najważniejszych scenach operowych w Polsce, a także na deskach słynnej mediolańskiej La Scali; tenora Tomasza Krzysicy, artysty nagradzanego w Polsce i Europie, koncertującego z wybitnymi osobistościami muzycznymi z wielkimi sukcesami – także w Japonii; oraz do absolwenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy Davida Roya (baryton), którego talent, pomimo młodego wieku, potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia na ważnych międzynarodowych konkursach wokalnych i który zdążył już zadebiutować w Stanach Zjednoczonych.

Moc brzmienia Carminy Burany opiera się także na rozbudowanej obsadzie chórów – na scenie Filharmonii Kaliskiej zaprezentują się aż cztery: Chór Kameralny WPA UAM, który przygotowała Beata Szymańska, Studencki Chór WPA UAM, przygotowany przez Joannę Piech-Sławecką oraz Chór Bazyliki Kaliskiej i Chór I stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu – oba prowadzone i przygotowane przez Małgorzatę Piotrowską.

Tym wspaniałym koncertem Filharmonia Kaliska oficjalnie zwieńczy bieżący sezon artystyczny, jednak podczas letnich miesięcy nie zapomina o swoich słuchaczach i nie porzuca ich na czas wakacji. 28 czerwca odbędzie się drugi z koncertów dyplomowych prezentujących młodych dyrygentów-absolwentów Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, a już 5 lipca rusza 17. Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski – kameralne koncerty plenerowe przyniosą melomanom wiele przyjemności, dzięki niezwykle różnorodnemu repertuarowi. 7 letnich koncertów, podczas których muzycy zespołów kameralnych Filharmonii Kaliskiej wraz ze swoimi znakomitymi gośćmi zaprezentują szeroki przekrój muzycznych perełek – od muzyki baroku, przez wybitne dzieła kameralistyczne, po klasykę muzyki rozrywkowej czy utwory z uwielbianych filmów i seriali, będzie otwartych dla wszystkich słuchaczy, bowiem na wszystkie te wydarzenia przewidziano bezpłatny wstęp. Więcej informacji o datach i programach koncertów letnich Filharmonii Kaliskiej oraz początku nowego, jubileuszowego sezonu artystycznego zainteresowani czytelnicy znajdą na stronie: filharmoniakaliska.pl.

Zakończenie sezonu artystycznego 2023/2024. Carmina Burana
21 czerwca 2024, godz. 19.00
Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej (Aula im. prof. Jerzego Rubińskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM, ul. Nowy Świat 28-30)

wykonawcy
Ewa Tracz – sopran
Tomasz Krzysica – tenor
David Roy – baryton

Chór Kameralny WPA UAM w Kaliszu – przygotowanie chóru Beata Szymańska
Studencki Chór WPA UAM w Kaliszu – przygotowanie chóru Joanna Piech-Sławecka
Chór Bazyliki Kaliskiej – przygotowanie chóru Małgorzata Piotrowska
Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kaliszu – przygotowanie chóru Małgorzata Piotrowska

Ruben Silva – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

 program
 Carmina Burana - Carl Orff

bilety - informacja w kasie Filharmonii Kaliskiej (al. Wolności 2) lub pod nr tel. 62 757 07 48 (od poniedziałku do czwartku w godz. 12.00-16.00, w piątek 12.00-15.00)

 

WKST za FK
Wersja do druku
Wersja PDF