Prof. Szacka o mrocznych czasach
Wspomnienia autorki obejmują m.in. dzieciństwo spędzone w Kaliszu, okupację i czasy PRL. Prof. Szacka opisuje także swoje wybory naukowe, ideowe i życiowe. Podczas spotkania socjolożka wspominała swoje rodzinne miasto. Profesor Barbara Szacka była gościem LXII Forum Klubu Kaliszan - stowarzyszenia skupiającego wychowanków kaliskich szkół ponadpodstawowych, którzy osiedlili się w stolicy. W tym roku organizacja obchodzi 35-lecie istnienia.
Barbara Szacka zajmuje się problematyką pamięci zbiorowej, biologicznych podstaw życia społecznego i socjologią ogólną. Jest m.in. autorką podręcznika "Wprowadzenie do socjologii". Przez wiele lat wykładała w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Doktorat o myśli społecznej Stanisława Staszica obroniła w 1961 roku. W latach 60-tych prowadziła pionierskie na skalę światową badania empiryczne nad pamięcią zbiorową. 20 sierpnia 1980 roku podpisała apel 64 uczonych, pisarzy i publicystów do władz komunistycznych o podjęcie dialogu ze strajkującymi robotnikami. W 1990 roku otrzymała tytuł profesora. Jest członkinią Komitetu Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.
W spotkaniu wzięły udział Grażyna Dziedziak - naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki, Michalina Bodusz - kierownik Referatu ds turystyki, wizerunku i promocji miasta w WKST oraz Urszula Zybura, kaliska poetka i aforystka.