Fotoplastikon. Od kadetów, przez Witkacego do kultury

200 lat temu powstał gmach, który dziś służy za siedzibę Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. O historii budynku, w ramach kolejnego Fotoplastikonu, opowiedzą w najbliższą niedzielę Karolina Romke i Maciej Błachowicz.

W 1795 roku, król pruski Fryderyk Wilhelm II powołał do życia nową szkołę wojskową – Korpus Kadetów w Kaliszu. Ciesząca się dużą renomą placówka dbała nie tylko o edukację przyszłych oficerów, ale również o ich wychowanie fizyczne. Początkowo kadetów musztrowano na otwartym powietrzu, ale w końcu władze uznały, że potrzebny jest osobny budynek służący do takich ćwiczeń. W 1825 roku, według projektu Franciszka Reinsteina, powstał obiekt mieszczący salę musztry.

Charakterystyczny budynek przy ulicy Łaziennej 6, dziś siedziba Centrum Kultury i Sztuki, kończy w tym roku dwieście lat. Okrągła rocznica to dobra okazja, by opowiedzieć o dziejach tego miejsca i ludziach z nim związanych. Dawna sala musztry Korpusu Kadetów, służyła wojsku, była salą koncertową i cerkwią, a nawet miejscem, w którym S.I. Witkiewicz, czyli Witkacy, wystawił swoją awangardową "tragedię bez trupów", zatytułowaną "Jan Maciej Karol Wścieklica". To ostatnie wydarzenie miało miejsce w 1925 roku, a więc równo sto lat temu.

Kolejna edycja fotoplastikonu, który poprowadzą Karolina Romke i Maciej Błachowicz, odbędzie się w najbliższą niedzielę, 18 maja, o godzinie 17.00, w kaliskim CKiS przy Łaziennej 6. Wstęp na kolejny wykład popularno-naukowy jest wolny.

WKST
Wersja do druku
Wersja PDF