Dr Górzyński o urbanistyce w Królestwie Polskim

"Planowanie urbanistyczne w Królestwie Polskim drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Polityki miejskie w przestrzeni" to kolejna książka dra Makarego Górzyńskiego, wykładowcy i pracownika Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Promocja wydawnictwa odbędzie się w siedzibie wydawcy - Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk - we wtorek, 19 marca.

W najnowszej publikacji autora czytelnicy znajdą pierwszą w polskiej literaturze naukowej monografię planowania urbanistycznego w Królestwie Polskim przełomu XIX-XX wieku, opartą o wnikliwe studia archiwalne bibliograficzne. - Książka przedstawia nie tylko zasady prawne i administracyjne ówczesnej urbanistyki w zaborze rosyjskim, ale i niesłychanie dynamiczny rozwój polskich miast - zapowiadają spotkanie organizatorzy. - W kilkudziesięciu studiach autor opisuje zarówno opracowane wówczas projekty przebudowy i rozbudowy ośrodków miejskich, ale także problemy ich implementacji, konteksty polityczne i gospodarcze oraz europejskie tło tamtych pomysłów.

W książce zaprezentowano studia przypadku takich miast, jak m.in. Warszawa, Łódź, Lublin, Częstochowa, Sosnowiec, Kalisz, Piotrków Trybunalski, Radom, Kielce, Siedlce, Radomsko, Łask, Rypin i Szczebrzeszyn, omawiając mnóstwo informacji ciekawych nie tylko dla historyków, ale i miłośników historii, kartografii czy pasjonatów urbanistyki.

Spotkanie z autorem publikacji odbędzie się we wtorek, 19 marca, w siedzibie wydawcy - Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk - przy placu św. Józefa 2-4, godzinie 18.00.

Makary Górzyński - historyk architektury, popularyzator wiedzy o zabytkach. Adiunkt w Instytucie Interdyscyplinarnych Badan Historycznych Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Badacz historii architektury i urbanistyki zaboru rosyjskiego w kontekście społecznym, kulturowym i politycznym, organizator konferencji, wykładowca i popularyzator nauki; autor wielu publikacji o dziejach architektury i zabytków miast polskich.

WKST, fot. Sąd okręgowy i pomnik Alexandra II. Pocztówka koloryzowana z początku XX wieku (kalisz.info).
Wersja do druku
Wersja PDF