"Wieża Ciśnień" otworzy kolejną wystawę plenerową

W sobotę, 19 lipca o godz. 14:00, Ośrodek Kultury Plastycznej "Wieża Ciśnień" im. B. Jareckiego zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej „Wokół krakowskiego Rynku” autorstwa Jacka Balcewicza. Nawiązuje ona do wydarzeń z 2019 roku, w których wzięli udział anglojęzyczni turyści.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że opinię publiczną poruszyły zdarzenia z marca 2019 roku, kiedy to kilku mówiących po angielsku turystów, rozebranych  prawie do naga, spacerowało po Rynku Głównym w Krakowie. Następnie mężczyźni ci wsiedli do dorożki i jeździli nią wokół Sukiennic.

O swojej wystawie autor mówi tak: To mój skromny protest wobec zdziczenia obyczajów. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że przy Rynku mieści się Komisariat Policji, obok którego goli Anglicy przedefilowali, nie zatrzymywani przez nikogo, choć telefon alarmowy był bombardowany zgłoszeniami.

Jacek Balcewicz – z wykształcenia inżynier górnik, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej, z zawodu dziennikarz, publicysta i fotografik. Urodził się w Złotoryi na Dolnym Śląsku – najstarszym polskim mieście lokowanym na prawie magdeburskim. Być może dlatego pociągają go wszystkie rzeczy „naj”. Brał udział w penetracji starych zrobów górniczych wielickich salin bezpośrednio po wpisaniu ich na listę UNESCO. Towarzyszył na pokładzie „Pogorii” w ostatnim rejsie „Daru Pomorza”, dwukrotnie przemierzył samochodem wybrzeże Libii – od Trypolisu po Tobruk. Był jednym z pierwszych pasażerów na pokładzie pierwszego w barwach LOT Boeinga 767 w locie dostawczym z fabryki w Seattle do Warszawy. Dokumentował sentymentalną podróż chasydzkiego rabina z Jerozolimy do grobów przodków w Leżajsku, Łańcucie, Sieniawie, Grybowie i Krakowie. Fotografował bramy i oficyny krakowskiego Kazimierza, zanim jeszcze ten stał się miejscem modnym. Dwa lata spędził z dzwonnikami dzwonu „Zygmunta”. Odwiedził Zjednoczone Emiraty Arabskie, zanim zaczęli latać tam wszyscy. Fotografował rewię w berlińskim Friedrichstadtpalast – największym rewiowym teatrze świata. Odkrył i sfotografował domniemany grobowiec biblijnej Ewy – matki rodzaju ludzkiego – w Dżuddzie (Jeddah) w Arabii Saudyjskiej. Jest autorem zdjęć do „Przewodnika po żydowskim Krakowie” – najlepiej sprzedającego się od lat krakowskiego przewodnika – oraz muzycznego albumu „Dźwięki Krakowa”. Ma na swoim koncie zdjęcia na okładki czasopism i do kalendarzy oraz kilkadziesiąt (sam ich nie liczy) indywidualnych wystaw fotograficznych.

Wystawa znajdować się będzie na skwerze przed budynkiem Ośrodka Kultury Plastycznej "Wieża Ciśnień" w Kaliszu (ul. Górnośląska 66a)

WKST za OKP
Wersja do druku
Wersja PDF