25 lat Warsztatu Terapii Zajęciowej

Od 25 lat osoby niepełnosprawne korzystają z rehabilitacji społecznej i zawodowej w ramach Warsztatu Terapii Zajęciowej. Jubileusz świętowali dziś przedstawiciele i podopieczni WTZ oraz Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie”.

- W sierpniu 1994 roku fundacja "Miłosierdzie" doprowadziła do utworzenia pierwszego w województwie kaliskim i jednego z pierwszych w Polsce Warsztatu Terapii Zajęciowej - mówił Marek Konwiński, od 15 lat kierownik WTZ. - Obecnie, w 10 pracowniach terapeutycznych rehabilitacji poddawane jest 50 osób o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Priorytetem w naszej codziennej pracy jest rehabilitacja społeczna i zawodowa oraz rehabilitacja ruchowa.

Podczas uroczystości wręczono medale "Za serce - sercem" oraz pamiątkowe statuetki. W ten sposób wyróżniono osoby, które zasłużyły się dla WTZ i fundacji. Odznaczenia otrzymali m. in. prezydent Krystian Kinastowski, Janusz Pęcherz, przewodniczący Rady Miasta Kalisza; wiceprezydent Mateusz Podsadny; kaliscy radni; Stanisław Bronz, prezes fundacji "Miłosierdzie"; Eugenia Jahura, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu oraz Tomasz Rogoziński, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych.

- Dzisiejsze święto jest znakomitą okazją, by podziękować Panu Prezesowi, Panu Kierownikowi oraz wszystkim osobom zaangażowanym w działalność WTZ. Państwa życzliwość i oddanie drugiemu człowiekowi budzi podziw. Wasza nieoceniona praca, często niełatwa, przyczynia się do tego, że osoby z rozmaitymi schorzeniami odnajdują w Warsztacie swoje miejsce, sens życia i poczucie bycia potrzebnym - mówił wiceprezydent Mateusz Podsadny.

Działalność WTZ jest bardzo szeroka i obejmuje, oprócz rehabilitacji, również współpracę z organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych w kraju i poza jego granicami, organizację konkursów, rajdów rowerowych, czy zawodów sportowych. Instytucja znakomicie integruje środowisko osób niepełnosprawnych m. in. przez udział w wydarzeniach kulturalnych. Podopieczni oprowadzają także po schronie przeciwatomowym z lat 60-tych ubiegłego wieku, który znajduje się na terenie WTZ przy ul. Granicznej i udostępniany jest kaliszanom oraz turystom.

Jubileuszową uroczystość uświetniły występy wokalne podopiecznych Warsztatu.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Ciupek
Wersja do druku
Wersja PDF