Gorące rytmy w Filharmonii Kaliskiej. Przed nami kolejny koncert karnawałowy
Okres karnawału to zwykle okraszony tańcem i muzyką czas uciech, który łączy się z maskaradami. Od stuleci przyciąga uwagę nie tylko uczestników ulicznych parad i bali, ale również artystów, którzy tworzyli na tę okazję odrębne dzieła. W przypadku kompozytorów mogły to być zarówno proste piosenki, jak i formy znacznie bardziej rozbudowane, takie jak opery, czy inne widowiska sceniczne. Karnawał zyskał wyjątkowe oblicze w krajach południowej Europy czy państwach Ameryki Łacińskiej. I właśnie gorąca, namiętna i przepojona żywiołową rytmiką muzyka rodem z Hiszpanii oraz krajów latynoamerykańskich wypełni program najbliższego koncertu Filharmonii Kaliskiej, która zaprasza na FIESTĘ – czas świętowania karnawału! Podczas koncertu usłyszymy m.in. fragmenty dzieł mistrzów zarzueli (hiszpański gatunek muzyczny, który łączy w sobie elementy opery, operetki i teatralnego musicalu) Jednym z ważniejszych mistrzów tego gatunku w XIX w. był Ruperto Chapí, potrafiący komponować zarówno na orkiestrę, (Preludium do La revoltosa), jak i na głosy wokalne (Romanza Carceleras z Las hijas del Zebedeo); inny to Tomás Bretón, autor La Verbena de la paloma, z której wyjątkową sławą cieszy się chór Seguidillas. Następne stulecie rozwoju zarzueli reprezentują także utwory wyjątkowego duetu kompozytorskiego - Reveriano Soutullo i Juan Vert, którego dwie melodie trafiły do programu koncertu (chór Donde estarán nuestros Mozos z La del Soto del Parral oraz Interludium z La Leyenda del beso). Wieczór z muzyką hiszpańską i latynoamerykańską wypełnią także piosenki o tematyce miłosnej, np. El Vito Fernando J. Obradorsa, Hoy tengo ganas de ti Miguela Gallardo (duet spopularyzowany przez Alejandro Fernándeza i Christinę Aguilerę), Hijo de la luna José Maríi Cano. Ponadto będzie można usłyszeć takie hity jak: Granada Agustina Lary, Somos novios Armando Manzanery, Historia de un amor Carlosa E. Almarana.
Fenomen kultury latynoamerykańskiej polega na twórczym połączeniu artystycznych dokonań przybyszów z Europy, Afryki i rdzennych mieszkańców Ameryki. Jego fascynującą naturę i oryginalność reprezentować będzie np. orkiestrowa Rapsodia latinoamericana XX-wiecznego kompozytora meksykańskiego Manuela Enriqueza, przywołująca popularne melodie z kilku krajów, takich jak Brazylia, Urugwaj, Kolumbia, Meksyk, Argentyna, Peru, Panama i Wenezuela.
Muzyka hiszpańska i latynoamerykańska to niewyczerpane źródło rozrywki i zabawy, zwłaszcza w czasie karnawału, to także żywa inspiracja dla twórców innych narodowości. Jej żywiołowość oddadzą występy znakomitych gości Filharmonii Kaliskiej - sopranistki Marty Wyłomańskiej, solistki Polskiej Opery Królewskiej, posiadającej w swoim repertuarze ponad 40 partii operowych, operetkowych i musicalowych oraz doświadczenie zebrane na scenach krajowych i podczas tournées zagranicznych, gdzie wystąpiła w ok. 300 spektaklach, kreując najczęściej pierwszoplanowe postacie w operach; a także tenora Voytka Soko Sokolnickiego, artysty wielowymiarowego - śpiewaka, kompozytora, twórcy tekstów plastyka, a nawet reżysera i producenta koncertowego, którego ostatni autorski album „Kosmos” został wydany w 2024 r. przez renomowany DUX.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi maestro Ruben Silva, rodowity Boliwijczyk, który muzykę z krajów hiszpańskojęzycznych zna doskonale i popularyzuje ją z wielką pasją w naszym kraju od ponad 40 lat. Dyrektor Filharmonii Kaliskiej osobiście poprowadzi także cały koncert, obejmując rolę gospodarza i zapowiadając kolejne punkty programu. Na scenie FK zaprezentują się także dwa kaliskie chóry: Chór Kameralny WPA UAM w Kaliszu (pod opieką Beaty Szymańskiej) i Studencki Chór WPA UAM w Kaliszu (przygotowany przez Joannę Piech-Sławecką).
KARNAWAŁ W FILHARMONII. FIESTA - koncert muzyki hiszpańskiej i latynoamerykańskiej
7 lutego 2025 r., godz. 19.00
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej (Aula im. prof. Jerzego Rubińskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Kalisz, ul. Nowy Świat 28-30)
program
Hiszpańskie i latynoamerykańskie pieśni ludowe, zarzuele, arie i przeboje muzyki rozrywkowej
wykonawcy
Marta Wyłomańska - sopran
Voytek "Soko" Sokolnicki - tenor
Ruben Silva – dyrygent, prowadzenie
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Chór Kameralny WPA UAM w Kaliszu - przygotowanie chóru Beata Szymańska
Studencki Chór WPA UAM w Kaliszu - przygotowanie chóru Joanna Piech-Sławecka
bilety - aktualna informacja na temat dostępności: Kasa biletowa Filharmonii Kaliskiej, Aleja Wolności 2, 62-800 Kalisz
tel.: +48 62 757 07 48, e-mail: bilety@filharmoniakaliska.pl
Zarezerwowane bilety można wykupić w godzinach otwarcia kasy: od wtorku do piątku w godz. 12:00 - 17:00, w dniu koncertu w godz. 12:00 - 15:00 oraz na godzinę przed koncertem w miejscu wydarzenia.