Miszczyk i Nowicki u Tarasina

Prace Zygmunta Miszczyka i Adama Nowickiego - artystów, których losy związane były z Kaliszem - będzie można obejrzeć w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. Na podwójny wernisaż zapraszamy w najbliższy czwartek, 5 września.

„Sztuka polega… na artystycznym przetwarzaniu rzeczywistości. Obrazy Zygmunta Miszczyka z kolekcji prywatnych” to kuratorskie spojrzenie Małgorzaty Paszylki-Glazy – historyczki sztuki, kustoszki Muzeum Narodowego w Gdańsku, na twórczość malarską artysty w kontekście jego mistrzów: Zygmunta Karolaka i Leona Michalskiego. Na wystawie w nie znajdziemy dobrze znanych kaliszanom prac z kolekcji Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, ale wybór dzieł, które znajdują się w pięciu kolekcjach prywatnych i które na co dzień nie są dostępne. To dość powszechne zjawisko, że do kolekcji prywatnych trafiają prace niezwykle cenne, podarowane przez artystę, uchronione od zniszczenia lub też zakupione z czystej fascynacji sztuką. Na ekspozycji będzie można odnaleźć silną reprezentację bliskich artyście motywów z Kalisza, Ślesina, Wisły a także portrety, martwe natury i obrazy abstrakcyjne powstałe na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Od 1965 roku Zygmunt Miszczyk uczestniczył w konkursach plastycznych i krajowych wystawach malarstwa, takich jak Festiwal Malarstwa Współczesnego w Szczecinie czy Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie. Od 1959 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków a od 1976 roku pełnił funkcję prezesa oddziału tego związku w Kaliszu. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Szczecinie i kaliskiego MOZK.

Zygmunt Miszczyk był w Kaliszu znaną i cenioną postacią. Artysta chętnie uczestniczył w plenerach malarskich, spełniał się jako grafik i projektant, był autorem wnętrz i prac w przestrzeni miejskiej. Zaprojektował m.in. wnętrza Kin „Oaza” czy „Kosmos”, a także wzory firanek w Fabryce „Haft”, w której pracował przez kilka lat. Był autorem logo „WINIARY”, które funkcjonuje do dzisiejszego dnia, w niemalże niezmienionej formie. Nadal możemy podziwiać jego wielkoformatowe sgraffita na dawnym murze „Runotexu” przy al. Wojska Polskiego 115 oraz na ścianie Kaliskich Zakładów Garbarskich „Kalskór” S.A. przy ul. Majkowskiej 17. W pamięci kaliszan pozostają także te już niestety nieistniejące projekty: na ścianie budynku NOT-u przy ul. Zacisze 2, czy mozaika na ścianie zakładu WSK „PZL-Kalisz” przy ul. Częstochowskiej 140.

Druga wystawa, „Raj tuż za rogiem” w Galerii Pulsar, to prezentacja dzieł Adama Nowickiego, które są przekształceniem rzeczywistości z pogranicza jawy i snu (czasem koszmaru). Adam Nowicki urodził się w 1990 roku w Kaliszu i od najmłodszych lat pasjonował się sztuką. Uczęszczał do Liceum Plastycznego w Kaliszu a od 2011 roku studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Wybrał "Grafikę" ze specjalizacją techniki cyfrowe ale zajmował się także malarstwem i rzeźbą. Do ulubionych tematów artysty należały portret oraz pejzaż, które traktował ekspresyjnie. Nagła śmierć Adama Nowickiego w 2016 roku, krótko przed dyplomem, nie pozwoliła mu na uobecnienie ogromnego talentu, jaki w sobie nosił.

Tytułowy „Raj tuż za rogiem” przywołuje ostatnią powieść peruwiańskiego noblisty Mario Vargasa Llosy, którą czytał artysta, i która wywarła na nim wielkie wrażenie. Być może ta lektura stała się nie tylko przeczuciem, ale i swoistym memento Nowickiego. Na wystawie zaprezentowane zostaną projekty litograficzne oraz portrety i pejzaże w wersji cyfrowej, pochodzące z kolekcji rodziny artysty.

Po wernisażu, o godzinie 20.00, odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie Zygmunta Miszczyka

Podwójny wernisaż wystaw prac Zygmunta Miszczyka i Adama Nowickiego odbędzie się w czwartek, 5 września, o godzinie 19.00.

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
Wersja do druku
Wersja PDF