15 lat w UE. Jak zmienił się nasz kraj dzięki środkom unijnym – na przykładzie Kalisza

Dziś Święto Unii Europejskiej. Na przykładzie Kalisza Telewizja Polska pokaże jak zmieniał się kraj dzięki Funduszom Unijnym. W studiu terenowym TVP 3, które powstaje przy Baszcie Dorotce o Kaliszu opowie m.in. prezydent Krystian Kinastowski.

Na antenie dziennikarze najwięcej czasu poświęcą, zaraz po Warszawie, właśnie Kaliszowi i 23 samorządom tworzącym Aglomerację Kalisko-Ostrowską.

Widzowie poznają kaliskie projekty, na które pozyskaliśmy dofinansowanie z UE, a także historię miasta, ofertę kulturalną i turystyczną. Publiczności w całym kraju zaprezentują się: Filharmonia Kaliska, uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich i architekci, którzy właśnie dziś rozpoczynają w naszym mieście warsztaty Architektour 2019.

 TVP gości w Kaliszu z okazji pikniku „Miasteczkiem Europa”, który organizuje Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.

Impreza rozpoczyna się o godz. 15.00 przy Baszcie Dorotce. Następnie na Głównym Rynku Kalisza odbędzie się piknik rodzinny, podczas którego nie zabraknie koncertów i wspólnego grillowania.

Obszerne relacje z Kalisza na antenie TVP 3 będzie można zobaczyć o godz. 17.00 i 20.00.

Czym możemy się pochwalić?

Miasto Kalisz sukcesywnie podejmuje inicjatywy i przedsięwzięcia realizujące postulaty zrównoważonego rozwoju, a przy tym na wdrożenie wielu z nich uzyskuje dofinansowanie z funduszy unijnych. W obecnej perspektywie finansowej UE 2014-2020 przedmiotem wniosków, które uzyskały dofinansowanie z UE były projekty: inwestycyjne - trwale zmieniające przestrzeń miejską, czy służące ograniczaniu niskiej emisji oraz projekty nieinwestycyjne - dzięki którym wspieramy mieszkańców Kalisz w obszarze podnoszenia, czy zmiany kwalifikacji zawodowych. Kalisz uzyskał dofinansowanie na 27 projektów w kwocie 157,89 mln zł, w tym z UE dofinansowanie wynosi 117,08 mln zł.

Najciekawsze projekty dofinansowane ze środków unijnych Miasto Kalisz realizuje w obszarze:

OCHRONY ŚRODOWISKA, w tym przeciwdziałanie/ograniczanie niskiej emisji, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii - 4 projekty o wartości 78.676.619 PLN, w tym dofinansowanie 57.203.881 PLN:
Rozwój niskoemisyjnego systemu komunikacji publicznej Miasta Kalisza wraz z modernizacją oświetlenia ulicznego zwiększającą jego energooszczędność”,
„Rozwój systemu komunikacji publicznej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej wraz z modernizacją oświetlenia ulicznego – Miasto Kalisz”,
„Kompleksowa termomodernizacja budynków żłobków i przedszkoli publicznych Miasta Kalisza”, 
„Poprawa jakości powietrza poprzez zwiększenie udziału OZE w wytwarzaniu energii na terenie Miasta Kalisza” .

RYNKU PRACY, w tym rozwój szkolnictwa zawodowego i ustawicznego oraz aktywizacja zawodowa i integracja społeczna - 16 projektów o wartości 42.272.087 PLN, w tym dofinansowanie 34.314.678 PLN:
„Kalisz - przestrzeń dla profesjonalistów. Nowoczesne pracownie kluczem do sukcesu Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej”,
„Kalisz – przestrzeń dla profesjonalistów. Kwalifikacje i doświadczenie inwestycją w przyszłość młodzieży z Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej”,
„Kalisz - przestrzeń dla profesjonalistów. Rozwój kwalifikacji zawodowych dorosłych mieszkańców Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej”.

REWITALIZACJi, w tym działania służące poprawie jakości życia w mieście w zakresie podnoszenia walorów estetycznych i funkcjonalnych przestrzeni miejskiej, poszerzenie oferty kulturalnej, zachowania dziedzictwa kulturowego i rozwoju instytucji kultury - 3 projekty o wartości 20.864.700 PLN, w tym dofinansowanie 13.381.414 PLN:
„Adaptacja pomieszczeń zabytkowego budynku ratusza miejskiego na ekspozycję poświęconą dziedzictwu historyczno-kulturowemu Kalisza i regionu”,
„Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pn. Szlak Piastowski”, 
„Kalisz – kurs na rewitalizację”.

 

Oprac. i zdjęcia: Anna Błaszczyk
Wersja do druku
Wersja PDF