Obecni inżynierowie - przyszłym inżynierom

W Szkole Podstawowej nr 18 otwarto mobilne interaktywne laboratorium. W inauguracji wystawy udział wziął wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Wystawa składa się z 12 eksponatów, które w niecodzienny sposób pokazują najciekawsze zjawiska ze wszystkich podstawowych dziedzin wiedzy: fizyki, biologii, matematyki czy historii.
Zestaw eksponatów to m. in.: człowiek-układanka; klapkofon - nietypowy instrument z plastikowych rur, w którym do gry służą klapki; hulajnoga z odwróconą kierownicą; kalejdoskop twarzy; lustro Fresnela; łuk architektoniczny czy koła zębate.
W wystawie pojawiły się wątki inżynierskie: mechanika, maszyny proste czy inżynieria lądowa.  Tym działaniem chcemy pokazać inżynierię jako naukę alternatywna i równie ważną co fizyka czy matematyka.

Podczas oficjalnego otwarcia ekspozycji obecni byli również Marian Durlej Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta Kalisza, radni, Ewelina Dudek Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza, dyrektorzy kaliskich szkół podstawowych, menadżer projektu z ramienia Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy Adam Ługiewicz, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego Wielkopolski Klaster Lotniczy oraz kaliskiej filii Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza Jacek Kwieciński, Renata Mocny oraz Kinga Balcerzyk.

Wystawa popularnonaukowa kierowana jest do dzieci z Polski i Ukrainy ze szkół podstawowych i jest bezpłatna. Dzięki współpracy Urzędu Miasta Kalisza, Wydziału Edukacji z Fundacją Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy zaoferowało taką alternatywną ofertę edukacyjną w postaci mobilnego laboratorium, a prowadzone tam eksperymenty przez dzieci z Polski i Ukrainy zapewnią integrację środowisk.
Zawody inżynierskie będą dla młodych ludzi, bez względu jakiej są narodowości, jedną ze ścieżek kariery. Szkoła Podstawowa nr 18 to placówka gdzie naukę pobiera najwięcej dzieci uchodźców. Celem mobilnego laboratorium jest zwiększenie dostępu do edukacji dla dzieci uchodźców z Ukrainy i w międzynarodowych klasach.
Mobilne laboratorium jest częścią programu Małej Akademii Nauk, a Towarzystwo Przyjaciół Ukrainie jest autoryzowane przez ukraińskie Ministerstwo Edukacji i działa we współpracy z Centrum Nauki Kopernik.

Wystawa jest dostępna dla uczniów ze wszystkich szkół podstawowych, dla których Miasto jest organem prowadzącym. Do 31 stycznia pod okiem ekspertów będą organizowane grupowe zajęcia koordynowane przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Kalisza.
W wybrane dni w godzinach popołudniowych mobilne laboratorium będzie dostępne bezpłatnie dla wszystkich, którzy się zgłoszą na adres we@um.kalisz.pl lub pod nr tel 623666602.   Przewidujemy sesje po uzyskaniu min 15 osobowych grup w godzinach od 16.00 do 18.00 w następujące dni: 11.01 (czwartek), 17.01 (środa), 19.01 (piątek), 23.01 (wtorek), 24.01 (środa), 26.01 (piątek), 29.01 (poniedziałek).

red. Marcelina Pietrzak - Kancelaria Prezydenta Miasta, za: Wydział Edukacji