17 września – pamiętamy!

W 83. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę kaliszanie upamiętnili ofiary wojny. Mieszkańcy oddali hołd poległym w Katyniu oraz podczas zbrodniczej deportacji w 1940 roku. Uczczono także Dzień Sybiraka.

Cześć poległym oddali: Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza; Marcin Cieloszyk, sekretarz Miasta Kalisza; parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych, kombatanci, reprezentanci służb mundurowych, stowarzyszeń, instytucji i szkół.

Pierwsza część uroczystości odbyła się w kościele Garnizonowym pw. św. Wojciecha i św. Stanisława, gdzie została odprawiona msza święta w intencji kaliszan – ofiar zbrodni katyńskiej. Po nabożeństwie zaprezentowano film przygotowany przez uczniów Technikum im. św. Józefa w Kaliszu, opowiadający o losach straconego w Katyniu kaliszanina – Michała Bindugi. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do ogrójca klasztoru oo. jezuitów. Tam złożyli wiązanki kwiatów przy pomnikach upamiętniających Sybiraków i ofiary Katynia.

– 17 września 1939 roku, kiedy trwał szturm Wehrmachtu na ziemie polskie, od strony wschodniej natarła Armia Czerwona. Atak Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich był jak wbicie noża w plecy i przesądził o losie Polski. Pamiętajmy, że skutki polityczne, społeczne i gospodarcze ataku Armii Czerwonej odczuwaliśmy jeszcze dziesiątki lat po zakończeniu II wojny światowej, kiedy Polska znalazła się po wschodniej stronie żelaznej kurtyny. Dzisiaj, 83 lata po tamtych wydarzeniach, podobnej historii doświadczają nasi sąsiedzi. Zbrojna napaść Rosji na Ukrainę nie zakończyła się tak, jak atak na Polskę w 1939 roku, ponieważ tym razem państwa zachodnie nie okazały się bierne. Jednak wojna trwa nadal, nadal rozgrywają się tragedie, nadal giną ludzie – mówił Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza. – Ponoć historia jest nauczycielką życia, jednak – jak widać – świat nie nauczył się jeszcze szanować pokoju. Oby jak najszybciej się to zmieniło.

Głos zabrał także przedstawiciel Technikum im. św. Józefa w Kaliszu. „Apel Pamięci” odczytał Michał Chmielewski.

Uroczystości zostały zorganizowane przez Urząd Miasta Kalisza, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Kaliszu, Związek Sybiraków w Kaliszu, Technikum im. św. Józefa w Kaliszu, Zespół Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu.

Wartę honorową pełnili uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Gród nad Prosną.

 

Tekst i zdjęcia: Anna Błaszczyk - Kancelaria Prezydenta Miasta
Wersja do druku
Wersja PDF