Opieka nad zwierzętami w mieście - rozmowa z Grzegorzem Kulawinkiem, wiceprezydentem Kalisza

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Kalisza na dany rok określa uchwała Rady Miasta Kalisza. Tegoroczny projekt programu, który prezydent przedstawi radnym podczas marcowej sesji, wprowadza istotne nowości, obejmie bowiem zwierzęta właścicielskie. O szczegółach rozmawiamy z wiceprezydentem Grzegorzem Kulawinkiem.

- Panie Prezydencie, co zyskają właściciele psów i kotów dzięki nowemu programowi opieki nad zwierzętami?
- Kaliszanie będą mogli nieodpłatnie poddać swoje psy i koty sterylizacji/kastracji, a także elektronicznemu znakowaniu. Zabiegi będą odbywały się według kolejności zgłoszeń i będą całkowicie dobrowolne. Trzeba również podkreślić, że sterylizacja, kastracja i znakowanie będą wykonywane do momentu wyczerpania puli z budżetu przeznaczonej na te cele. Zadanie to wprowadzamy do programu pilotażowo, by sprawdzić, w jakim stopniu mieszkańcy są zainteresowani wsparciem Miasta w tym zakresie.
- A jakie kwoty Miasto zamierza wydać na sterylizację, kastrację i elektroniczne znakowanie zwierząt, które posiadają właścicieli?
- W tym roku na zabiegi sterylizacji i kastracji psów i kotów właścicielskich chcemy przeznaczyć 50 tysięcy złotych. W przypadku czipowania będzie to kwota 10 tysięcy złotych. Jeśli zadania te spotkają się z dużym zainteresowaniem ze strony kaliszan, będziemy rozważali zwiększenie tych kwot w kolejnym roku.
- Jaki cel mają wprowadzane zmiany?
- To kolejne działania, które przyczyniają się do zapobiegania bezdomności zwierząt. Zyskujemy możliwość monitorowania liczebności populacji zwierząt w Kaliszu. Jednocześnie ułatwimy właścicielom szybkie odnalezienie czworonoga w razie zagubienia. Dane oznakowanych zwierząt znajdą się w Miejskim Rejestrze Psów i Kotów. Moim zdaniem, możliwość uzyskania dofinansowania z budżetu Miasta zachęci właścicieli do poddania zwierząt sterylizacji, czy kastracji, a co za tym idzie, unikniemy niekontrolowanego rozrostu populacji. Korzystamy z dobrych praktyk innych miast, w których realizacja takich zabiegów doprowadziła do ograniczenia liczby zwierząt trafiających do schroniska.
- W jaki sposób właściciele będą mogli zgłosić chęć skorzystania ze wsparcia Miasta?
- Właściciele czworonogów będą musieli skontaktować się z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza, wypełnić stosowny wniosek, a szczegóły zostaną zawarte w odpowiednim regulaminie.
- Jedną z nowości ujętych w tegorocznym programie opieki nad zwierzętami jest czipowanie kotów wolno żyjących.
- Tak, wybrano już lekarza weterynarii, który będzie realizował to zadanie. W budżecie Miasta zaplanowano na czipowanie kotów wolno żyjących kwotę 12 tysięcy złotych, co pozwoli na zrealizowanie ok. 300 zabiegów. Podobnie jak do tej pory, Miasto finansuje również sterylizację, kastrację oraz leczenie kotów wolno żyjących, kupuje budki, w których zwierzęta mogą znaleźć schronienie zimą. Warto przypomnieć, że od tego roku dostarczaniem kotów wolno żyjących do lekarza zajmuje się Biuro Schroniska dla bezdomnych zwierząt, po otrzymaniu informacji z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza.
- Kiedy rozpocznie się sterylizacja, kastracja i znakowanie psów i kotów właścicielskich?
- Najpierw projekt uchwały musi uzyskać akceptację Rady Miasta Kalisza. Po wejściu w życie uchwały rozpocznie się procedura wyłonienia lekarza weterynarii, który będzie wykonywał zabiegi. Będziemy na bieżąco informować mieszkańców o szczegółach akcji, gdy tylko rozpoczniemy przyjmowanie zgłoszeń.

Oprac. Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta
Wersja do druku
Wersja PDF