Zapraszamy na obchody 150-lecia istnienia szkolnictwa handlowego i ekonomicznego w Kaliszu

150-lecie Szkolnictwa Handlowego i Ekonomicznego w Kaliszu. Na uroczyste obchody jubileuszu zapraszał podczas poniedziałkowej konferencji 29 maja prezydent Grzegorz Kulawinek

W połowie XIX stulecia, w Kaliszu dynamicznie rozwijał się handel, co nie było nowością, gdyż przyczyny powstania Kalisza – najstarszego miasta w Polsce upatrujemy właśnie również w fakcie istnienia na tych terenach szlaku handlowego biegnącego z południa na północ. W owych czasach jednak tradycyjny dopływ pracowników oparty na doborze rodzinnym i kształceniu kadr przestał być wystarczający, a przemiany gospodarcze wymagały dopływu większej liczby wykwalifikowanych pracowników, co sprawiło, że w 1872 roku zaczęły się pojawiać głosy o potrzebnie otwarcia szkoły kupców. W styczniu 1873 roku Zgromadzenie Kupców przesłało statut przyszłej szkoły do władz okręgu Naukowego Warszawskiego. Dzięki usilnym staraniom Dymitra Szymanowskiego wówczas jednego z najbogatszych Kaliszan pochodzenia greckiego otwarto kaliską Szkołę Niedzielno – Handlową dnia 07 grudnia 1873 roku. Była czwartą tego typu placówką w Królestwie Polskim. W 1905 roku była jedyną szkołą wykładającą podczas zaborów w języku polskim.

Zatem w 2023 roku obchodzimy 150-lecie Szkolnictwa Handlowego i Ekonomicznego w Kaliszu. Jubileusz został objęty patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego – Pana Marka Woźniaka oraz Prezydenta Miasta Kalisza – Pana Krystiana Kinastowskiego. Obchodom towarzyszył rok pełen konkursów i wspólnych przedsięwzięć. Odbyła się gra miejska dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych „Śladami szkolnictwa handlowego i ekonomicznego”, opracowano zeszyt ekonomiczny zawierający sylwetki 150-ciu ekonomistów, zorganizowano konkurs literacki dla uczniów i absolwentów „Mój Ekonomik”. Na ulicy Śródmiejskiej została umiejscowiona wystawa zdjęć upamiętniająca historię szkoły i ruch absolwencki, bo jednocześnie Stowarzyszenie Absolwentów obchodzi 70-lecie tradycji zjazdowej. Od zeszłego roku powstaje monografia szkoły „Dzieje szkolnictwa handlowego i ekonomicznego 1873-2023”, nad którą pracują: profesor Ewa Andrysiak, Sławomir Przygodzki, Marcin Mikołajczyk, Izabella Galuba-Bryja oraz Anna Matuszewska. Publikacja ukaże się we wrześniu 2023 roku. Jednym z najbardziej widocznych w Kaliszu elementów obchodów 150-lecia szkoły jest powstanie muralu na budynku szkoły przy ul. Legionów 6. Autorem projektu i wykonawcą muralu jest pan Wojciech Rokosz, który ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych w 2003 roku z wyróżnieniem oraz Medalem Rektora ASP w Krakowie. Od 2015 roku rozpoczął własną działalność i realizował indywidualne projekty, zaczynając od muralu poświęconego Władysławowi Szaferowi w jego rodzinnym Mielcu. Od 2018 roku realizował cykl ptasich murali dla Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Kozłówce” w Krakowie (obecnie znajduje się tam ponad 20 murali o tematyce ornitologicznej jego autorstwa). W 2020 projekt Wojciecha Rokosza wygrał konkurs Lasów Państwowych oraz Enea na mural, dotyczący ochrony rybołowów - efektem był mural rybołowa w Pile. W 2021 roku namalował w Turku  we współpracy z lokalną turkowską grupą OTOP mural poświęcony jerzykom. W tym samym roku wraz z grupą świetnych profesjonalistów podjął się wymagającego wyzwania: namalowania z wykorzystaniem technik alpinistycznych muralu sokoła na nieczynnym kominie PGE w Toruniu. W 2023 roku zaprojektował i namalował mural na budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. Na muralu widnieje wizerunek patrona szkoły i symbolu szkoły – greckiego Boga kupców - Merkurego oraz upamiętnienie naszej zaszczytnej 150-tki, a tła dopełniają grafiki Kościelniaka, który jest absolwentem szkoły, a rok 2023 jest ogłoszony rokiem braci Kościelniaków. Cieszymy się, że możemy nowym muralem sprawić, iż nasza dzielnica będzie bardziej kolorowa, a przechodnie dokładnie poznają sylwetkę naszego patrona gen. Mieczysława Smorawińskiego, który również był naszym uczniem, a swoje życie zakończył w lesie Katyńskim ginąc z rąk rosyjskich oprawców.

Historia szkoły jest bardzo bogata, a jej karty zapisują przede wszystkim nasi Absolwenci, z których jesteśmy bardzo dumni. Serdecznie zapraszamy przedstawicieli kaliskich mediów do współdzielenia
z nami tych radosnych chwil jubileuszu według programu w załączonym zaproszeniu: