Kończą się tegoroczne A-Kumulacje. W czwartek poznamy laureatów

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprasza na wydarzenia wieńczące piątą edycję „A-Kumulacji 2025, Kaliskiego Biennale Sztuki”. Środa 21 maja, to ostatni dzień prezentacji wystawy „Opawska Szkoła Fotografii” w WPA w Kaliszu. W czwartek, 22 maja natomiast, w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina o godz. 19.00, rozpocznie się gala wręczenia nagród i wyróżnień przyznanych w tegorocznych „A-Kumulacjach”, które odbywały się pod patronatem Krystiana Kinastowskiego Prezydenta Miasta Kalisza.

Na wystawę, dostępną w siedzibie Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM, składają się prace obecnych studentów oraz niedawnych absolwentów Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, w Polsce często nazywanego Opawską Szkołą Fotografii. Ekspozycja w ramach Biennale zainicjowała obchody trzydziestopięciolecia istnienia tej szkoły. Ostatni dzień wystawy będzie doskonałą okazją do spotkania z  prof. Vladimirem Birgusem, dyrektorem Instytutu Twórczej Fotografii, który o godz. 15.00 wygłosi wykład w Sali Kameralnej WPA, a o godz. 17.30, podczas finisażu, oprowadzi po wystawie i o niej opowie.

W czwartek 22 maja, w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu o godz. 19.00 rozpocznie się gala wręczenia nagród i wyróżnień przyznanych w tegorocznych „A-Kumulacjach”. Jury konkursu, w skład którego wchodzili: Małgorzata Paszylka-Glaza – kuratorka Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, prof. UAM dr hab. Maciej Szymanowicz – kierownik Zakładu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Komunikacji Międzynarodowej UAM,  prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka – prodziekan ds. sztuki i współpracy z otoczeniem WPA UAM, Robert Kuciński – dyrektor  Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Joanna Dudek – dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu  oraz Adrian Wykrota – kurator biennale, obradowało 25 kwietnia 2025 roku i zdecydowało o wyborze laureatów nagród i wyróżnień.

W tegorocznej edycji przyznana będzie Nagroda Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, a jest nią zakup pracy do kolekcji sztuki współczesnej, Nagroda Krystiana Kinastowskiego Prezydenta Miasta Kalisza, nią także jest zakup pracy do kolekcji oraz Nagroda Centrum Kultury i Sztuki czyli współorganizatora Biennale, jaką jest możliwość prezentacji twórczości osoby nagrodzonej  w przestrzeni wystawienniczej CKiS w Kaliszu. Na finisażu poznamy także laureatów wyróżnień honorowych i zdobywcę nagrody publiczności.

„A-Kumulacje 2025, Kaliskie Biennale Sztuki” to wydarzenie, którego głównym celem jest prezentacja najciekawszych twórczych postaw artystów związanych z Kaliszem. Biennale ma charakter otwartego konkursu, do którego mogli zgłaszać swoje prace artyści pochodzący z Kalisza lub mieszkający w Kaliszu, a także pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza  w Poznaniu. W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina i w Galerii Sztuki im. prof. Andrzeja Niekrasza na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM prezentowane są prace uczestników wystaw konkursowych czyli Michała  Bugzela, Natalii Czarcińskiej, Aleksandry Dunaj, Karoliny Figiel, Ziemowita Fincka, Macieja Garbowicza, Łukasza Glapki, Mariusza Hertmanna, Marka Jakuszewskiego, Agaty Jankowskiej, Michała Jankowskiego, Adriana Kempy, Ewy Kopeć, Beaty Koteckiej, Agnieszki Lisiak „Skórki”, Michała Mąki, Ewy Piotrowskiej, Victtorii Plazy, Marii Podskarbi-Hebisz, Kingi Popieli, Małgorzaty Przekwas, Szymona Ratajczyka, Bianki Rolando, Izabeli Rudzkiej, Izabeli Symanowicz, Sary Świderskiej, Jolanty Wdowczyk, Anny Zdyb i Shuaia Zhanga.

Tegoroczne „A-Kumulacje”, to oprócz wystawy konkursowej także prezentacje  twórczości zaproszonych przez kuratora Adriana Wykrotę, artystów i artystek. Ich prace wpisują się w program towarzyszący biennale, który oparty jest na fotografii i na szerokorozumianym konstrukcie MIEJSCA. Oprócz wspomnianej wcześniej wystawy „Opawska Szkoła Fotografii”, oglądać można dwie ekspozycje w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Obie eksplorują dwie zasadniczo różne definicje miejsca. Pierwsza to „Ujawnienie” Agnieszki Sadowskiej – fotografki i fotoreporterki, związanej z białostocką „Gazeta Wyborczą”, a druga to „Hometown” Krzysztofa Zielińskiego – fotografa i artysty wizualnego, absolwenta Katedry Fotografii w FAMU w Pradze.

Galeryjne Laboratorium Sztuki to miejsce prezentacji kolejnych dwóch wystawy. „Przeglądanie (się)” to wybór książek pochodzących z archiwum konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. Otwarciu tej wystawy towarzyszyło oprowadzanie kuratorskie Joanny Kinowskiej, wieloletniej współorganizatorki wspomnianego konkursu. „Miejsca/Prywatne” to natomiast wybór zinów i książek fotograficznych z kolekcji Zinteki. Tę prezentację przygotował Krzysiek Orłowski, fotograf, edytor i wydawca, autor licznych publikacji self-publishingu.

Przez cały czas trwania Biennale, w wiatach 8 przystanków autobusowych, a także na placu przed Galerią Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, oglądać można wystawę „nie_KRAJOBRAZY”,  czyli wybrane fotografie autorstwa Adriana Wykroty - fotografa i dokumentalisty zajmującego się m.in. edukacją wizualną, tegorocznego kuratora „A-Kumulacji”.

W programie Biennale znalazły się także:  warsztaty fotograficzne „Dokumentowanie miejsca”, poprowadzone przez  fotografów Mariusza Foreckiego i Dominika Kulaszewicza,  warsztaty z robienia zinów, przygotowane przez Krzyśka Orłowskiego, a także introligatorskie z Martą Tomiak - ilustratorką i graficzką.

Galeria zaproponowała publiczności także udział w pokazie filmu w ramach projektu „Kino (na) Sztuki”.  Tym razem, był to dokument przybliżający twórczość fotografki Libuše Jarcovjákovej „I’m Not Everything I Want To Be” („Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała” ) w reżyserii Kláry Tasovskiej.

Czwartkowy wieczór kończący „A-Kumulacje 2025” stanie się zatem okazją nie tylko do podsumowań i podziękowań ale także do ponownego spotkania i integracji środowiska artystycznego związanego z Kaliszem. 

środa 21 maja 2025
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu UAM w Poznaniu
g. 15.00 - wykład prof. Vladimira Birgusa – dyrektora Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opawie w Sali Kameralnej WPA (ul. Nowy Świat 28-30), g. 17.30 - finisaż wystawy „Opawska Szkoła Fotografii”  z oprowadzaniem prof. Vladimira Birgusa

czwartek 22 maja 2025
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu (pl. św. Józefa 5)
g. 19.00 - Uroczysta gala wręczenia nagród „A-Kumulacji 2025, Kaliskiego Biennale Sztuki” w Zielonej Strefie Galerii

WKST za GST
Wersja do druku
Wersja PDF