Kto zdobył nagrodę główną i Harfy Eola?

Zakończył się Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” i jest to sukces wszystkich, którzy w różnorodny sposób brali w nim udział, dzielili się swoimi zdolnościami organizatorskimi, talentem muzycznym, umiejętnością nauczania, a także środkami finansowymi, pozytywną energią.

Przypomnijmy, że w konkursie wzięło udział 17 zespołów z 9 województw, (6 zespołów instrumentalnych, 2 zespoły wokalne, 6 zespołów wokalno-instrumentalnych, 3 zespoły kategorii Bursztynowej) które podczas koncertów-przesłuchań ubiegały się o Grand Prix Festiwalu oraz Złote, Srebrne i Brązowe Harfy Eola. Jury pod przewodnictwem Agaty Sapiechy przyznało nagrodę główną, Grand Prix Festiwalu, Zespołowi Muzyki Średniowiecznej Discantus Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni pod kierownictwem Barbary Czypul. Nie zabrakło akcentów kaliskich: Brązową Harfę Eola w kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych otrzymał Zespół Muzyki Dawnej Alla Semibreve Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu pod kierownictwem Katarzyny Justyńskiej, a dyplom uznania za udział w 43 Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum zdobył Kaliski Chór Nauczycielski Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu pod kierownictwem Małgorzaty Błaszczyk.

Organizatorzy, Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum”, w resume festiwalu podkreślili, że impreza odbyła się zgodnie z wieloletnią tradycją, napisali m.in.: „(…)I choć formuła, w której sympatycy muzyki i sztuki dawnej przez cztery dni mogli uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach festiwalowych, daleko odbiegała od przyjętej i stanowiła duże wyzwanie dla organizatorów i uczestników, spełniła swoje najważniejsze zadanie ˗ podtrzymywanie ponadczterdziestoletniej tradycji, której nie wolno zaprzepaścić (...)”.

Ponieważ w obecnej sytuacji trzeba naprawdę ogromnego wysiłku wielu ludzi i instytucji, aby tak wielkie przedsięwzięcie, jakim jest Schola spełniło swoją rolę organizatorzy dziękują za pomoc i współpracę wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu, mecenasom, „bez których Schola nie mogłaby istnieć i oddychać”, a są nimi: Miasto Kalisz, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Kaliszu, PKO Bank Polski. „Jesteśmy wdzięczni sponsorom, a są to: FB Marek Antczak, Wodociągi Kaliskie, Sklep Plastyk, Agencja Reklamowa MAX ˗ 1, Mieczysława I Mieczysław Trzęsowscy, PPH Libro oraz współorganizatorom, wśród których szczególne miejsce zajmuje Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu. Ciepłe słowa podziękowań kierujemy do Patronów Medialnych za ich zainteresowanie i dbałość o to, by Festiwal był widoczny i słyszalny. 43 Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej żegna się i zgodnie z przesłaniem Miasta Kalisza dopisuje historię do jego dziejów. Ogromna życzliwość Władz Miasta sprawiała i sprawia, że muzyka dawna może brzmieć, a jej barwy nadawać koloryt prastarym murom i rozsławiać Kalisz w kraju i poza jego granicami. Jesteśmy Władzom Miasta za to ogromnie wdzięczni!” ˗ odnotowuje zarząd Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum”.
Protokół Jury 43 Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum Kalisz' 2021 dostępny na stronie internetowej scholacantorum.kalisz.pl.

Na zdjęciach: powyżej Zespół Muzyki Średniowiecznej Discantus - Grand Prix Festiwalu. Poniżej - Zespół Lux Antiqua, zdobywca Bursztynowej Harfy Eola
Fot. Stowarzyszenie Schola Cantorum

WKST
Wersja do druku
Wersja PDF