Piątek z najpiękniejszymi melodiami świata

Filharmonia Kaliska ma zaszczyt zaprosić 29 października 2021 roku o godz. 19.30 na koncert „Melodie… nie tylko cygańskie” w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Kaliskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Podczas spotkania z muzyką wybrzmią m.in. utwory Pablo de Sarasate czy George’a Gershwina.

Wystąpią: Marcin Ostrowski ˗ skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. W programie: najpiękniejsze melodie świata i arcydzieła sztuki filmowej.

Marcin Ostrowski naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie talentów prof. Michaiła Kuzniecowa i Wiktora Kuzniecowa we Wrocławiu. W 2005 roku przeprowadził się do Poznania, by doskonalić grę pod okiem profesora Wojciecha Malińskiego w Szkole Muzycznej II st. oraz w poznańskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył z wyróżnieniem w 2012 roku. W 2016 roku uzyskał tytuł master w zakresie kameralistyki na Universitaet der Kuenste w Berlinie, w klasie słynnego Artemis Quartet. W tym samym roku ukończył wraz z zespołem Diverso String Quartet elitarne studia International Artist Diploma w Royal Northern College of Music w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. W 2018 roku uzyskał stopień doktora na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Od października 2018 roku pełni funkcję koncertmistrza Filharmonii Zabrzańskiej. Obecnie łączy tę rolę z działalnością dydaktyczną, solistyczną i kameralistyczną. Gra na osiemnastowiecznym instrumencie Pietro Antonio Landolfiego.

Sławomir Chrzanowski
Urodził się w Rybniku na Śląsku. Studia muzyczne odbył w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 1986 roku ukończył Teorię Muzyki, a w 1989 roku Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. Już podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku, z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych.

W latach 1985-1990 prowadził orkiestry ˗ kameralną i symfoniczną Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. Wraz z tymi zespołami uczestniczył w międzynarodowych festiwalach muzycznych (Festiwal Orkiestr Kameralnych w Ahrensburgu ˗ Niemcy, „Musica senza frontiere” w Bolonii-Włochy), występował w Berlinie na specjalnym koncercie z okazji 50 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W 1990 roku w wyniku konkursu objął stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z tą orkiestrą dał ponad 2800 koncertów na różnych estradach w kraju oraz za granicą. Podczas swoich koncertów dokonał wielu światowych prawykonań utworów, m.in. Bogusława Schaeffera, Romualda Twardowskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Gheorge Zamphira i in.

Jest laureatem wielu nagród, wyróżnień, m.in. Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji, Złotej Odznaki Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagrody Prezydenta RP za długoletnią służbę, Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zabrza, Lider z powołania ˗ Nagrody magazynu Why Story i wielu innych.

WKST za: FK
Wersja do druku
Wersja PDF