Święto Reformacji

Dziś przypada 507. rocznica ogłoszenia 95 tez przez ks. dr. Marcina Lutra. Augustiański zakonnik zainicjował reformację 31 października 1517 roku, w Wittenberdze.

W ten sposób zachęcał do dyskusji na temat pokuty i odpustów, przypomniał znaczenie Bożego Słowa i podkreślał, że Kościół powołany jest do głoszenia Ewangelii. Luter wskazał na indywidualną relację z Bogiem, odpowiedzialność za siebie, za innych ludzi i świat wokół nas. Reformacja uruchomiła procesy, które nie tylko zmieniły sytuację religijną Europy, ale zapoczątkowały również głębokie przemiany w przestrzeni kulturowej, społecznej, gospodarczej i politycznej. Ewangelicyzm wpłynął na rozwój kultury, języków narodowych, szkolnictwa, muzyki sakralnej, działalności społecznej oraz świadomości obywatelskiej w Europie. Z Wittenbergi reformacja wyruszyła w świat i stała się jego obywatelką. Dzisiaj Kościoły luterańskie na świecie liczą około 80 milionów członków, a do dziedzictwa duchowego reformacji przyznaje się kilkaset milionów chrześcijan.

W środę, 20 listopada, w Akceleratorze Kultury, o godzinie 18.00, odbędą się wykład i debata pt. "Reformacja jako źródło zmian społeczno-religijnych". Spotkanie będzie kolejną odsłoną cyklu Akademia Dialogu.

WKST za luteranie.pl, fot. Wim van't Einde (unsplash.com)
Wersja do druku
Wersja PDF