OD SCHUBERTA AŻ DO DZIŚ. Światowa prapremiera "Koncertu skrzypcowego" Sławomira Zamuszko w Filharmonii Kaliskiej
Węgierski kompozytor i pianista Béla Bartók, uważany powszechnie za jednego z największych kompozytorów XX wieku, zasłynął jako badacz muzyki ludowej oraz jeden z prekursorów etnografii muzycznej. Jego „Rumuńskie Tańce Ludowe” powstały w dramatycznym momencie historycznym. Kompozytor załamany wybuchem I wojny światowej, która uniemożliwiła mu zakrojone na wielką skalę prace etnograficzne nad rumuńską muzyką ludową, w 1915 roku zadedykował cykl kilku utworów rumuńskiemu nauczycielowi Ionowi Busitii. Wspomniany zbiór szybko stał się najpopularniejszą kompozycją spośród dzieł Bartóka. Składa się z sześciu miniatur, a za ich fundament posłużyły melodie taneczne, które węgierski mistrz zapisał podczas swoich badań w podróży po Transylwanii w 1908 r. „Rumuńskie Tańce Ludowe” Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej wykona w wersji orkiestrowej, choć utwór powstał jako cykl miniatur fortepianowych, wielką popularność zyskał także w opracowaniu symfonicznym.
Po takim wstępie melomanów czeka niecodzienne przeżycie koncertowe – usłyszą „Koncert skrzypcowy” Sławomira Zamuszko, który w roli solistki wykona Marta Magdalena Lelek jedna z najlepszych skrzypaczek młodego pokolenia, oczarowująca publiczność wdziękiem i intensywnością swoich interpretacji. Będzie to światowa prapremiera utworu.
Sławomir Zamuszko jest wywodzącym się z Łodzi kompozytorem, którego dzieła wykonywane były m.in. na festiwalach „Laboratorium Muzyki Współczesnej" i „Musica Polonica Nova" oraz na koncertach towarzyszących Festiwalowi „Warszawska Jesień". Koncert na skrzypce i orkiestrę symfoniczną powstał w latach 2022-2024 z inspiracji Marty Magdaleny Lelek i jest jej dedykowany. Kompozytor Sławomir Zamuszko tak mówi o swoim utworze: Kompozycja składa się z czterech części. Pierwsza część, zbliżona budową do formy sonatowej, jest w całości oparta na skali diatonicznej. W części drugiej, o charakterze akompaniowanej kadencji wirtuozowskiej, instrumentowi solowemu towarzyszą tylko instrumenty perkusyjne o nieokreślonej wysokości brzmienia. Część ta opiera się na materiale muzycznym pieśni, którą napisałem w 2023 r. do słów wiersza Martina Niemöllera „Kiedy przyszli…”. Część trzecia ma formę ostinatowych wariacji, w których głosowi solowemu towarzyszy kwintet smyczkowy w pojedynczej obsadzie wszystkich głosów. Czwarta część, utrzymana w ulubionych przeze mnie nieregularnych metrach, poza własnym wyrazistym tematem przytacza również główne wątki wszystkich poprzednich epizodów.
W drugiej części koncertu publiczność będzie mogła cieszyć się wykonaniem „IV symfonii c-moll - Tragicznej" Franza Schuberta, dzieła które austriacki kompozytor, prekursor romantyzmu, napisał w wieku zaledwie 19 lat, a i tak, podobnie jak w przypadku jego całej twórczości – utwór zyskał należną mu uwagę wykonawców, szeroką recepcję i sławę wśród słuchaczy na całym świecie na wiele lat po śmierci autora. Choć określenie „Tragiczna” nie ma z tym faktem wiele wspólnego, bo Schubert sam dopisał je do partytury po ukończeniu utworu, w odniesieniu do jego życiorysu zyskuje jednak smutny wymiar symboliczny. „IV symfonia” jest jedną z dwóch schubertowskich symfonii w tonacji minorowej obok „VIII symfonii h-moll – Niedokończonej”.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi maestro Piotr Wijatkowski profesor i dyrektor Instytutu Muzyki Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz przewodniczący Rady Naukowej tegoż instytutu, związany w latach wcześniejszych z Filharmonią im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie oraz z Teatrem Muzycznym w Lublinie. Dyrygent ma w dorobku ponad 500 koncertów symfonicznych zrealizowanych w Polsce i poza granicami naszego kraju, ponad 50 teatralnych spektakli muzycznych oraz współpracę ze wszystkim polskimi orkiestrami symfonicznymi i wieloma wybitnymi osobistościami świata muzycznego.
OD SCHUBERTA AŻ DO DZIŚ…
25 kwietnia 2025 r., godz. 19.00
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej (Aula im. prof. Jerzego Rubińskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Kalisz, ul. Nowy Świat 28-30)
program
Béla Bartók – Rumuńskie Tańce Ludowe, Sz. 68 (wersja na orkiestrę)
Sławomir Zamuszko – Koncert skrzypcowy (ŚWIATOWA PRAPREMIERA)
Franz Schubert - IV symfonia c-moll "Tragiczna"
wykonawcy
Marta Magdalena Lelek — skrzypce
Piotr Wijatkowski — dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
bilety: 70 zł – bilet normalny, 60 zł – bilet ulgowy
do nabycia on-line: Filharmonia Kaliska: tutaj lub Bilety24.pl: tutaj
lub w Kasie biletowej Filharmonii Kaliskiej, Aleja Wolności 2, 62-800 Kalisz
tel.: +48 62 757 07 48, e-mail: bilety@filharmoniakaliska.pl
Rezerwacji biletów można dokonywać telefonicznie, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub osobiście w godzinach otwarcia kasy.
Sprzedaż biletów w kasie od wtorku do czwartku w godz. 12:00 - 17:00 oraz w piątek od godz. 12.00 do 15.00 i na godzinę przed koncertem w miejscu wydarzenia.