Misza i Sasza - finisaż i promocja wyjątkowej publikacji w MOZK
To pierwsza taka publikacja, traktująca nie tylko o dorobku artystycznym Michała Dobriaka ale również jego siostry Aleksandry, uzupełniona o bogatą opowieść o życiu i losach całej rodziny Dobriaków, mocno osadzonej w realiach ówczesnego Kalisza. - Zamiast planowanej pierwotnie opowieści niemal wyłącznie poświęconej sztuce, otrzymują państwo historię o ludziach, którzy mając ukraińsko-niemieckie korzenie i prawosławno-ewangelickie źródła religijności, uczynili Kalisz swoim miejscem na ziemi - komentuje charakter wydawnictwa jego autorka, dr Ewa Andrzejewska, kurator wystawy. - Opowieść o Dobriakach zaczyna się w gubernialnym mieście, w czasach rosyjskiego zaboru, a kończy w Polsce po przemianach 1989 roku. Przenosi nas do Rosji ogarniętej rewolucją, do Warszawy pod pruskimi rządami, a także do międzywojennego Wilna. Ma w niej swój udział zarówno kaliska parafia prawosławna, jak i ewangelicka. Wiele zdarzeń rozgrywa się w dzielnicy żydowskiej. Inne z kolei bezpośrednio dotykają kaliskiej historii Ukraińców i ich od dawna datujących się związków z naszym miastem. O Michale Dobriaku pisano wiele razy. Rzadko robili to profesjonaliści zajmujący się sztuką lub krytyką artystyczną. W krótkich na ogół biogramach powtarzają się zwykle te same informacje, nie zawsze zgodne z prawdą, gdyż wokół postaci artysty narosło wiele mitów.
Organizatorzy zaznaczają, że w publikacji, jak i na samej wystawie, istotne miejsce zajmuje siostra malarza - Aleksandra Możejko, która mimo swojego malarskiego talentu doczekała się jak do tej pory tylko jednej noty biograficznej i to jako kolekcjonerka. Nikt nie przyjrzał się jej jako adeptce sztuki i nie analizował artystycznego potencjału, któremu nie było dane się rozwinąć.
Finisaż wystawy, połączony z promocją publikacji odbędzie się w siedzibie muzeum, przy Kościuszki 12, w piątek, 28 marca, o godzinie 17.00.