Elektrociepłownia Piwonice zostanie zmodernizowana

Dotychczas stosowane kotły węglowe zostaną wymienione na wykorzystujące gaz ziemny. Warta dziesiątki milionów inwestycja będzie realizowana w kilku etapach. Docelowo unowocześniony zostanie cały zakład, także sieci gazowe.

Decyzja Energi Kogeneracji o modernizacji EC Kalisz wynika z planów EKO zakładających rozwój oparty o inwestycje w nowoczesne jednostki wytwórcze, pozwalające w sposób efektywny wykorzystywać energię chemiczną paliwa niskoemisyjnego, jakim jest gaz ziemny, w procesie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.

Program Inwestycyjny dla Elektrociepłowni Kalisz realizowany jest dwutorowo. Inwestycja polegająca na budowie kotłowni rezerwowo-szczytowej jest w trakcie organizacji budowy.
Drugie zadanie inwestycyjne – budowa układu kogeneracyjnego, składającego się z dwóch silników gazowych wraz z infrastrukturą budowlaną i technologiczną jest na końcowym etapie postępowania przetargowego.

Modernizacja elektrociepłowni spowoduje, że w Kaliszu powstanie nowoczesny zakład eksploatujący instalacje i urządzenia światowych liderów technologii ciepłowniczych. Budowa nowych jednostek produkcyjnych pociągnie za sobą modernizację całego zakładu, w tym obiektów budowlanych, sieci gazowej, instalacji wyprowadzenia mocy. Będzie to miało zasadniczy wpływ na wiele aspektów, z których niektóre bezpośrednio, lecz może nie w sposób bardzo widoczny będą oddziaływać na mieszkańców Kalisza, w szczególności:
• Powstanie źródło ciepła i energii elektrycznej, gwarantujące długoletnie i stabilne pokrycie zapotrzebowania na ciepło przy spełnieniu aktualnych standardów i norm ochrony środowiska.
• Zwiększy się pewność i niezawodność produkcji ciepła i energii elektrycznej.
• Nastąpi znaczne ograniczeni emisji do środowiska, z uwagi na spalanie niskoemisyjnego gazu sieciowego (a w przyszłości być może biogazu lub wodoru).
• Nowe źródła ciepła umożliwią dalszy rozwój systemu ciepłowniczego Kalisza, co pozwoli miastu ograniczać tzw. „niską emisję”, czyli wykorzystanie domowych pieców i kotłowni o niższej sprawności i wyższej emisji substancji szkodliwych – w konsekwencji dalszą poprawę jakości powietrza w mieście.

Tekst KPM fot. Andrzej Kurzyński
Wersja do druku
Wersja PDF