41. Ogólnopolski Kongres Esperancki w Kaliszu

W dniach od 18 lipca do 21 lipca 2024 r. odbędzie się w Kaliszu 41. Ogólnopolski Kongres Esperanto, organizowany przez Polski Związek Esperantystów Oddział w Kaliszu oraz Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski oraz Rektor dr hab. n.med. Andrzej Wojtyła prof Uniwersytetu Kaliskiego.

Kaliski Kongres to pierwsza taka impreza o zasięgu ogólnopolskim organizowana w naszym mieście. Pojawią się na niej goście z całej Polski, jak również esperantyści z zagranicy. Okolicznościowy program, którego głównym hasłem jest: „Kalisz – świadek czasów źródło wiedzy i pamięci”, przygotowany jest nie tylko dla osób posługujących się językiem esperanto.

Idea esperantyzmu  powstała  w Polsce  w 1887 roku i polega na krzewieniu przyjaźni między narodami i wzajemnej tolerancji, a przede wszystkim na pokojowym współistnieniu, do czego ma przyczynić się  stworzony przez Ludwika Zamenhofa język Esperanto.  W dniu 12 czerwca 2008 roku Sejm RP podjął jednogłośną uchwałę  o poparciu ruchu społecznego Esperanto (MP  nr 46, poz. 410  z 2008 r.).

Szczególnym dniem dla przybyłych do Kalisza będzie piątek, 19 lipca. Wówczas, w auli Uniwersytetu Kaliskiego przy ul. Nowy Świat 4, nastąpi uroczyste otwarcie Kongresu, a wśród tematycznych wydarzeń znajdą się m. in. dwujęzyczne wykłady o historii miasta i sławnych kaliszanach. Jedno z wystąpień, zatytułowane „Kalisz - świadek czasów i pamięci”, autorstwa prof. Krzysztofa Walczaka z Uniwersytetu Kaliskiego, wydane zostanie jako okolicznościowa publikacja w języku polskim i esperanckim.

19 lipca o godz. 18:00, w sali audytoryjnej Collegium Novum Uniwersytetu Kaliskiego przy ul. Nowy Świat 4 odbędzie się koncert jazzowy kwintetu Macieja Fortuny. Z okazji 41. PKE artyści przygotowali specjalny program, w którym oprócz projektów instrumentalnych zabrzmią utwory wokalne w języku esperanto.

Również 19 lipca, tym razem na scenie przy kaliskim ratuszu zaprezentuje się holenderski  duet KAJTO. Początek koncertu godz. 21.00.

Ponadto, zaplanowano, m.in. prezentację poezji haiku znanej poetki i esperantystki Urszuli Zybury. Przybyli do Kalisza esperantyści będą również poznawać atrakcje turystyczne i historię Kalisza oraz okolic. Dla esperantystów - uczestników Kongresu, przygotowano wycieczkę do Zamku Muzeum w Gołuchowie i do Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. W programie przewidziano ponadto różnego rodzaju imprezy integracyjne i artystyczne.

Organizatorzy zapraszają do zapoznania się ze szczegółowym programem 41. Polskiego Kongresu Esperanckiego, który publikujemy poniżej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest otwarty i bezpłatny.

WKST za Organizatorami, fot. ze zbiorów prywatnych Macieja Fortuny, fot.: Renardo la vulpo, commnos. wikimedia.org.
Wersja do druku
Wersja PDF