41. Ogólnopolski Kongres Esperancki w Kaliszu
Kaliski Kongres to pierwsza taka impreza o zasięgu ogólnopolskim organizowana w naszym mieście. Pojawią się na niej goście z całej Polski, jak również esperantyści z zagranicy. Okolicznościowy program, którego głównym hasłem jest: „Kalisz – świadek czasów źródło wiedzy i pamięci”, przygotowany jest nie tylko dla osób posługujących się językiem esperanto.
Idea esperantyzmu powstała w Polsce w 1887 roku i polega na krzewieniu przyjaźni między narodami i wzajemnej tolerancji, a przede wszystkim na pokojowym współistnieniu, do czego ma przyczynić się stworzony przez Ludwika Zamenhofa język Esperanto. W dniu 12 czerwca 2008 roku Sejm RP podjął jednogłośną uchwałę o poparciu ruchu społecznego Esperanto (MP nr 46, poz. 410 z 2008 r.).
Szczególnym dniem dla przybyłych do Kalisza będzie piątek, 19 lipca. Wówczas, w auli Uniwersytetu Kaliskiego przy ul. Nowy Świat 4, nastąpi uroczyste otwarcie Kongresu, a wśród tematycznych wydarzeń znajdą się m. in. dwujęzyczne wykłady o historii miasta i sławnych kaliszanach. Jedno z wystąpień, zatytułowane „Kalisz - świadek czasów i pamięci”, autorstwa prof. Krzysztofa Walczaka z Uniwersytetu Kaliskiego, wydane zostanie jako okolicznościowa publikacja w języku polskim i esperanckim.
19 lipca o godz. 18:00, w sali audytoryjnej Collegium Novum Uniwersytetu Kaliskiego przy ul. Nowy Świat 4 odbędzie się koncert jazzowy kwintetu Macieja Fortuny. Z okazji 41. PKE artyści przygotowali specjalny program, w którym oprócz projektów instrumentalnych zabrzmią utwory wokalne w języku esperanto.
Również 19 lipca, tym razem na scenie przy kaliskim ratuszu zaprezentuje się holenderski duet KAJTO. Początek koncertu godz. 21.00.
Ponadto, zaplanowano, m.in. prezentację poezji haiku znanej poetki i esperantystki Urszuli Zybury. Przybyli do Kalisza esperantyści będą również poznawać atrakcje turystyczne i historię Kalisza oraz okolic. Dla esperantystów - uczestników Kongresu, przygotowano wycieczkę do Zamku Muzeum w Gołuchowie i do Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. W programie przewidziano ponadto różnego rodzaju imprezy integracyjne i artystyczne.
Organizatorzy zapraszają do zapoznania się ze szczegółowym programem 41. Polskiego Kongresu Esperanckiego, który publikujemy poniżej.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest otwarty i bezpłatny.
- Program Kongresu Esperanto.pdf 73.46KB PDF
- KAJTO.pdf 58.28KB PDF
- Kwintet M. Fortuny.pdf 64.83KB PDF