Rurki z gazem na podbój nocy, czyli o kaliskich neonach

CKiS w Kaliszu zaprasza na kolejną prelekcję w ramach cyklu "Fotoplastikon". 23 lutego o miejskich neonach opowie Mateusz Halak*.

PRL-owska noc nie gasła dzięki światłu neonów. Świecące rurki z gazem to najjaskrawsze akcenty urbanizacji miast ludowej Polski, kojarzące się dodatkowo z zamożnym Zachodem. Neonowe światło było przez długie lata apoteozą nowoczesności. Dziś zauważalnie przeżywa swój renesans.

Premierowy w 2025 roku Fotoplastikon będzie retrospekcją po kadrach z Kalisza lat 70. i 80. XX wieku. Pełnych energetyzujących barw i kształtów. Neony kultowych restauracji, sklepów, banków i dansingów to zaproszenie do spaceru po mieście, które choć poznajemy po kształtach, to zmieniło swój stylistyczny makijaż. Zwłaszcza ten nocny.

Na spotkanie organizatorzy zapraszają w niedzielę, 23 lutego, do CKiS w Kaliszu. Prelekcja rozpocznie się o godzinie 17.00.


*Mateusz Halak, rocznik 1989, Kaliszanin, absolwent UAM w Poznaniu - WPA w Kaliszu. W swoich ścieżkach popularnonaukowych skupiony wokół stylometrii i architektury pisma. Podjął staż naukowy z badania krojów czcionek na przykładach zasobów Bibliotheque Polonaise oraz Bibliotheque Nationale w Paryżu. Autor ponad 350 artykułów poświęconych malarstwu, konserwacji zabytków, architekturze nowożytnej, klimatowi wielokulturowych ośrodków miejskich i wiejskich, zjawiskom socjologicznym oraz technice obecnej w pejzażu miast od początku XX wieku. Publikuje na łamach "Kultury u Podstaw" - periodyku wydawanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz "Życia Kalisza". Uczy kaligrafii w Polsce i we Francji. Pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka, Pomaturalnym Studium Animatorów Kultury w Kaliszu, Uniwersytecie im Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Bibliotece im. Braci Gillerów w Opatówku. Pasjonat rzemiosła artystycznego okresu Pierwszego Cesarstwa Francuskiego. 

WKST, fot. Neon PKO (zbiory Pawła Michalaka)
Wersja do druku
Wersja PDF