Tarasin zaprasza do Laboratorium Sztuki

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zaprasza uzdolnioną młodzież i osoby dorosłe na warsztaty artystyczne. Zajęcia, na różnym poziomie zaawansowania będą się odbywać w Laboratorium Sztuki, przy Śródmiejskiej 31.

Punktem wyjścia i celem zajęć w Laboratorium Sztuki będzie zwiększenie samodzielnej aktywności twórczej, rozwijanie i wspieranie indywidualnych umiejętności plastycznych. - Stawiamy na odwagę i autentyczność, będziemy otwarci na eksperyment - deklarują organizatorzy. - Na zajęciach będziemy stawiać głównie na pracę manualną uczestników, czyli rysunek, malarstwo, wycinanki, collage, kaligrafię. W Laboratorium Sztuki będziemy poszukiwać nowych rozwiązań plastycznych, jednocześnie czerpiąc wiedzę i inspirację z historii sztuki oraz szeroko pojętej kultury współczesnej, filmu, muzyki, designu, architektury). Na zajęciach pokażemy, że nie tylko warsztat i wiedza są ważne w dzisiejszych dynamicznych czasach ale wykorzystamy w trakcie ćwiczeń także przypadek i błąd. Wskażemy drogę, czerpiąc doświadczenie z własnej praktyki zdobytej na zajęciach oraz z kanonu sztuki. Tak skonstruowaną serią zadań i ćwiczeń odniesiemy się do słów i twórczości patrona Galerii Jana Tarasina "sztuka ciągle ponawia próby", a "dobre dzieło sztuki zawsze pobudza".

Przestrzeń Laboratorium Sztuki pozwoli uczestnikom zajęć prezentację swoich prac. - Mając do dyspozycji profesjonalnie przygotowaną przestrzeń będziemy próbowali aranżować własne utwory plastyczne względem innych prac oraz konfrontować realizacje stworzone w Laboratorium Sztuki z odbiorcą i publicznością - dodają organizatorzy. - Indywidualny oraz grupowy charakter pracy na zajęciach będzie prowadził do wszechstronnego rozwoju kreatywności uczestników.


Prowadzący: Bartosz Łukaszonek, zaproszeni edukatorzy i artyści

Koszt: od 250 zł do 800 zł za semestr (4 miesiące)

Organizatorzy zapewniają: materiały plastyczne, przyjazną atmosferę, indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Zajęcia b ędą odbywać się w pięciu grupach:

- Kreatywni Ekspresjoniści (poziom podstawowy) dla młodzieży (14-16 lat), zajęcia w poniedziałki od 16.30 do 18.00
- Buntownicy (poziom zaawansowany) dla młodzieży od 17 lat i dorosłych, zajęcia w poniedziałki od 18.00 do 19.30
- Talenciaki (poziom podstawowy) dla młodzieży (10-14 lat), zajęcia we wtorki od 16.30 do 18.00
- Artyści/Architekci/Projektanci (poziom zaawansowany) dla młodzieży od 15 do 21 lat, zajęcia w środy od 16.30 do 19.00
- Salonowcy/Światowcy (poziom zaawansowany) dla dorosłych od 30 lat, zajęcia w czwartki od 17.00 do 19.30

Dzień otwarty w Laboratorium Sztuki: środa 18 września od 17.00 do 19.00

Spotkanie z Rodzicami i uczestnikami warsztatów: środa 25 września o 17.00

Zapisy: od 18 września pod nr tel. 62 767 40 81 (rezerwacja miejsca w grupie) oraz 25 września na spotkaniu z rodzicami i uczestnikami.


Bartosz Łukaszonek (ur. 1978) studiował na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2003 roku uzyskał dyplom na Wydziale Edukacji Wizualnej, drugi dyplom zrealizował na Wydziale Grafiki i Malarstwa w 2006 roku w Pracowni Projektowania Grafiki Reklamowej prof. Bogusława Balickiego oraz w Pracowni Fotografii i Obrazu Wideo prowadzonej przez Konrada Kuzyszyna. Od roku 2009 do 2016 prowadził Galerię w Hallu Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, gdzie jako kurator programu galerii zrealizował ponad 80 wystaw. W latach 2016-2018 odbył studia doktoranckie na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Twórczość w zakresie projektowania graficznego, malarstwa, autor plakatów, rysunków, fotografii, prac wideo. Uczestnik ponad stu ogólnopolskich i międzynarodowych wystaw w kraju i za granicą (m.in. we Francji, Japonii, Chinach, Finlandii, Niemczech, Czechach, Rosji, Słowacji, Iranie, Hiszpanii, na Węgrzech i w Polsce). W roku 2006 otrzymał trzecią nagrodę na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Trnawie na Słowacji. Autor tekstów publikowanych w internetowym czasopiśmie "Obieg", wydawanym przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Museum of Modern Art in Toyama, Lahti Poster Museum, Tehran Museum of Contemporary Art, Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz w kolekcjach prywatnych.

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Wersja do druku
Wersja PDF