Kaliski Festiwal Nauki 2025
W konferencji brali udział przedstawiciele Miasta: wiceprezydent Grzegorz Kulawinek i Ewelina Dudek naczelnik Wydziału Edukacji oraz przedstawiciele Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego: prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Andrzej Wojtyła, Anna Miklas-Pęcherz Zastępca Dyrektora Centrum Spraw Akademickich i Dominik Łapa Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia "Nauka z Kulturą".
Festiwal łączy naukę, technologię, sztukę i kreatywność, oferując bogaty program skierowany do wszystkich mieszkańców bez względu na wiek. W tym roku wydarzenie potrwa aż 3 dni, od 13 do 15 marca, umożliwiając uczestnikom udział w 35 wykładach, 135 warsztatach oraz eksplorację 149 stanowisk tematycznych.
Wśród gości specjalnych znajdą się m.in. prof. Łukasz Polikowski, znany psycholog i twórca kanału „Człowiek Absurdalny” na YouTube, Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i twórca fanpage’a „Z głową w gwiazdach” oraz Magdalena Pieczonka – makijażystka gwiazd, która należy do najbardziej znanych i utalentowanych make-up artists w Polsce.
Podczas wydarzenia odbędzie się także rozstrzygnięcie dwóch konkursów: „Odkryj świat z polskimi naukowcami!”, w którym uczestnicy poszukują praktycznych zastosowań dla polskich wynalazków, oraz „Fajny upcykling”, zachęcający do tworzenia nowych przedmiotów z odpadów komunalnych w duchu ekologii.
Wstęp na Festiwal jest bezpłatny, jednak konieczna jest wcześniejsza rejestracja na stronie www.kaliskifestiwalnauki.pl, zapewniająca nie tylko dostęp do wszystkich atrakcji, ale również darmowe przejazdy autobusami KLA na teren kampusu Uniwersytetu Kaliskiego. Rejestracja rozpocznie się 7 lutego.
Wydarzenie odbędzie się przy ul. Poznańskiej 201-205 w Kaliszu, a jego organizacja została dofinansowana przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.
Wydarzenie objęli Honorowym Patronatem: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski oraz Wielkopolski Kurator Oświaty