Kordian w pięciu językach, czyli Narodowe Czytanie w Kaliszu

Tegoroczne Narodowe Czytanie, organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka, upłynęło w istnie tropikalnej atmosferze. Był to dzień Juliusza Słowackiego, bowiem to dramat tegoż wieszcza wybrzmiał pod murem Baszty Dorotki.

W minimalistycznie urządzonej scenerii, ale doskonale odpowiadającej charakterowi sztuki, odczytane zostały wybrane sceny „Kordiana”. Nie brakowało romantycznych uniesień, chwil grozy i nawet momentów śmiechu. Część ról została przeczytana grupowo, a część miała swoje indywidualne odsłony.

Najpierw przy Baszcie zabrzmiała muzyka. Uczniowie i nauczyciele kaliskiej szkoły muzycznej zaprezentowali kilka romantycznych utworów oraz walc z filmu „Noce i dnie". Podziwialiśmy talent młodych wykonawców - Mileny Chylewskiej, Gabrieli Stefaniak i Franciszka Jaszczaka, którym akompaniowały Oliwia Garbarczyk i Monika Stachowiak.

Najmocniejszym akcentem sobotniej publicznej lektury "Kordiana" był bez wątpienia monolog głównego bohatera na szczycie Mont Blanc. Najpierw został on wspaniale odegrany przez dyrektora Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu Bartosza Zaczykiewicza, a następnie poszczególne passusy zabrzmiały w językach obcych – po angielsku czytał Paul Hacking, po włosku – Domenico Schiavone, po francusku – Mira Sitarz, a w esperanto – Sylwia Kwiatkowska, Beata Paluszkiewicz i Martyna Pietrzak.

Z romantycznym dramatem zmierzyli się ponadto: Urszula Zybura, Piotr Bigora, Grażyna Dziedziak, Michalina Kucharzak, Greta Schiavone, Zofia Oliwiecka, Maja Duster, Mikołaj Reszke, Maja Andrzejak, Mikołaj Łączyński, Sławomir Lasiecki, Anna Szmania-Binek, Elżbieta Dębska, Agnieszka Wojczyszyn, Renata Banasiak, Bożena Bergandy, Bożena Różańska, Krystyna Korotczuk, Jolanta Nowosielska, Magdalena Sekura-Nowicka, Małgorzata Olejniczak, Joanna Dolna, Świętosław Fortuna, Judyta Fibiger oraz pracownicy MBP: Karol Pietrzak, Justyna Ratajczyk i Arkadiusz Błaszczyk.

I musimy to podkreślić – w rolę Szatana już na samym początku idealnie wcielił się dyrektor biblioteki, Robert Kuciński. Nad całością czuwał Piotr Duster, który między poszczególnymi scenami wprowadzał uczestników i słuchaczy w tajniki dzieła Słowackiego. Brawa dla wszystkich czytających, bo dramat Juliusza Słowackiego nie należy do łatwych w scenicznej prezentacji.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Krystiana Kinastowskiego - Prezydent Kalisza. MBP serdecznie dziękuje swym partnerom: Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Henryka Melcera w Kaliszu, Ośrodkowi Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu, Narodowemu Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, Akceleratorowi Kultury, Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu oraz restauracji Komoda Club Residence.

A co za rok? Miejska Biblioteka Publiczna szykuje pieśni, treny i fraszki Jana Kochanowskiego, który będzie bohaterem Narodowego Czytania 2025.

Tekst i zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka w Kaliszu
Wersja do druku
Wersja PDF