Kaliska Policja i policjanci w dwudziestoleciu międzywojennym

Archiwum Państwowe w Kaliszu wydało kolejną publikację poszerzająca wiedzę na temat przeszłości Kalisza i regionu kaliskiego. Tym razem jej bohaterami są kaliscy policjanci, którym przyszło żyć i pracować w okresie II Rzeczypospolitej.

Książkę rozpoczyna przedmowa dyrektor Archiwum dr Grażyny Schlender, po której następuje zasadnicza część publikacji, opracowana przez Grzegorz Walisia i składająca się z czterech rozdziałów.

Pierwszy, zatytułowany "Policja w Kaliszu i powiecie kaliskim w latach 1918-1939", stanowi monograficzny zarys dziejów jednostki od chwili jej powstania aż do zakończenia działalności w momencie wybuchu II wojny światowej. Przedstawiono ramy prawne i strukturę organizacyjną formacji, skupiając się na jej najniższych instancjach: komendach powiatowych, komisariatach, posterunkach, wartowniach i dzielnicach. Zwrócono także uwagę na odrębność organizacyjną policji politycznej i służby śledczej. W oparciu o te dane przedstawiono strukturę organizacyjną Komendy Powiatowej PP w Kaliszu i jej zmiany: połączenie 1 kwietnia 1920 r. Komendy Miejskiej i Komendy Powiatowej w jedną Komendę obejmującą miasto i powiat, zmiany w siatce posterunków i wartowni, ich obsadę kadrową, podział Kalisza na dzielnice policyjne, a także organizację Wydziału Śledczego.

Kolejne podrozdziały poświęcono na opisanie korpusu PP i takich zagadnień jak: nabór, liczebność, wyszkolenie, system motywacyjny (wynagrodzenie, kary dyscyplinarne, nagrody), życie społeczno-kulturalne, działalność sportową. Przedstawiono w tym zakresie uregulowania prawne, sytuację i rozwiązania krajowe i lokalne - kaliskie.

Ostatnią część rozdziału poświęcono na przedstawienie zadań policji w zakresie porządku i bezpieczeństwa publicznego. Opisano m.in. najsłynniejszą akcję policyjną z zakresu spraw kryminalnych czyli robicie grupy przestępczej na czele której stał Józef Pachołek zwany Kaliskim Al Capone.

Na drugą część książki składa się wykaz 944 policjantów i pracowników służby cywilnej Policji Komunalnej oraz Policji Państwowej w Kaliszu w latach 1918-1939.

W aneksie źródłowym, stanowiącym trzecią część wydawnictwa, opublikowano m.in. przykładowe życiorysy funkcjonariuszy oraz fragmenty rozkazów Komendanta Wojewódzkiego PP w Łodzi zawierające pochwały kaliskich policjantów.

Zasadniczą część książki kończą ilustracje - w większości zdjęcia policjantów, zarówno pojedyncze, jak i zbiorowe oraz reprodukcje dokumentów źródłowych. Wydawnictwo zaopatrzono również w aparat pomocniczy: wykaz skrótów, wykaz ilustracji, indeks geograficzny, bibliografię oraz anglojęzyczne streszczenie.

Publikacja jest do nabycia w Archiwum w cenie 40 zł. Dodatkowo, wkrótce będzie można ją pobrać w formie elektronicznej ze strony internetowej placówki.

Źródło: Archiwum Państwowe w Kaliszu