Dominik Lejman poza zasadą tożsamości
Współczesna kultura wizualna często podporządkowuje sztukę obsesyjnemu wartościowaniu rzeczywistości przez pryzmat tożsamości. - W tym kontekście twórczość artysty staje się często interpretowana głównie przez jego osobistą perspektywę, co przysłania uniwersalny wymiar dzieła. - Można przeczytać w materiałach dotyczących ekspozycji. - Dominik Lejman konfrontuje się z tym schematem, badając relację między odbiorcą a obrazem. Przekształcając tradycyjny format kompozycji i dekonstruując perspektywę, kwestionuje dominujące strategie wizualne oraz oficjalne narracje sztuki. Odwołując się do anamorfozy w duchu Hansa Holbeina, Lejman skłania widza do zdystansowania się wobec iluzorycznego poczucia bycia w centrum. Według artysty tożsamość nie jest wartością absolutną, lecz punktem wyjścia do głębszej refleksji.
Dominik Lejman to uznany malarz, absolwent ASP w Gdańsku oraz Royal College of Art w Londynie. Jego dorobek obejmuje ponad 150 wystaw zbiorowych i ponad 100 indywidualnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. W 2022 roku jego projekt "Lunatics" został zaprezentowany w ramach 59. Biennale w Wenecji. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych, a także przestrzeniach miejskich. Jest laureatem prestiżowych nagród, w tym Paszportu Polityki i Berlin Art Prize. Obecnie prowadzi II Pracownię Malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Żyje i tworzy w Berlinie oraz Poznaniu.
Wernisaż wystawy, któremu towarzyszyć będzie spotkanie z twórcą, zaplanowany został na środę, 5 marca. Otwarcie ekspozycji rozpocznie się o godzinie 19.00. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 4 kwietnia.