Miasto umacnia wały przeciwpowodziowe

Wały przeciwpowodziowe - lewostronny Kanału Bernardyńskiego o długości 928 m i prawostronny głównego koryta Prosny o długości 592 m w Parku Miejskim zostaną przebudowane. Dziś Miasto przekazało wykonawcy plac budowy.

- Dbamy o to, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Kalisza. Remont wałów przeciwpowodziowych jest konieczny. Prace wykonywane są w uzgodnieniu z Wielkopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – mówi prezydent Krystian Kinastowski, który był dziś obecny podczas przekazywania placu budowy.

Miasto Kalisz zleciło opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy obwałowania Parku Miejskiego i następnie, w drodze przetargu nieograniczonego, wyłoniło wykonawcę robót. Będzie nim Zakład Budowlany „EKOBUDOWA” S.C., Waldemar Soliński, Bernardyna Wawrzyniak z Sieradza, który wykona zadanie za kwotę 3.181.836,90 złotych.
Inwestycja obejmuje wycięcie i wykarczowanie drzew i krzewów bezpośrednio kolidujących z przebudową wału – to decyzja Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wszystkie prace wykonywane na terenie parku muszą być zgodne z jego postanowieniami.

Ponadto w ramach zadania zostaną zdemontowane zniszczone schody skarpowe, latarnie parkowe, bariery ochronne i inne obiekty małej architektury. Trawy na skarpach będą wykoszone. Prace obejmą także: zdjęcie wierzchnicy ze skarp, częściową rozbiórkę korpusu wału, uszczelnienie wału i podłoża ścianką PVC, uformowanie górnej warstwy korpusu wału, profilowanie i plantowanie skarp i korony, wykonanie ciągów komunikacyjnych na koronie - także zgodnie z zaleceniami Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - o nawierzchni Hanse Grand według opracowanego w 2018 r. projektu na rewaloryzację Parku Miejskiego, humusowanie i obsiew skarp oraz ponowny montaż latarni, barierek, ławek, koszy na śmieci i uporządkowanie terenu.

Termin ukończenia prac przewidziano na 15 maja 2020 r.

Wały wokół Parku Miejskiego, które stanowią zabezpieczenie przeciwpowodziowe Kalisza zostały wykonane w latach trzydziestych ubiegłego wieku i były dosypywane w latach powojennych. Przez dziesiątki lat eksploatacji uległy zużyciu, co wpłynęło na konieczność przeprowadzenia prac związanych z ich przebudową w celu dostosowania ich do obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych, jakim powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne, w tym wymaganego przewyższenia wału w stosunku do poziomu wód oraz wskaźnika dogęszczenia.

Oprac. Anna Błaszczyk, fot. Magdalena Bartnik
Wersja do druku
Wersja PDF