Wystawa już otwarta!
Na uroczyste otwarcie przybyli goście z Poznania: Przemysław Terlecki ˗ Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, prof. Konrad Białecki – naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu, dr Piotr Grzelczak ˗ kurator wystawy „Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć”. Władze miasta reprezentował wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.
Ekspozycja jest podzielona na dwie części. Pierwsza to wprowadzenie do historii samego Czerwca 1956 ˗ jego przyczyn i konsekwencji. Druga ˗ mówi o sile jego pamięci, pamięci, która po 1981 roku stała się fundamentem, na którym wzrastał wolny Poznań.
Przygotowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego ˗ czerwiec 1956 oraz poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej bazuje na bogatym materiale ikonograficznym. Archiwalne fotografie zaprezentowane na wystawie pochodzą zarówno z prywatnych kolekcji, jak i zbiorów znajdujących się w zasobach Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Poznaniu, Cyfrowego Repozytorium Lokalnego CYRYL, GaSo, Międzynarodowych Targów Poznańskich, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Ośrodka Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego ˗ oddziału Biblioteki Raczyńskich, Polskiej Agencji Prasowej oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Na wystawie po raz pierwszy pojawiają się unikatowe fotografie, pozyskane przez Muzeum Powstania Poznańskiego ˗ Czerwiec 1956 w ciągu ostatnich lat.
Wystawa „Poznański czerwiec 1956. Oblicza Buntu i Jego pamięć" jest nie tylko formą upamiętnienia Czerwca 1956 roku ˗ przygotowana została z myślą o popularyzowaniu wiedzy na jego temat.