Prof. dr hab. Julian Malicki, dr hab. UK Dariusz Kowalczyk i Jan Karolak wyróżnieni tytułem Honorowego Przyjaciela Kalisza

Prezydent Krystian Kinastowski nadał prof. dr. hab. Julianowi Malickiemu, dr. hab. UK Dariuszowi Kowalczykowi i Janowi Karolakowi. Te osoby odegrały kluczową w powstaniu i sukcesie Ośrodka Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Kaliszu. Podczas spotkania w ratuszu uhonorowani odebrali z rąk włodarza pamiątkowe medale i porozmawiali o trajektorii rozwoju kaliskiej opieki onkologicznej.

- Kilka tysięcy osób rocznie korzysta z Ośrodka Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologicznego w naszym mieście. Ośrodek działa od ponad dziesięciu lat. Dzięki temu pacjenci w trakcie leczenia onkologicznego mogą leczyć się blisko domu. Blisko tysiąc pacjentów w ciągu roku korzysta z radioterapii. Osobom, które przyczyniły się do powstania i rozwoju Ośrodka nadałem godność Honorowy Przyjaciel Kalisza. Odznaki wręczyłem prof. dr. hab. Julianowi Malickiemu dyrektorowi WCO w Poznaniu, dr. hab. UK Dariuszowi Kowalczykowi, kierownikowi Ośrodka Radioterapii oraz Janowi Karolakowi, który był pierwszym administratorem Ośrodka - powiedział Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza.

Spotkanie w ratuszu było okazją nie tylko do podziękowania za wkład w rozwój kaliskiej opieki onkologicznej, ale także do rozmowy z wyróżnionymi oraz zaproszonymi gośćmi: senatorem Januszem Pęcherzem, który służył jako włodarz miasta, gdy powstawał Ośrodek Radioterapii, prof. dr. hab. Andrzejem Roszakiem - zastępcą dyrektora ds. lecznictwa w Wielkopolskim Centrum Onkologii, ordynatorem Oddziału Radioterapii i Onkologii Ginekologicznej WCO oraz dr n. o zdr. inż. Mirosławą Mocydlarz-Adamcewicz - zastępcą dyrektora ds. organizacyjnych w WCO. Omówiono kwestie kluczowe dla sprostania rosnącym wymaganiom pacjentów z Kalisza i regionu i utrzymania zapewnianego najwyższego poziomu kompleksowej opieki - kolejne postępy technologii w dziedzinie medycyny oraz dalszą rozbudowę oferty leczenia w naszym mieście.

Profesor dr hab. Julian Malicki to wybitna postać o imponującym dorobku naukowym i zawodowym, która swoją działalnością znacząco przyczynia się do rozwoju medycyny, a szczególnie radioterapii onkologicznej, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Jako dyrektor WCO w Poznaniu był jednym z pomysłodawców powstania Ośrodka Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Kaliszu. Dzięki jego wiedzy, doświadczeniu oraz wizji, Ośrodek stał się istotnym elementem opieki onkologicznej w regionie. W 2016 roku odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.

Dr hab. prof. Uniwersytetu Kaliskiego Dariusz Kowalczyk jest naukowcem i wieloletnim nauczycielem akademickim, mającym doświadczenie w zakresie m.in. chorób nowotworowych, immunologii i biologii molekularnej. Związany z Ośrodkiem Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Kaliszu, którym kieruje od ponad 10 lat. Jest praktykującym lekarzem, specjalizuje się w radioterapii onkologicznej i immunologii klinicznej. W 2023 roku odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Jan Karolak pełnił w latach 2014-2019 funkcję administratora Ośrodka Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Kaliszu. Był pierwszym pracownikiem tej placówki i odegrał kluczową rolę w organizacji pracy Zakładu Radioterapii. Jego fachowa wiedza oraz zaangażowanie przyczyniły się do zapewnienia najwyższej jakości usług medycznych mieszkańcom Kalisza.

 

Dodał: Tomasz Witak, zdjęcia: Katarzyna Ciupek - Kancelaria Prezydenta Miasta Kalisza
Wersja do druku
Wersja PDF