Rozpoczynamy przygotowania do aktualizacji Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Kalisza

Pozostały jeszcze dwa tygodnie na złożenie wniosku o wyłączenie zabytku z gminnej ewidencji zabytków lub ujęcie obiektu nieruchomego w gminnej ewidencji zabytków miasta Kalisza.

Przypominamy właścicielom i posiadaczom zabytków, że jeszcze tylko do 30 września 2020 roku, istnieje możliwość składania wniosków do Urzędu Miasta Kalisza o wyłączenie z gminnej ewidencji zabytków Miasta Kalisza zabytków, które utraciły wartości historyczne, artystyczne, są     w złym stanie technicznym lub przestały istnieć, a także o włączenie do ewidencji obiektów nieruchomych, posiadających wartości historyczne, artystyczne, naukowe zlokalizowanych w granicach administracyjnych Miasta Kalisza.

Każdy wniosek musi zawierać uzasadnienie wykreślenia zabytku lub jego włączenia do ewidencji. Obowiązkowym załącznikiem jest dokumentacja fotograficzna prezentującą stan obiektu. Dodatkowo można dołączyć archiwalne zdjęcia, dokumenty (np. decyzje budowlane, itp.)

Aktualnie obowiązująca Gminna ewidencja zabytków Miasta Kalisza stanowi załącznik do Zarządzenia Nr 396/2020 Prezydenta Miasta Kalisza z dnia 15 lipca 2020 roku, w sprawie zmian w gminnej ewidencji zabytków Miasta Kalisza i dostępna jest na stronie https://bip.kalisz.pl/rejestry/ewid-zabytki.

Z uwagi na fakt, że w gminnej ewidencji zabytków znajdują się zabytki nieruchome ujęte w wykazie zabytków nieruchomych ujętych oraz przeznaczonych do ujęcia w wojewódzkiej ewidencji zabytków, wyłączenie któregokolwiek z tych obiektów z gminnej ewidencji zabytków wymaga wcześniejszego wykreślenia ich z wykazu zabytków nieruchomych ujętych oraz przeznaczonych do ujęcia w wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Termin składania wniosków wyłącznie w formie papierowej trwa do dnia 30 września 2020 roku, decyduje data wpływu do Urzędu Miasta Kalisza.

Wnioski, które wpłyną w wyznaczonym terminie zostaną przekazane do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu – Delegatura w Kaliszu, celem ich rozpatrzenia.

Informacje w tej sprawie uzyskać można telefonicznie w Wydziale Kultury i Sztuki, Sportu i Turystki, ul. Kościuszki 1 a, tel. 62 50 49 705 lub mailowo awozniak@um.kalisz.pl.

W załącznikach znajdują się: ogłoszenie Prezydenta Miasta Kalisza, wniosek o wyłącznie zabytku z gminnej ewidencji zabytków Miasta Kalisza, wniosek o włącznie zabytku do gminnej ewidencji zabytków Miasta Kalisza, klauzula RODO.

• 22.06KB ODT
  • 66.19KB ODT