Rozmowy o edukacji

Wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, Mariusz Witczak – naczelnik Wydziału Edukacji i Renata Rajca – radca prawny Urzędu Miasta Kalisza spotkali się wczoraj z radnym Dariuszem Grodzińskim i mecenasem Michałem Wawrykiewiczem. Tematem rozmowy była sytuacja nauczycieli.

Trwający, także w Kaliszu, strajk w sektorze edukacji, jest tematem bardzo istotnym dla samorządów. Często pojawiającą się w dyskusjach kwestią jest wypłacenie nauczycielom pensji za okres, w którym brali oni udział w akcji protestacyjnej.

Uczestnicy wczorajszego spotkania zgadzają się, że w tym przypadku podstawę prawną stanowią ogólne unormowania zawarte w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Dlatego stronami sporu są pracodawca oraz pracownicy - nauczyciele reprezentowani przez związki zawodowe. Stroną sporu zbiorowego może stać się tylko konkretny pracodawca, w tym przypadku dyrektor jednostki oświatowej. W konsekwencji nawet porozumienie zawarte między samorządem, a związkami zawodowymi w sprawie zachowania prawa do wynagrodzenia za czas strajku nauczycieli jest nieważne i nie wywołuje zamierzonych w nim skutków.

Co prawda pieniądze przeznaczone przez samorząd między innymi na wynagrodzenia nauczycieli danej szkoły muszą znaleźć się w jej planie finansowym. Sporządza go jednak dyrektor jednostki.  

- Strajkującym nauczycielom nie można wypłacić za ten czas wynagrodzenia. Opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej i Ministerstwa Finansów są jednoznaczne. Dlatego sprawdzamy i analizujemy wszystkie możliwości rozwiązania tej sytuacji – wyjaśnia wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

Miasto Kalisz cały czas analizuje temat wypłacenia nauczycielom pensji za czas strajku. Konieczna jest jednak niepodważalna podstawa prawna, na którą można by się w tej kwestii powołać.

Opracował: Juliusz Kowalczyk, zdjęcie: Krystian Chęciński
Wersja do druku
Wersja PDF